Oscary 2019. Mahershala Ali najlepszym aktorem drugoplanowym. W jakich filmach grał?

Rozdanie Oscarów 2019 już za nami! Wśród zwycięzców znaleźli się zarówno aktorzy bardzo znani, jak i osoby, które nie są znane licznej publiczności. Kim jest Mahershala Ali?

Mahershala Ali został jednym ze zwycięzców 91. gali rozdania Oscarów. Otrzymał nagrodę w kategorii "Najlepszy aktor drugoplanowy" za rolę w filmie "Green Book". Z jakich filmów znany jest ten aktor?

Mahershala Ali. Kim jest "najlepszy aktor drugoplanowy"?

Mahershala Ali urodził się w 1974 roku w Oakland, w Stanach Zjednoczonych. Jego ojciec był aktorem, który występował na Broadwayu, dzięki czemu Mahershala Ali miał kontakt z aktorstwem już od dziecka. Jako uczeń interesował się sportem i otrzymał stypendium za osiągnięcia w koszykówce, jednak zrezygnował z kariery sportowej i zaczął próbować swoich sił w aktorstwie. Po wzięciu udziału w inscenizacji sztuki "Spunk", otrzymał staż w California Shakespeare Theater.

W roku 2000 aktor zmienił nazwisko. Jego matka była pastorką i wychowała go w duchu chrześcijańskim, jednak na początku XXI wieku Mahershala Ali przeszedł na islam i zrezygnował z rodowego nazwiska Gilmore, zmieniając je na nazwisko Ali. 

Mahershala Ali - kariera aktorska

Po raz pierwszy na ekranach telewizorów zobaczyliśmy go w 2001 roku, kiedy zagrał doktora Treya Sandersa w serialu "Jordan". Przełomową rolą w jego karierze okazała się jednak rola Richarda Tylera w serialu "4400", emitowanym w latach 2004-2007. Pierwszą dużą filmową produkcją, w jakiej wziął udział, był film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"w reżyserii Davida Finchera. Za rolę w tym filmie otrzymał nominację do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. Znany jest także z takich obrazów jak serial "House of Cards" (wcielił się tam w postać Remy’ego Dantona), "Detektyw" oraz "Igrzyska śmierci: Kosogłos".

Tegoroczny Oscar to już druga statuetka od Amerykańskiej Akademii Filmowej, jaką otrzymał. Pierwszy raz został nagrodzony w 2017 roku za drugoplanową rolę w filmie „Moonlight”. Za swoją rolę w filmie "Green Book" Mahershala Ali otrzymał także nagrodę BAFTA oraz Złotego Globa. 

Więcej o:
Komentarze (22)
Mahershala Ali najlepszym aktorem drugoplanowym. W jakich filmach grał? [Oscary 2019]
Zaloguj się
 • herbicyd212

  Oceniono 7 razy 5

  Najbardziej podoba mi się ostatnie zdanie: "Otrzymał Złotego Globa" :-) Od razu czuć swojski klimat podwórka. Proponuję panu redaktorowi przypomnieć sobie odmianę przez przypadki.

 • lucasik

  Oceniono 5 razy 5

  Drogi Redaktorze UZ. Mahershala Ali jest znakomitym aktorem z bogatym dorobkiem - tworząc notkę biograficzną z okazji przyznania mu Oskara, mógłby Pan Redaktor się choć troszkę spocić i zajrzeć głębiej, niż tylko na początek polskiej wikipedii... :(

  Wtedy to, zamiast na przykład napisać, że Pan Ali >>znany jest także z takich obrazów jak serial "House of Cards" (wcielił się tam w postać Remy’ego Dantona), "Detektyw" oraz "Igrzyska śmierci: Kosogłos"<<, mógłby Pan wspomnieć, że owa rola w Detektywie (trzecia seria, 2019) to jedna z jego najnowszych ról głównych i jedna z najlepszych w dorobku. I przykładów takich można przytaczać wiele.

  A Pan jednak - po łebkach i słabiutko. Szkoda Panie Redaktorze

 • kenijro

  Oceniono 2 razy 2

  W True Detective gra pierwszoplanową i to genialnie. Bardzo dobry aktor.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 1 raz 1

  Ale rodzice mieli fantazję, dać mu na imię, uwaga, głęboki wdech... MAHERSHALALHASHBAZ. Gilmore.

 • mer-llink

  Oceniono 1 raz 1

  Szanowna Redakcjo, znów do pisania o OSkarach wydelegowałaś cały zastep tułkonów, magoni i bymcałów.
  Także Szan. Red. UM, podpisany/a nad tym tekstem, jest mędcyca, duperma i półgłotek. Pisze albowiem jaknajbardziej, bynajmniej i wogóle: " ...otrzymał także nagrodę ... Złotego Globa. "
  Ależ ty nam wciaż imponujesz, Redakcjo!!!

 • acototak

  Oceniono 1 raz 1

  Film jest spóźniony o kilkadziesiąt lat.

 • c.t.k

  Oceniono 2 razy 0

  Dajcie spokój redaktorowi UZ, on specjalizuje się w rozstrzyganiu kwestii: Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

 • mcwidack

  Oceniono 2 razy 0

  ....otrzymał także nagrodę BAFTA oraz Złotego Globa. ???.... a Polak nie mógłby przeklejać tego artykułu? Błędy językowe „redaktorów” są denerwujące... abonament bierzecie za to kaleczenie j.polskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX