Rosyjski myśliwiec o włos od kolizji nad Bałtykiem. "To są niedopuszczalne akty dominacji"

Rosyjski myśliwiec zbliżył się do szwedzkiego samolotu wojskowego na mniej niż 20 metrów. W związku z niebezpiecznym incydentem, do którego doszło we wtorek, szwedzkie MSZ wezwało ambasadora Rosji.

Szwedzkie MSZ opublikowało zdjęcia z incydentu, który miał miejsce nad międzynarodowymi wodami Bałtyku między Gotlandią a krajami bałtyckim. Szwedzki samolot wojskowy wykonywał zgodnie z prawem rutynowy lot zwiadowczy.

Rosyjski myśliwiec Su-27 zbliżył się do szwedzkiego samolotu na odległość, mniejszą niż 20 metrów. Za bezpieczną odległość między samolotami w powietrzu uważa się co najmniej 100 metrów.

"Rosyjski samolot działał w sposób bezwzględny"

Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało działania Rosjan za prowokację.

- Nasze ministerstwo traktuje ten incydent poważnie. Rosyjski samolot działał w sposób bezwzględny i nieprofesjonalny, zagrażając bezpieczeństwu lotu - stwierdziła Diana Qudhaib z biura prasowego MSZ Szwecji.

 - To są niedopuszczalne akty dominacji - podkreślił minister obrony Szwecji Peter Hultqvist.

Więcej o:
Komentarze (313)
Rosyjski myśliwiec o włos od kolizji nad Bałtykiem. "To są niedopuszczalne akty dominacji"
Zaloguj się
 • acide94

  Oceniono 87 razy 43

  Rosja to pijak z obłędem w oczach wymachujący siekierą. XIX-wieczna mentalność, przerażający kraj.

 • acide94

  Oceniono 75 razy 39

  Największy obszarowo kraj na świecie do światowej kultury w XXI wieku wnosi tylko przemoc, strach, alkohol i strzały do samolotów z dziećmi. Naprawdę przerażający kraj, bardziej straszny już niż śmieszny.

 • jukka2014

  Oceniono 21 razy 13

  Szweckie ... ja pier....

 • wagadudu

  Oceniono 36 razy 12

  Tyle ich, że sobie polatają. Tymczasem ich populację zżera AIDS i alkoholizm, a Chińczycy tylko niecierpliwie przebierają nóżkami, aż ruszą "oswobodzić" Syberię.

 • litecode

  Oceniono 47 razy 9

  Nie, żebym pochwalał ruskich, absolutnie.
  Ale śmieszy mnie ów dualizm pojęciowy:
  - Szwedzi przeprowadzają niewinny, rutynowy, zgodny z prawem lot zwiadowczy;
  - Rosjanom w analogicznej sytuacji towarzyszyłby opis "niesygnalizowany, agresywny lot szpiegowski, pozorowanie próby naruszenia przestrzeni powietrznej" i tak dalej, z naciskiem na bezprawność i niecne zamiary;
  - samoloty NATO (lub państw neutralnych, ale uważanych za przyjazne) w takiej sytuacji dokonują "udanego przechwycenia" oraz "zapobiegają potencjalnemu naruszeniu granic", "uniemożliwiają szpiegowanie działania instalacji obronnych" i tak dalej;
  - rosyjskie lotnictwo barbarzyńsko, bezprawnie, niebezpiecznie, nieprofesjonalnie i w ogóle FUJ - przeszkadza w niewinnych pokojowych lotach, demonstruje gotowość do obrony terytorium (no jak oni mogą?!), czym tylko prowokują.

  Normalnie "jak za wojny". Nasz to Oficer Wywiadu. Ich to szpieg i zdrajca. Nasi to partyzanci. Ich to bandyci, wredni sabotażyści. My mamy bohaterów. Oni fanatyków. Nasi bronią do upadłego, oni stawiają wściekły, bezsensowny opór.

  Tak tylko zwracam uwagę na demagogiczne i propagandowe zabiegi ;)
  Nie, żebym domagał się pełnego obiektywizmu - to niemożliwe. Ale też nie brnijmy w zbytnią przesadę, bo ocieramy się już o hipokryzję ;)

 • cacadux

  Oceniono 12 razy 8

  Powiedz Putinowi że to niedopuszczalne. To tak jak KAczynskiemu mówic że łamanie Konstytucjji jest neidopuszczalne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX