Węgry i Słowacja otwierają biura "o statusie dyplomatycznym" w Jerozolimie

Premier Węgier Viktor Orban oraz premier Słowacji Peter Pellegrini ogłosili, że ich kraje otworzą biura w Jerozolimie, do której ambasadę w grudniu przenieśli Amerykanie. Orban powiedział, że byłoby lepiej, gdyby do Izraela przyjechali wszyscy politycy, w tym delegacja z Polski.

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił, że jego kraj założy biuro handlowe "o statusie dyplomatycznym" w Jerozolimie. Decyzja została ogłoszona po godzinnym spotkaniu z premierem Benjaminem Netanjahu. 

Z kolei słowacki premier Peter Pellegrini zadeklarował, że Słowacja otworzy w Jerozolimie biuro informacji dot. kultury i technologii.

W ten sposób Węgry i Słowacja dołączą do Bułgarii i Czech - krajów które stworzyły jakiś rodzaj dyplomatycznej delegacji w Jerozolimie bez przenoszenia ambasad.

W grudniu 2018 r. Stany Zjednoczone zdecydowały się przenieść ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy. Decyzja ta wywołała zdecydowany sprzeciw krajów arabskich oraz protesty Palestyńczyków.

Podczas konferencji prasowej Netanjahu nie odniósł się do dyplomatycznego kryzysu w relacjach z Polską. Premier Czech Andriej Babis zapytany o nieobecność Polski powiedział, że "jest pewien, że Polska i Izrael będą kontynuować współpracę". Orban dodał, że ma nadzieję, iż szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu odbędzie się "w przyszłości". - Byłoby lepiej, gdyby do Izraela przyjechali przedstawiciele wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej - dodał premier Węgier. 

Więcej o:
Komentarze (211)
Węgry i Słowacja otwierają biura "o statusie dyplomatycznym" w Jerozolimie
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 58 razy 38

  koniokrad po raz kolejny pokazał pisowcom
  jak pojmuje "solidarność " z nimi

 • krynolinka

  Oceniono 58 razy 38

  Pan prezes Kaczyński to ma przyjaciół. Niech ich zielona gęś (owca) kopnie..

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 44 razy 32

  znowu się okazało jak to co mówi i robi na arenie międzynarodowej Morawiecki, Duda, Czaputowicz, Szydło, Sasin..... i cala reszta tej pisiej, wsiowej hołoty
  te wszystkie fochy i machania szabelka nie obchodzą dokładnie nikogo na swiecie, włącznie z takimi mocarstwami jak Słowacja , że przez litość największego pisiego sojusznika znad "Dunajca" to już nawet nie wspomnę

 • szlajus

  Oceniono 50 razy 30

  Słowacy i Węgrzy współpracowali z Hitlerem w czasie II wojny na szczeblu rządowym,
  a to teraz Polacy są źli. Nie ma to, jak dobrze się sprzedać.
  Brawo, polska dyplomacja.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 41 razy 29

  Państwa grupy wyszehradzkiej "szczytowały" w Jerozolimie. Polska leżała plackiem. Placek przestraszony boi się wyjść z nory. Po raz kolejny Orban i koledzy zrobili go w konia.

 • boshary

  Oceniono 35 razy 27

  I co pan na to panie Morawiecki? zabawa w konferencje , amatorszczyzna to za mało powiedziane.

 • marcela777

  Oceniono 29 razy 21

  wyjątkowa solidarność z mateuszkiem

 • qnqn

  Oceniono 23 razy 19

  Ale czemu się dziwić, przecież to jest takie właśnie postrzeganie świata wg prawicowców. Jesteś moim przyjacielem do momentu kiedy jesteś mi potrzebny. Pis zachowuje się wobec swoich zwolenników i współpracowników tak samo. Są im potrzebni, to mają dobrze, jak trzeba kogoś poświęcić to się robi takie rzeczy bez skrupułów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX