Rosja. Świadkowie Jehowy "organizacją ekstremistyczną". Są torturowani przez śledczych?

W Rosji trwają represje wymierzone w Świadków Jehowy. Wyrokiem Sądu Najwyższego ruch ten uznany został za "organizacje ekstremistyczną" a jego działalność zdelegalizowana.

We wtorek rosyjskie media obiegła wiadomość o brutalnym torturowaniu "co najmniej siedmiu" Świadków Jehowy w syberyjskim mieście Surgut.

- Funkcjonariusze rozebrali mężczyzn do naga, założyli na ich głowy torby i owinęli je taśmą. Każdemu z mężczyzn związano ręce z tyłu ciała, rozgnieciono palce oraz zadawano ciosy w szyje, stopy i nerki - poinformował Jarrod Lopes, rzecznik Światków Jehowych z nowojorskiej siedziby organizacji. Według jego ustaleń śledczy dusili i oblewali mężczyzn wodą oraz razili paralizatorem intymne części ich ciał.

- Gdzie odbywają się spotkania Świadków Jehowy? Kto na nie uczęszcza?Jakie są nazwiska starszych członków ruchu? Jakie są hasła do waszych telefonów" - mieli pytać funkcjonariusze podczas trwających ponad dwie godziny tortur.

W specjalnym oświadczeniu rosyjscy Świadkowie Jehowy poinformowali, że brutalne przesłuchania poprzedzała policyjna obława w miastach Surgut i Lantor, podczas której przeszukano domy osób podejrzewanych o przynależność do ruchu.

Aresztowany podczas czytania Biblii

Obława nastąpiła tydzień po skazaniu członka ruchu Dennisa Christensena na 6,5 roku więzienia. Pochodzący z Danii 46-letni mężczyzna został aresztowany podczas wspólnotowego czytania Biblii w syberyjskim mieście Orzeł. Mężczyźnie, który ma rosyjską żonę oraz pracował w branży budowniczej, postawiono zarzut ekstremizmu. On sam wyrok sądu określił jako "niesprawiedliwy' oraz "wyjątkowo głupi i szalony".

Do sprawy odniosło się Amnesty International, które wezwało Rosję do "natychmiastowego i bezwarunkowego" uwolnienia Christensena. Po wyroku przedstawiciele rosyjskich organizacji broniących praw człowieka ostrzegali przed możliwą falą aresztowań

Świadkowie Jehowy "grupą ekstremistyczną"

Zatrzymania i tortury w syberyjskim mieście są częścią pogłębiających się represji wymierzonych w rosyjskich Świadków Jehowy. W kwietniu 2017 roku Sąd Najwyższy zdelegalizował ich działalność na terenie Federacji Rosyjskiej i uznał ich za "grupę ekstremistyczną" (status taki posiada w Rosji np. Państwo Islamskie). Sąd nakazał zamknięcie głównej siedziby ruchu i 395 lokalnych kościołów oraz skonfiskowanie ich własności. Przedstawicielka Ministerstwa Sprawiedliwości Svetlana Borisova oświadczyła w sądzie, że Świadkowie Jehowy "stwarzają zagrożenie dla praw obywateli, porządku publicznego i bezpieczeństwa".

- Wyrok Sądu Najwyższego delegalizujący działalność Świadków Jehowy w Rosji jest przerażającym ciosem w wolność wyznania i zgromadzeń - oświadczyła przedstawicielka Human Rights Watch w odpowiedzi na wyrok.

Według szacunków w Rosji mieszka 175 tyś. Świadków Jehowy. Jak podaje Moscow Times, setki z nich opuszczają kraj. Podobne prześladowania członków ruchu miały miejsce w czasach Związku Radzieckiego. Według przeprowadzonego w czerwcu badania, 80 proc. Rosjan popiera delegalizację działalności Świadków Jehowy. Jednocześnie ponad połowa ankietowanych przyznaje, że nie wie nic na temat kontrowersji związanych z ruchem.

Więcej o:
Komentarze (212)
Rosja. Świadkowie Jehowy "organizacją ekstremistyczną". Są torturowani przez śledczych?
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 25 razy 17

  Świadkowie Jehowy w PRL-u działki przez pewien czas byli nielegalni i prześladowani.
  Złośliwi mówili, że to z inspiracji czarnych, którym robili konkurencję, ale raczej z tego powodu unikania przez "kociaków" (mówiło się tak) służby wojskowej.
  W Rosji za prawem, które zostało uchwalone, stoi coraz mocniejsza Rosyjska Cerkiew Prawosławna.

 • 2fat

  Oceniono 24 razy 16

  Nie wiem o co chodzi tym Ruskim. My mamy świadków Jehowy w dupie a oni nas. W Nadarzynie pracuje największa w Europie drukarnia Świadków i nikomu to nie przeszkadza. Niech sobie opowiadają swoje bajania. Natomiast odmowa transfuzji dzieciom to szybki wyrok sądu i sprawa załatwiona.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 25 razy 15

  Cerkwia wspiera wladze, wladza pomaga cerkwii. Tylko Rosji szkoda ....

 • rtrwt

  Oceniono 18 razy 14

  Świadków Jehowy można nie lubić.
  Ale zarzucać im działalność ekstremistyczną?... Śmieszne i straszne...

 • krzsys

  Oceniono 20 razy 12

  Jeszcze trochę rządów PiS i będzie podobnie.

 • aietes

  Oceniono 23 razy 11

  takie przesluchania są potrzebne w sprawie Srebrnej, Telegrafu, SKOK, kampanii nienawiści w tv reżimowej, itd. Pisowcom na forum takie postępowanie się podoba.

 • lodzermensz1

  Oceniono 23 razy 11

  Myślę, że w Polsce nie brakuje takich, którzy chętnie zobaczyli by u nas podobne działania władz.
  Czekam też na wpisy proputinowskiej trollni. Ciekawi mnie, czy będą próbowali dowodzić tego, że rosyjskie władze się nie mylą w swojej ocenie tej ekstremistycznej organizacji, czy też raczej stwierdzą, że to fejk nius, a Świadkowie Joehowy w Rosji mają się w rzeczywistości doskonale.

 • tempus

  Oceniono 22 razy 10

  Każdy reżim żeby istnieć i trzymać naród za mordę potrzebuje zwalczać wrogów. Nie muszą to być wrogowie prawdziwi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX