Donald Tusk spotkał się w Kijowie z posłami i przemówił po ukraińsku. "Mam dla was pięć rad"

Przewodniczący Rady Europejskiej podczas wizyty w Kijowie wygłosił przemowę z okazji pięciolecia "Rewolucji Godności". - Może wysłuchacie moich rad, ponieważ płyną one prosto z serca - zwrócił się do posłów.

Szef Rady Europejskiej rozpoczął w poniedziałek zaplanowaną na trzy dni wizytę w Kijowie. Do stolicy Ukrainy przyjechał, by - jak napisał na Twitterze - "oddać hołd wszystkim Ukraińcom w piątą rocznicę protestów na Majdanie Niepodległości".

Tzw. "Rewolucja Godności" wybuchła w listopadzie 2013 r. w reakcji na decyzję o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. W wyniku brutalnych konfrontacji z policją i wojskiem zginęło wówczas ponad 100 osób. W jej wyniku były prezydent Wiktor Janukowycz zbiegł do Rosji a na wschodzie kraju rozpoczął się konflikt zbrojny.

Razem z prezydentem Petrem Poroszenką Tusk złożył dziś kwiaty w miejscu pamięci ofiar Majdanu. - Ukraińcy są inspiracją dla nas wszystkich. Kiedy potrzeba, są bohaterscy. Kiedy indziej - są pragmatyczni i twardo stąpający po ziemi - napisał na Twitterze.

Tusk w ukraińskim parlamencie

Tusk przemawiał dzisiaj w ukraińskim parlamencie. Przemówienie wygłosił po ukraińsku.

W swojej przemowie szef Rady Europejskiej zapewnił, że Europa nigdy nie zatwierdzi aneksji Krymu i nie zrezygnuje z sankcji wobec Rosji. Przekonywał też, że Unia Europejska zdaje sobie sprawę z europejskich aspiracji Ukrainy i popiera obrany przez nią proeuropejski kurs.

Polski polityk nie stronił od patetycznego tonu. - Nie zamierzam wtrącać się w waszą pracę, ale być może wysłuchacie moich rad, ponieważ płyną one prosto z serca. Mam ich pięć - zadeklarował.

Tusk przekonywał, że historia zarówno Polski jak i Ukrainy pokazuje, że wewnętrzny konflikt jest korzystny dla "trzeciej strony". Dlatego wzywał by nie ulec pokusie nacjonalizmu i populizmu. - Solidarność zastąpić powinna egoizm, prawda historyczna - propagandę - mówił.

Szef Rady Europejskiej przestrzegał przed porzuceniem fundamentalnych wartości i ześlizgnięciem się autorytaryzm. - Zbudujcie państwo godne zaufania wspólnie - radził, dodając, że transparentność i uczciwość są ważne nie dlatego, że stanowią wymogi Unii Europejskiej, ale dlatego, że chcą ich obywatele. Tusk radził ukraińskim parlamentarzystom by "nie zatrzymywali pozytywnych zmian, nawet jeśli są bolesne. Ostatnią radą Tuska była "wiara w młodych ludzi"

- Nie ma sprawiedliwej Europy bez niezależnej Ukrainy. Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy. Mówiąc wprost, nie ma Europy bez Ukrainy - zakończył swoje przemówienie, po czym dodał "Chwała Ukrainie!", co wywołało gromkie brawa. 

Więcej o:
Komentarze (457)
Donald Tusk spotkał się w Kijowie z posłami i przemówił po ukraińsku. "Mam dla was pięć rad"
Zaloguj się
 • filipiak48

  Oceniono 177 razy 119

  I to jest faktyczna, a nie udawana, kontynuacja myśli Piłsudskiego i budowy kordonu przed Rosją... uczta się robić politykę zagraniczną, amatorzy, którzy jednym ruchem skonfliktowali się z wrogimi sobie Iranem i Izraelem ;)

 • slawek899

  Oceniono 136 razy 94

  Co tu duzo porownywac, z jednej strony maz stanu, polityk miedzynarodowego formatu a z drugiej zakompleksiony prowincjonalny naczelnik panstwa, otoczony gromada przytakiwujacych slugusow nawet wtedy kiedy ten udaje dewelopera. Miejmy nadzieje, ze szybko uda sie wrocic do normalnosci.

 • borrka

  Oceniono 105 razy 73

  Donek, jak zwykle gość.
  Ukraincy czują sie bardzo osamotnieni i takie miłe słowa, powiedziane szczerze. bardzo wysoko cenią. I na szczęscie odbierają Donka, przede wszystkim jako Polaka, więc wystąpienie łagodzi nasze stosunki.

 • ball34

  Oceniono 104 razy 64

  Dalekowzroczny polityk, zdaje sobie sprawę że w interesie Polski a poniekąd i unii europejskiej jest stabilizacja chwiejnej ukraińskiej państwowości.

 • pollion1

  Oceniono 85 razy 55

  Tusk to jest dyplomata i nie pisowski dyplomatołek walący siekiera na lewo i prawo .zawsze w walce z każdym no może nie z każdym z San Escobar żyje w przyjaźni......trolle do roboty ..

 • justas32

  Oceniono 82 razy 48

  Tak przemawia Maż Stanu. Widzisz to Balbina - ty pokurczony moralny karle ...

 • jarsza

  Oceniono 70 razy 46

  A teraz wyobraźmy sobie przemówienie jareczka ................................. już? - no właśnie, bez komentarza.

 • cxi

  Oceniono 56 razy 36

  Będąc niedawno w Bukareszcie Tusk wygłosił także przemówienie po rumuńsku.
  Wysłuchałem go. Wzbudził autentyczne uznanie u słuchaczy. Wystąpienie wielokrotnie przerywano brawami.
  Godnie nas reprezentował. Byłem dumny z takiej postawy.

 • artzat74

  Oceniono 54 razy 30

  Oj , russkie dziwki wyją. Widac ,jakie przerazenie wzbudza w nich perspektywa europejskiej Ukrainy i Polski . Zadne Andruszkiewiczopodobne pokraki w naszych krajach tego nie powstrzymają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX