Pakistan zestrzelił dwa indyjskie samoloty. Zamyka przestrzeń powietrzną dla wszystkich lotów

Pakistan zestrzelił dwa Indyjskie samoloty - oświadczył rzecznik tamtejszej armii. Wczoraj indyjskie samoloty po raz pierwszy od czasu wojny w 1971 r. znalazły się na terytorium Pakistanu.

Napięcia pomiędzy państwami wzrosły po samobójczym zamachu bombowym przeprowadzonym przez pakistańskich terrorystów 14 lutego na terenie kontrolowanego przez Indie Kaszmiru. W jego wyniku zmarło co najmniej 40 funkcjonariuszy indyjskiej policji paramilitarnej.

Sytuacja zaogniła się jeszcze bardziej we wtorek, kiedy Indie przypuściły atak lotniczy na domniemaną bazę terrorystów. Władze Indii twierdzą, że w wyniku nalotu zabitych zostało wielu członków dżihadystycznej grupy Jaish-e-Mohammed, która odpowiedzialna jest za zamach bombowy. Jednak władze Pakistanu utrzymują, że indyjski nalot zakończył się porażką i nikt nie ucierpiał w jego wyniku.

Konflikt Indie-Pakistan eskaluje

W środę rano co najmniej trzy pakistańskie samoloty bojowe naruszyły indyjską przestrzeń powietrzną w Kaszmirze. Odrzutowce zostały przechwycone przez samoloty indyjskie i zawróciły.

- Indyjskie Siły Powietrzne przekroczyły granicę indyjsko-pakistańską. Pakistańskie Siły Powietrzne zestrzeliły dwa indyjskie samoloty znajdujące się w pakistańskiej przestrzeni powietrznej - poinformował generał Asif Ghafoor, rzecznik armii.

Jeden z samolotów spadł na terenie pakistańskiej części Kaszmiru, drugi - na indyjskiej.

- W katastrofie zginęli dwaj piloci i cywil - poinformował rzecznik indyjskiej policji.

"Naszym celem nie jest eskalacja, ale jesteśmy przygotowani"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Pakistanu oficjalnie potwierdziło przeprowadzenie nalotów na Kaszmir i twierdzi, że zestrzeliło dwie indyjskie maszyny. Jeden z pilotów Indii miał zostać aresztowany.

- Naszym celem nie jest eskalacja, ale jesteśmy przygotowani, jeśli zostaniemy zmuszeni - powiedział minister.

Reuters donosi, że po zdarzeniu władze Indii zdecydowały o czasowym zamknięciu czterech portów lotniczych w północnej części kraju. Associated Press informuje, że z powodu eskalującego napięcia Pakistan zamyka przestrzeń powietrzną dla wszystkich, również komercyjnych, lotów.

Więcej o:
Komentarze (166)
Pakistan zestrzelił dwa indyjskie samoloty. Pakistan zamyka przestrzeń powietrzną dla wszystkich lotów
Zaloguj się
 • cynamon_10

  Oceniono 17 razy 9

  Ciekawe Pakistan, kraj radykalnie islamski ale kochający USA ma samoloty F16, Indie 2-gi co do wielkości kraj na świecie (chociaż w/g niektórych źródeł już 1-szy, jako że już nieznacznie przewyższyli w liczbie ludności Chiny) z francuskimi samolotami Mirage 2000 i bardziej powściągliwy w miłości do USA, ale posiadający bardzo silne lobby w amerykańskiej gospodarce. Oba kraje posiadają broń atomową, z tym, że Pakistańscy naukowcy pracujący nad jej opracowaniem są obecnie bardzo zaangażowani w programy atomowe w Korei Północnej i Iranie, czego natomiast nie można powiedzieć o naukowcach z Indii.
  Ciekawym jest fakt, że oba kraje jescze do 1947 roku były jednym krajem pod patronatem Brytyjczyków.
  Sytuacja jest nie tyle ciekawa, co niepokojąca, gdyż może być przyczyną wybuchu III Wojny Światowej.

 • dante_waw

  Oceniono 10 razy 6

  Trzeba sie szykowac na atomowa zime...

 • chi-neng

  Oceniono 12 razy 6

  Tam faktycznie sytuacja eskaluje z godziny na godzine...

 • fellow10

  Oceniono 8 razy 4

  To konflikt stricte religijny. Pakistan to 96% islam, Indie to 80% Hinduizm.

 • e50504

  Oceniono 12 razy 2

  Brawo, potrzebne wam to teraz jak amputacja nogi/

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  No i potwierdziła się słuszność twierdzenia Ariela Sharona:
  - Nieważne, kto pierwszy strzelił. Ważne, dlaczego padły strzały.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX