Pierwsza w historii kobieta mianowana na stanowisko ambasadora Arabii Saudyjskiej w USA

Księżniczka Reema bint Bandar Al Saud została pierwszą w historii kobietą mianowaną na stanowisko ambasadora Arabii Saudyjskiej. Stanie przed trudnym zadaniem naprawy stosunków królestwa z USA.

Saudyjska księżniczka zastąpi na tym stanowisku 31-letniego syna króla Salmana, księcia Khalida Bin Salmana.

Saudyjska księżniczka nowym ambasadorem Arabii Saudyjskiej w USA

Księżniczka Reema bint Bandar Al Saud jest córką byłego ambasadora Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych. Część swojego dzieciństwa spędziła w Waszyngtonie, u boku swojego ojca. Ukończyła także studia muzealnicze na Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona. W swojej ojczyźnie dała się poznać jako działaczka walcząca o prawa kobiet. W ostatnich latach koncentrowała się na zwiększeniu udziału kobiet w sporcie i ćwiczeniach fizycznych - pisze BBC

Pogorszenie stosunków na linii Rijad-Waszyngton

Zmiana ambasadora Arabii Saudyjskiej w USA może być wywołana chęcią naprawienia stosunków saudyjsko-amerykańskich, które uległy znacznemu pogorszeniu po zeszłorocznym zabójstwie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Dziennikarz, który na łamach "Washington Post" wielokrotnie krytykował politykę saudyjskiego rządu, został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule. Zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego zlecił prawdopodobnie książe Mohammad, starszy brat Khalida Bin Salmana. 

Więcej o:
Komentarze (12)
Saudyjska księżniczka została ambasadorem Arabii Saudyjskiej w USA
Zaloguj się
 • guramdam3

  Oceniono 10 razy 8

  > Pierwsza w historii kobieta mianowana na stanowisko ambasadora Arabii Saudyjskiej w USA
  Na wszelki wypadek przyjedzie z mężem -- żeby wiedziała co wolno jej mówić.
  Pozostałe trzy żony użyczą jej wsparcia.

 • dante_waw

  Oceniono 7 razy 5

  Jaki piekny wizerunkowy gest... co prawda w jej ojczyznie dalej bedzie sie kamienowac kobiety i cwiartowac dziennikarzy... ale krol zyska bardziej cieplejszy wizerunek...

 • d1r3ct

  Oceniono 6 razy 2

  Reżim w Arabii Saudyjskiej nadal ma się dobrze, wspierany przez USA. Podobnie jak kiedyś w Iranie, Stany tak mocno i ślepo parły, że doczekały się tam rewolucji, niestety w AS to dzisiaj niemożliwe.
  Jak to jest, że USA samo hoduje sobie wrogów, rewolucje, sami w dużej mierze są odpowiedzialni za to co dzieje się w takich miejscach i sprawach. Najlepszy przykład to Irak - najechali nielegalnie państwo, zwykła napaść i jako, że są ponad prawem to żadnych konsekwencji. Kraj mieli "naprawić", zaprowadzić demokrację, na każdym rogu miał stać McDonalds...a zostawili ruiny, brak administracji, brak struktur pod samodzielnie funkcjonujące państwo. I na zgliszczach mniej lub bardziej samodzielnie wyrosło ISIS. No tylko pogratulować takiej polityki, a ilu wrogów i terrorystów sobie właśnie poprzez to sami stworzyli ?!

 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  W Polsce wprost przeciwnie - zmierzamy w kierunku zamordyzmu religijnego w obyczajowosci - pewnego dnia gdy zamarzy sie nowemu (staremu) "naczelnikowi" to - kobiety znow wroca do domow robic tylko obiadki, porzadki i "dobrze" w lozku swemu "panu".
  Wolnosci ani sprawiedliwosci dla innych tez nie bedzie 😐😨

 • hoogo

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe czy ma wyciętą łechtaczkę?

 • byann

  Oceniono 3 razy 1

  To córka Bandar ibn Sultan - tego samego co groził UK zamachami i wymusił zamknięcie śledztwa w sprawie korupcji BAe i kontraktu XX stulecia - Al Yammamah.
  I ten sam co groził Putinowi zamachami na Olimpiadzie w Soczi, jeżeli Rosja nie zostawi Syrii rzeźnikom.

 • aria.pura

  0

  Trochę trudno będzie jej sprawować urząd, wziąwszy pod uwagę, że o pozwolenie na otwarcie ust (o wyjściu z ambasady nie wspominając) będzie musiała za każdym razem pytać „opiekuna”. Bo w Arabii S. kobiety mogą już być prezeskami, dyrektorkami, a nawet – jak widać – funkcjonariuszami państwowymi (ba, samochody im wolno prowadzić! Taki to postęp obyczajowy się odbywa na naszych oczach), ale w dalszym ciągu są uważane za permanentnie niepełnoletnie i z lekka upośledzone umysłowo.

 • wojtem

  Oceniono 2 razy 0

  Arabia Saudyjska szybko sie zmienia. Miejmy nadzieje ze nie za szybko...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX