Ukraina planuje ekshumacje w Hucie Pieniackiej. Według niej "Polacy zawyżają liczbę ofiar"

Ukraina planuje ekshumacje w Hucie Pieniackiej. Według historyków ukraińskich Polska zawyżyła liczbę ofiar zbrodni z 1944 roku.

Światosław Szeremeta, szef ukraińskiej państwowej komisji ds. upamiętnień ofiar wojen i represji powiedział, że Ukraina planuje ekshumacje w Hucie Pieniackiej. W tym roku przypada 75. rocznica zbrodni w tym miejscu.

28 lutego 1944 roku ukraińscy żołnierze 4. Pułku Policyjnego SS 14 Dywizji SS "Galizien", pod dowództwem niemieckiego kapitana, wraz z oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii i oddziałem nacjonalistów ukraińskich, zamordowali około 850 z ponad tysiąca mieszkańców Huty Pieniackiej, głównie narodowości polskiej - wynika ze śledztwa IPN w Krakowie. Według Szeremety i strony ukraińskiej ta liczba ofiar może być zawyżona.

- Strona polska stosuje "polityczną arytmetykę", zawyżając liczbę ofiar - powiedział Radiu Swoboda Szeremeta. Na razie nie wiadomo, kiedy miałaby odbyć się ekshumacje. Zgodę na nie wyraziło natomiast ukraińskie ministerstwo kultury.

Natomiast według informacji od miejscowej ludności i historyków z Ukrainy, szczątki ofiar mogą znajdować się 100-200 metrów od pomnika ofiar w Hucie Pieniackiej.

- Jednoznacznie będzie tam mniejsza liczba ofiar, niż utrzymuje strona polska - przekonywał Szeremeta.

Niektórzy ukraińscy historycy podnoszą, że ofiar zbrodni było mniej, około 200 - licząc jedynie cywilów z Huty Pieniackiej. Wskazują również, że w tej miejscowości, w lutym 1944 roku, znajdowali się sowieccy partyzanci i przedstawiciele polskiego podziemia, a masakrę zorganizowali Niemcy. Negują udział Ukraińców w zbrodni, a śmierć cywili była przypadkowa.

Więcej o:
Komentarze (181)
Ukraina. Planowane są ekshumacje w Hucie Pieniackiej. Historycy twierdzą, że IPN zawyżył liczbę ofiar
Zaloguj się
 • vald

  Oceniono 22 razy 18

  Mord pozostaje mordem. I nie zmienią tego żadne ekshumacje czy umniejszanie roli Ukrainców.

 • c.t.k

  Oceniono 26 razy 16

  Ukraińcy doskonale wiedzą, gdzie i w jakiej liczbie, pochowane są ofiary. Gdzieś jest mniej pochowanych, gdzieś więcej, ale w ostatecznym rachunku nie ma to znaczenia, zabijali nas w okrutny sposób. No i jeszcze jedna sprawa:
  "A jak wskazują badania dr Lucyny Kulińskiej, ofiarami gwałtów padały nawet 6-letnie dziewczynki.
  Można przyjąć, że będzie to liczba mieszcząca się pomiędzy 20 – 50 tysiącami ofiar. O ile jednak w przypadku sowieckich gwałtów na Niemkach, Polkach czy Węgierkach, w ich wyniku śmierć poniosło mniej niż 1% ofiar, to w przypadku gwałtów ukraińskich przeżyło je mniej niż 1% polskich dziewcząt i kobiet."
  Kolorowych, niebiesko-żółtych, snów."Bracia"Ukraińcy

 • 31.februarius

  Oceniono 33 razy 15

  "- Jednoznacznie będzie tam mniejsza liczba ofiar, niż utrzymuje strona polska - przekonywał Szeremeta."

  Wie na pewno, bo mu dziadek Mykoła opowiadał ...

 • hubba-hubba

  Oceniono 28 razy 14

  No tak, jeśli wytłukli tylko dwieście osób, to żadna przecież zbrodnia.

 • nietyp

  Oceniono 27 razy 13

  " ukraińscy żołnierze 4. Pułku Policyjnego SS 14 Dywizji SS "Galizien", pod dowództwem niemieckiego kapitana, wraz z oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii i oddziałem nacjonalistów ukraińskich"

  W tym jednym zdaniu zawarta jest cała prawda o Ukraińcach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX