Watykan: Ruszyła konferencja poświęcona walce z pedofilią. "Ofiary domagają się sprawiedliwości"

W Watykanie ruszyła konferencja z udziałem przewodniczących ponad stu episkopatów poświęcone walce z pedofilią w Kościele. Papież Franciszek podkreślił, że wierni oczekują w tej sprawie konkretnych działań.

W spotkaniu poświęconym ochronie nieletnich w Kościele udział bierze 190 osób, w tym przewodniczący 113 episkopatów i 22 zgromadzeń zakonnych.

Franciszek: Ofiary domagają się sprawiedliwości

Rozpoczynając konferencję, papież Franciszek powiedział, że w obliczu  plagi nadużyć seksualnych popełnionych przez ludzi Kościoła wobec nieletnich, trzeba się wsłuchać w głos Ducha Świętego i ofiar, które domagają się sprawiedliwości.

 Spoczywa na nas ciężar odpowiedzialności, która zobowiązuje nas do szczerej i pogłębionej dyskusji o tym jak stawić czoło temu złu w Kościele i w świecie.

Po wystąpieniu Franciszka uczestnicy konferencji wysłuchali świadectw ofiar. Obrady będą trwały przez 3 dni. W niedzielę podsumuje je papież. Na czele polskiej delegacji stoi metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Poruszający gest papieża Franciszka

Przed rozpoczęciem konferencji do Watykanu przybyli posłanka partii Teraz Joanna Scheuring-Wielgus oraz Marek Lisiński, prezes fundacji "Nie lękajcie się". Przekazali oni papieżowi Franciszkowi raport o molestowaniu w polskim Kościele.

Gdy spotkanie dobiegło końca, Marek Lisiński został ucałowany w rękę przez papieża, a zdjęcia gestu obiegły internet i zostały uznane za symboliczne, bo prezes fundacji "Nie lękajcie się" sam jest ofiarą księdza pedofila. Wielokrotnie podkreślał, że w Kościele panuje zmowa milczenia, księża pedofile czują się bezkarni, a ich zbrodnie - systematycznie tuszowane, na czym najbardziej cierpią ofiary. 

Więcej o:
Komentarze (22)
Watykan: Ruszyła konferencja poświęcona walce z pedofilią
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 12 razy 10

  "Gdy spotkanie dobiegło końca, Marek Lisiński został ucałowany w rękę przez papieża"

  Musze przyznac ze obecny papiez PR ma w malym palcu... jednakze jezeli polski episkopat nie poda sie do dymisji po tym szczycie.. to bedzie to znowu tylko PRowa zagrywka Franciszka I

 • rgfm

  Oceniono 8 razy 8

  Przez 2000 lat gwałcili dzieci, to po konferencji przestaną? Hmmm

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 10 razy 8

  Ja czekam na mafijną konferencję poświęconą walce z przestępczością zorganizowaną.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 7 razy 7

  Polska uczciła to początkiem dechrystianizacji :-)

 • wujekdolf

  Oceniono 9 razy 7

  Franciszek jak naprawdę chce usprawnić kościół powinien nasz (i nie tylko nasz) episkopat rozjebać i znieść celibat.

 • wujtommy102

  Oceniono 9 razy 7

  Nasz wybitny świątobliwy reprezentant będzie tradycyjnie rżnął głupa na konferencji. Episkopat polski modli się codziennie za ofiary pedofilii a więc nie ma sprawy , bo Bóg przebaczył sprawcom w sutannach Jeżeli polowa polskiego episkopatu nie zostanie zdymisjonowana w ciągu 1-2 lat , to wszystko jest tylko zabiegiem PR.

 • fctheduck

  Oceniono 6 razy 6

  Czyli pedofile spotkają się, żeby wypracować najlepszy sposób obrony przed pozwami.

 • wiceherszt

  Oceniono 10 razy 6

  Sądząc po tym, jakiego tuza wysłała na tę konferencję Polska można się łatwo domyślić wyników tych obrad. Można mieć tylko nadzieję, że delegacja Lechistanu wniosła jakiś konkretny wkład w to zbożne dzieło. Nie wiem, przywieźli nowe wzory dywanów wraz z instrukcją "zamiatania pod", pozłacane zmiotki i krem do zlizywania z kolan o nowym smaku, do tego przebadany przez Sanepid pod kątem szkodliwych mikroorganizmów. Mogliby też stworzyć jakiś specjalny, komputerowy "algorytm przenosin", który przenosiłby kapłanów, którym zdarzyło się pobłądzić do najbardziej dogodnej parafii...

 • keram2225

  Oceniono 5 razy 5

  całowanie w rękę nic nie koszuje, a prawdziwe działania, np. wywalenie połowy polskiego ePiSkopatu ze stanu duchowego, koszuje dużo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX