Papież o księżach pedofilach: "narzędzia szatana". Koniec szczytu w Watykanie

Osoba konsekrowana (...) poddaje się swojej ludzkiej słabości, czy też chorobie, stając się w ten sposób narzędziem szatana. W wykorzystywaniu widzimy rękę zła, która nie oszczędza nawet niewinności dzieci - powiedział papież Franciszek.

Po czterech dniach zakończył się szczyt w Watykanie poświęcony walce z pedofilią w Kościele.

"W wykorzystywaniu widzimy rękę zła"

Podczas podsumowującego go przemówienia skierowanego do najwyższych duchowych z całego świata papież Franciszek porównał wykorzystywanie seksualne dzieci do składania ofiary z człowieka w kulturach pogańskich - podaje AFP.

- Po raz kolejny zdaliśmy sobie sprawę, że plaga nadużyć seksualnych wobec nieletnich w historii była i jest zjawiskiem powszechnym we wszystkich kulturach i społeczeństwach - powiedział. Zaznaczył, że w Kościele jest to tym bardziej skandaliczne, ponieważ jest sprzeczne z jego autorytetem moralnym i wiarygodnością etyczną.

- Osoba konsekrowana, wybrana przez Boga, by prowadzić dusze do zbawienia, poddaje się swojej ludzkiej słabości, czy też chorobie, stając się w ten sposób narzędziem szatana. W wykorzystywaniu widzimy rękę zła, która nie oszczędza nawet niewinności dzieci - stwierdził.

"Kościół musi zmierzyć się z tym zjawiskiem"

- W żaden sposób nie możemy usprawiedliwić tych nadużyć - powiedział papież Franciszek i zaznaczył, że Kościół musi zmierzyć się z problemem pedofilii. Przedstawił również działania, w tym kroki prawne, które w tym celu podejmie. Wymienił m.in. ochronę nieletnich, opiekę nad ofiarami, stanowczość w ściganiu winnych, walkę z kryciem tych przestępstw i większą staranność w doborze kandydatów do kapłaństwa.

- Jeżeli w Kościele wystąpiłby chociaż jeden przypadek wykorzystywania, który sam w sobie jest potwornością, to taki przypadek zostanie potraktowany z najwyższą powagą - podkreślił. - Echo cichego krzyku dzieci, które zamiast znaleźć w duchownym opiekunów i przewodników duchowych, znalazły oprawcę, wstrząśnie sercami znieczulonymi hipokryzją i władzą - dodał.

Więcej o:
Komentarze (262)
Papież zakończył szczyt w Watykanie. Księży pedofilów nazwał "narzędziami szatana"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 44 razy 34

  Franek nie wygłupiaj się. Żaden szatan. Celibat i powszechne przyzwolenie. O Jankowskim też wszyscy wiedzieli. Coraz więcej osób zaczyna sobie "przypominać".

 • stefan99999

  Oceniono 26 razy 20

  No i? Jakie konkretne działania za tym pójdą? Szczególnie w Polsce?

 • yaspiman

  Oceniono 17 razy 15

  no to tych narzędzi szatana są wśród was klechów miliony.
  a tak naprawdę to żadne narzędzia tylko zwykłe zboki i przestępcy.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 15 razy 13

  A u nas narzędzia szatana decydują o wychowaniu dzieci w świeckiej szkole.
  I napastowane są przez te małolaty, które pod kołdrę włażą i gwałcą świętojebliwych degeneratów.

 • ladne_sny

  Oceniono 17 razy 13

  "narzędzia szatana" i spoczko, rozgrzeszone, bo to wszystko przez złego i trzeba uważać ;) spodziewaliście się jakiegoś przełomu? ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX