Fala antysemityzmu zalewa Francję. Dziś wieczorem odbędzie się ponad 50 protestów

Dzisiaj wieczorem we Francji odbędzie się 50 demonstracji przeciwko antysemityzmowi. Są odpowiedzią na wzrost nastrojów antysemickich w tym kraju.

Impulsem do zorganizowania demonstracji było ścięcie i porąbanie drzewa zasadzonego dla upamiętnienia Ilana Halimia - młodego Żyda, który został zakatowany na śmierć w pobliżu Paryża w 2006 roku. Do sieci wypłynęło również nagranie, na którym jeden z uczestników antyrządowych protestów "żółtych kamizelek" kieruje pod adresem znanego filozofa Alaina Finkielkrauta szereg rasistowskich i ksenofobicznych inwektyw.

Incydenty te miały miejsce po ogłoszeniu przez rząd raportu, zgodnie z którym ilość aktów antysemityzmu we Francji w ostatnim roku wzrosła o 74 proc., z 311 w 2017 do 541 w 2018.

W nocy z poniedziałku na wtorek, po ogłoszeniu demonstracji, zniszczonych zostało około 80 żydowskich grobów na cmentarzu w położonej niedaleko od Strasburga miejscowości Quatzenheim.

Protesty w niemal całym kraju

Marsze przeciwko antysemityzmowi odbędą się w niemal całym kraju. Pomiędzy 17.00 a 19.00 w 50 departamentach będzie miało miejsce łącznie 54 demonstracje. Ich kulminacją będzie protest w Paryżu. Do protestu przyłącza się coraz więcej osób, w mediach społecznościowych popularny jest hashtag #JeDisNon (Mówię nie).

Marsze zorganizowane zostały przez organizacje żydowskie oraz 14 partii politycznych. Wśród demonstrujących będą najważniejsi politycy w tym m.in. rzecznik rządu Benjamin Griveaux, minister edukacji Jean-Michel Blanquer czy mister ds. europejskich Nathalie Loiseau, która odnosząc się do wzrostu nastrojów antysemickich powiedziała, że "Europa zaczyna chorować na trąd, musimy z nim walczyć i go wyeliminować".

Na paryskiej demonstracji pojawi się również były prezydent Francois Hollande. Emmanuel Macron nie dołączy do protestujących, jednak na środę zaplanowana jest jego przemowa podczas oficjalne kolacji organizowanej przez żydowskie organizacje.

Mniejszość żydowska we Francji stanowi największą populację żydowską na świecie po Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Wg. rożnych szacunków nad Sekwaną mieszka od 480 do 550 tys. Żydów.

Więcej o:
Komentarze (430)
Fala antysemityzmu zalewa Francję. Dziś wieczorem odbędzie się ponad 50 protestów
Zaloguj się
 • co.ty.powiesz

  Oceniono 120 razy 48

  Czy w "Jerusalem Post" napisano już, że antysemityzm występujący we Francji jest dziełem Polaków, którzy wyssali antysemityzm z mlekiem matki i których rząd podczas II wojny światowej założył obozy zagłady w celu wymordowania Żydów, czemu przeciwstawiali się dobrzy Niemcy wyrywając Żydów z polskich rąk?

 • r1234_76

  Oceniono 66 razy 40

  Artykuł wspomina zrąbanie drzewa posadzonego dla upamiętnienia Ilana Halima. Ale już nie napisali, że Halim został zamordowany przez gang, którego szef nosił starożytne francuskie imię Youssouf, jak podaje wikipedia.

  Druga ciekawostka, Halim został ekshumowany na żądanie rodziny i pochowany w Izraelu. A przecież w Jedwabnem mówiono, że absolutnie takiego pochowanego żyda aż do dnia sądu nie wolno ruszyć i pod tym pretekstem przerwano badania archeologiczne. Ale jak widać, nie ma na tym świecie spraw absolutnych.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 88 razy 34

  To sprawka tych Francuzów, co to wyssali antysemityzm z mlekiem swoich wielbłądzic.

 • robta_se_tak_dali

  Oceniono 55 razy 31

  Proponuję zorganizowanie w Polsce konferencji z udziałem Iranu, Turcji, Palestyny itd.. na temat: "Co Żydzi wyssali z mlekiem matki ?"

 • k.soze

  Oceniono 44 razy 30

  Ufff !!!
  Trochę mi lepiej, bo ja swój Polski antysemityzm (do którego się zresztą nie poczuwam) wyssałem z mlekiem matki (wiec trochę nie mam na to wpływu), ale frncuzikom to się musiał skądś chyba przyplątać ?? Ciekawe skąd i dlaczego ?
  I tak dodatkowo, jak to jest z tym antysemityzmem ?
  Bywa na świecie, że nacje się nie lubią: Czesi nie lubią Polaków, Polacy Niemców, Anglicy i Francuzi siebie nawzajem, z Belgów śmieją się wszyscy sąsiedzi, wiec Belgowie w odwecie nie bardzo ich lubią itp. Itd.
  NATOMIAST
  Wszyscy zgodnie mają coś do Żydów. Jest to tak popularne uczucie, że zyskało już własną nazwę – Antysemityzm. I nie jest ważne, czy ktoś naprawdę ich nie lubi (czasami z debilnych powodów albo i sam nie wie dlaczego, ale koledzy mu powiedzieli że tak ma robić), czy tak jak ja po prostu ich nie zna i tylko zadaje pytania. Wszystko to zostanie podciągnięte pod Antysemityzm.
  I jeszcze jedno: jeżeli trzy osoby, mówią Ci, ze jesteś pijany, to choćbyś nie wiem jak dobrze się czuł, nie siadaj za kółko!!!
  CZYLI
  Jeżeli każda nacja, z którą zatknęła się Twoja nacja ma coś do tej Twojej, to może usiądź na chwilę i zastanów się czy wszystko z Tobą jest OK ?

 • okrutnykibol

  Oceniono 24 razy 14

  Taa, a to Polakom wypomina się antysemityzm. To we Francji była sprawa Dreyfusa, to oni zorganizowali Państwo Vichy i wydawali Żydów Niemcom, a jak kiedyś, co prawda dawno temu, widziałem sondę uliczną w Paryżu i zadali pytanie pewnej, nobliwej staruszce: "Z czym kojarzy się pani Polska?" To bez mrugnięcia okiem odpowiedziała: "Z Oświęcimiem, nienawidzę Polaków"

 • ps11111ps

  Oceniono 22 razy 14

  Czyżby minister Kac coś i na francuzów powiedział?
  A może jest szansa na jakiś strategiczny sojusz z Francuzami?
  A... nie, przecież oni nie potrafią jeść widelcami

 • j-ugo

  Oceniono 21 razy 13

  Premier Izraela mówi o polskim antysemityźmie wypitym z mlekiem matki. Ciekawe co powie teraz na temat Francuzów?
  Wielu Francuzów w czasie II wojny światowej "pomogło" Żydom wyjechać do obozów zagłady.
  Co powie premier Izraela o aktualnych wydarzeniach we Francji?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX