Amnesty International opisuje, jak działa reżim Maduro. Przeciwnicy są zabijani lub aresztowani

Attache wojskowy Wenezueli przy ONZ uznał Juana Guaido jako przywódcę państwa. W tym samym czasie Amnesty International opublikowało raport, w którym opisało, do czego posuwa się reżim Nicolasa Maduro w walce z politycznymi przeciwnikami.

John Bolton, doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, przekazał na Twitterze, że pułkownik Pedro Chirinos, attache wojskowy Wenezueli przy ONZ uznał Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta.

Bolton informując o tym dopisał od siebie, że pułkownik Chirinos "wybrał demokrację dla Wenezuelczyków zamiast tyranii Maduro".

Nicolas Maduro, prezydent uznawany przez m.in. Rosję, nie chce oddać władzy po tym, jak lider opozycji Juan Guaido ogłosił się nową, tymczasową głową państwa.

Większość krajów członkowskich Unii Europejskiej uznała tę decyzję, zrobiły to także Stany Zjednoczone czy Kanada. W Europie z szeregu, w kwestii uznania Guaido lub poparcia go, wyłamały się Włochy, Grecja, Słowacja i Cypr.

Amnesty International: Przeciwnicy Maduro są zabijani

W tym samym czasie Amnesty International opublikowało raport o sytuacji w Wenezueli, który zatytułowano "Głód, kara i strach, formuły represji używane przez władzę Maduro". Wyliczono w nim, że między 21 a 25 stycznia (wtedy protesty przeciwko Maduro były najintensywniejsze) zginęło 41 osób, a 900 aresztowano.

Rząd Nicolasa Maduro próbuje wykorzystać strach i kary, aby wprowadzać odrażającą strategię kontroli społecznej przeciwko tym, którzy domagają się zmian

- oznajmiła dyrektor amerykańskiego oddziału Amnesty International Erika Guevara-Rosas.

Według wiedzy AI w Wenezueli dokonano aż sześciu pozasądowych egzekucji. Za każdym razem wyroki śmierci wydawano na osobach, które angażowały się w protesty.

Więcej o:
Komentarze (89)
Wenezuela. Raport Amnesty International. Przeciwnicy Nicolasa Maduro są zabijani i aresztowani
Zaloguj się
 • lubat

  Oceniono 26 razy 8

  Dokładnie takie same "raporty" pisała AI przed agresją na Irak, Libię i Syrię.

 • czechy11

  Oceniono 14 razy 8

  W Polsce zbrodnicza sitwa PiS która dorwała sie do władzy tez zmierza w tym kierunku. Ale na to nie pozwolimy.

 • jm1750

  Oceniono 24 razy 6

  AI - juz sie zdarzalo, ze oglaszala nieprawde. Ostroznie trzeba sie obchodzic z takimi wiadomosciami. Szczegolnie, jezeli sa na reke USA

 • lojciecdyrektor

  Oceniono 16 razy 6

  "Nicolas Maduro, prezydent uznawany przez m.in. Rosję, nie chce oddać władzy po tym, jak lider opozycji Juan Guaido ogłosił się nową, tymczasową głową państwa." - Niezależnie od tego, jak wielkim bydlakiem jest Maduro, nie sądziłem, że wystarczy aby ktoś z opozycji ogłosił się głową państwa by sprawujący rządy musiał abdykować... Jeśli dobrze rozumiem u nas też wystarczy aby taki Schetyna lub inny gamoń ogłosił się głową państwa, by Andrju musiał wyprowadzić się z białego domku? Ciekawe...

 • 31.februarius

  Oceniono 16 razy 6

  ... a o wyrzucaniu noworodków z inkubatorów na podłogę, ani słowa?!

 • fakiba

  Oceniono 10 razy 6

  W Polsce na razie są aresztowania na zabójstwa przyjdzie czas później

 • 45rtg

  Oceniono 15 razy 5

  A Nowiczoku jeszcze tam nie znaleźli?

 • stachkaz47

  Oceniono 21 razy 5

  A co mówi Jednoosobowe OBSERWATORIUM PRAW CZŁOWIEKA w Wenezueli??
  Działa już czy jeszcze nie??-szanowna Gazeto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX