Media: Israel Kac nie żałuje wypowiedzi, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki"

Szef MSZ Izraela Israel Kac powiedział, że "nie żałuje" wypowiedzi, w której zacytował słowa byłego izraelskiego premiera Icchaka Szamira o tym, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" - podają izraelscy dziennikarze.

- Zamiast tego Israel Kac powtórzył, że "wielu Polaków" kolaborowało z nazistami - poinformowała na Twitterze dziennikarz Raphael Ahren z "The Times of Israel".

Informację tę podał też dziennikarz izraelskiej telewizji Channel 13 News, Barak Ravid.

Jak informuje "Times of Israel", Israel Kac wypowiedział te słowa właśnie na antenie Channel 13 News.

Israel Kac nie żałuje wypowiedzi o tym, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki"

Israel Kac został p.o. szefa MSZ Izraela w niedzielę. Zaledwie kilka godzin później w wywiadzie dla i24News zacytował słowa prawicowego premiera Izraela Icchaka Szamira, który w 1989 roku powiedział, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Premier Netanjahu wyraził swoje zdanie, zrobił to bardzo jasno. Jestem synem osób, które przeżyły Holokaust, jestem taki sam, jak każdy izraelski Żyd. Nie zapomnimy i nie wybaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z Niemcami. Jak powiedział  Icchak Szamir (b. premier Izraela - red.), któremu Polacy zamordowali ojca, 'Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki'. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych.

- powiedział Kac.

Wypowiedź Kaca wywołała sprzeciw nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Słowa izraelskiego polityka potępił m.in. Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder. - Taki język nie powinien mieć miejsca w cywilizowanej debacie. Jakie to smutne, że wyniki dekad współpracy i okazywania dobrej woli są teraz zagrożone. Podejmijmy wszyscy wysiłek, aby pokonać ten kryzys, który był zwycięstwem sił nietolerancji i umysłowej ciasnoty - apelował.

Słowa Kaca skrytykował też Naczelny Rabin Polski i przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. We wspólnym oświadczeniu napisali, że " Stawianie zarzutu antysemityzmu znieważa też polskich Żydów".

Z powodu słów Israela Kaca odwołano także poniedziałkowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej z Izraelem, który miał odbyć się w Jerozolimie. Wcześniej udział w spotkaniu odwołał Mateusz Morawiecki i Jacek Czaputowicz. Obaj słowa szefa izraelskiej dyplomacji określili mianem rasistowskich. - Pobudzają antypolonizm i antysemityzm. Mają charakter rasistowski - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Więcej o:
Komentarze (433)
Media: Israel Kac nie żałuje wypowiedzi, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki"
Zaloguj się
 • semigetuza

  Oceniono 45 razy 39

  Może zajrzy tu ktoś z ambasady Izraela.
  Szanowny Panie Israel Kac.
  Ja się Pana pytam, gdzie zostało napisane, że Polacy MIELI OBOWIĄZEK ratować Żydów?
  Polacy mieli obowiązek ratować siebie i swoje rodziny.
  Ja sie tez pytam, Panie Kac, jak można ratować kogos, kto za cholerę nie zna polskiego, wygląda tak, że na kilometr widać, że to człowiek odmienny od całej reszty miejscowych i który jeszcze się upiera, że Niemcy nic mu nie zrobią, bo to porządni Europejczycy są? No jak takich ratować? Wbrew ich woli?

  Bandytów bylo dużo w czas wojny i po wojnie wsród Polaków, Zydów, Rosjan i całej reszty zyjącej w ówczesnej Europie. Polacy żydów nie lubili, zresztą ze wzajemnością.
  Nie bądź Pan taki hop do przodu, poczytaj Pan sobie Teodora Hertzla, prof. Goetza, /12 tomów Historii Żydów/.

  Polscy chłopi zabili ojca Pana Szamira - fakt. To byli zwykli bandyci, Panie Kac, tacy sami bandyci jak ci od Sterna co podkładali bomby co zabijaly niewinnych ludzi, w tym kobiety i dzieci.
  Prawda, że porównanie Panu smierdzi, Panie Kac?

  Pan jesteś taki hop do przodu, Panie Kac, a ja się pytam, kiedy Etretz Israel odda Polse pieniądze, które Polska wlożyla w powstanie Panstwa Izrael? Ja się pytam kiedy?
  Ja się pytam, kiedy Izrael odda pieniądze, jakie Polska zainwestowala w organizację Betar, w uzbrojenie Beraczyków, którzy jak Pan wie stali się fundamentem Cehalu, zamiast walczyc w 39 z Niemcami w obronie swych polsko-żydowskich domów, swych Ojców, Matek, Żon i Dzieci?
  czemu ich znagla do Palestyny wraz z uzbrojeniem wywialo?
  Ja się pytam, Panie Kac kiedy nam Pan oddasz pieniądze za uzbrojenie i wyszkolenie polskich Żydów,, którzy masowo zwiali wraz z uzbrojeniem z WP do partyzantki żydowskiej, kiedy WP stacjonowalo w Palestynie? Ich wyszkolenie, wyrwanie z obozów koncentracyjnych z ZSRR, potem leczenie, ich żarcie /kosher, panie Kac, kosher/ nas Polakó sporo kosztowalo, broni, którą nam ukradli tez za darmo od Anglików i Amerykanów myśmy nie dostali, Panie Kac.
  Panski kraj wisi nam sporo kasy, Panie Kac, ale o tym u Was sza, jak tak można, Panie Kac?
  Ja wiem, że zabicie Ojca Alika to wielka zbrodnia jest ale sam Alik tez swiety nie był, nie pamiętasz Pan, panie Kac, co Szamir z Arabami robil? Czy aby nie to samo co polscy chłopi, tylko nie lopatami, a czołgami i samolotami, ale smierc jest smierc, Panie Kac, nieprawdaż?
  Ja jestem prosty Goim, Panie Kac, ale to nie znaczy, że jestem glupi i nie mam pamięci.
  Więc jak pan jesteś taki ostry, Panie Kac, to bądź Pan ostry w obie strony, a nie w jedną.
  Poczytaj Pan sobie Majmonidesa i Mendelhsona, Panie Kac, dobrze to Panu na rozum zrobi, a jak sam Pan wiesz, wiedza jest największym skarbem człowieka. Szalom!!

 • cim_cum

  Oceniono 27 razy 25

  W Izraelu aktualnie do głosu dochodzą rasiści spod znak kahanistów. Netanyahu zwariował. Więc to, że ten bubek nie chce nikogo przepraszać nie jest dla mnie zaskoczeniem. Do tematu trzeba wrócić po wyborach w Izraelu. Są różni Żydzi i różni Polacy, ale rzeczywiście z Żydami bardzo ciężko się dogadać. Oni są wciąż na wojnie, przynajmniej ci w Izraelu.

 • nstemi

  Oceniono 28 razy 18

  To już wkroczyło na poziom absurdu level master. Serio. Nie wiem, o co faktycznie toczy się gra, ale rzecz staje się wręcz śmieszna. Za chwile dowiemy się, że Hitler był Polakiem, a w ogóle to armia niemiecka wkroczyła do Polski ratować Żydów przed Polakami, którzy wywołali II WŚ i tylko czystym, najczystszym przypadkiem-ot ludzki błąd-Żydzi czasem trafiali do obozów koncentracyjnych.

 • adin_null_adin

  Oceniono 29 razy 17

  Nie przeprosi i nie żałuje. Cóż za konsekwencja w głupocie.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 33 razy 15

  Szczyt w Warszawie zakończył się takim "sukcesem", że do dzisiaj trwają jej echa.

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 24 razy 14

  Żydów nie da się lubić. Oni sami kreują niechęć do siebie. Przecież ta wypowiedź pokazuje, jakie są nastroje w Izraelu. Ta wypowiedź była pod wyborców. No to co to mówi? Dalej, żydzi jak jadą wycieczką za granicę, to jadą z ochroniarzami. Im się wpaja, że świat ich nienawidzi i wszędzie chcą ich napaść. To oni mają problem ze światem. I dopiero przez to reszta ich nie trawi. Wszyscy tylko dygają przed nimi, bo co by nie było trochę mają ten świat w rękach. A to jest znowu inna cecha tego narodu, że się strasznie silnie siebie trzymają. Żydek żydkowi krzywdy nie zrobi, ba pomoże. Tym wygrywają. A my polaczki durne... sami chyba wiecie jak jest.

 • bezzebnykloszard

  Oceniono 31 razy 11

  Są Żydzi, wspaniali ludzi. Są gudłaje, szczury. Nie trzeba dodawać którym typem jest ten niedorobiony kmiot kac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX