16 stanów pozwało Donalda Trumpa. Za wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem

Prezydent USA Donald Trump został pozwany przez prokuratorów generalnych 16 amerykańskich stanów. Pozew ma związek z decyzją Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem, który ma umożliwić budowę muru w tym miejscu. Autorzy pozwu zarzucają prezydentowi USA łamanie konstytucji i nadużywanie uprawnień.

Donald Trump planował budowę na granicy z Meksykiem co najmniej 400 kilometrów dodatkowego muru. Kongres przyznał mu jednak środki na niespełna 90 kilometrów ogrodzenia, prezydent USA ogłosił więc stan zagrożenia państwa i zapowiedział, że - korzystając z nadzwyczajnych uprawnień - sięgnie do budżetu po 8 miliardów dolarów. 

USA. Donald Trump pozwany przez 16 stanów

Decyzja Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego wywołała duże kontrowersje. W reakcji na nią prokuratorzy generalni 16 amerykańskich stanów złożyli do sądu w Kalifornii pozew, w którym zarzucają Donaldowi Trumpowi łamanie konstytucji i przekroczenie uprawnień budżetowych, które są zarezerwowane dla Kongresu. Przekonują też, że Trump sam wywołał sztuczny kryzys i wykorzystał go jako pretekst do ogłoszenia stanu nadzwyczajnego, stwierdzając, że na granicy z Meksykiem jest "kryzys humanitarny".

Inicjatorem pozwu jest prokurator generalny z Kalifornii, Xavier Beccera. Dołączyli do niego prokuratorzy z Connecticut, Delaware, Hawajów, Illinois, Maine, Maryland, Michigan, Minnesoty, Nevady, New Jersey, Nowego Meksyku, Nowego Jorku, Oregonu i Wirginii.

- Chcemy powstrzymać Donalda Trumpa przez łamaniem konstytucji, zasady podziału władzy i przed kradzieżą pieniędzy Amerykanów - mówił Beccera w rozmowie z CNN.

Biały Dom nie skomentował pozwu. Ogłaszając swoją decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem Donald Trump mówił jednak, że spodziewa się, iż przeciwnicy wejdą na drogę sądową i "przewiduje długą batalię prawną". Wyraził też przekonanie, że ostatecznie wygra przed Sądem Najwyższym.

Więcej o:
Komentarze (167)
USA. 16 stanów pozwało Donalda Trumpa. Za wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 52 razy 34

  USA popelnilo w czasie wyborow ten sam blad co Polska; wybrali furiatow na najwyzsze wladze.
  Teraz pija to piwo, jak Polska, ktore sami nawarzyli...
  Tam i tu.

 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 32

  No to teraz sobie wyobraźmy, że jakiś prokurator w Polsce, pozywa Dudusia czy prezesa..
  Za łamanie konstytucji.
  Ale to my przecież uczyliśmy Francuzów wymawiać poprawnie słowo widelec!! I jeść ślimaki bez domków na grzbiecie.

 • baby1

  Oceniono 28 razy 22

  Brakuje Trumpowi miliardów baksów? Jest rozwiązanie. Wystarczy żeby Trump poprosił Kaczyńskiego o te marne 8 miliardów baksów i obieca, ze nas odwiedzi i przyśle pluton wojska do fortu w Żaganiu i po sprawie.

 • taciakje_g.pl

  Oceniono 22 razy 18

  16 stanów pozwało Donalda Trumpa. A u nas jednego posła przesłuchać nie można.

 • yosemitesam

  Oceniono 21 razy 13

  Jak to, to Meksy nie zgodzili się sami sfinansować tego muru, jak to sobie sprytnie umyślał pan Zaczeska?
  Oj smuteczek...

 • polski_polak_pl

  Oceniono 10 razy 10

  W USA jest demokracja i nikt się nie boi pozwac nawet prezydenta, w Polsce mamy feudalizm podszyty komunizmem i szeregowego naczelnego posła kryształewego karykatura prokuratury nie chce przesłuchać.
  Taka to Kaczlandia. Mam nadzieję że tylko do jesieni.

 • 174pit

  Oceniono 15 razy 9

  Amerykanie mają to szczęście, którego nam brakuje - ich ustrój ma zabezpieczenia nie tylko przed "dobrą zmianą", ale nawet przed jeszcze lepszą.
  Ojcowie założyciele dali Amerykanom demokrację całkiem dobrze zabezpieczoną przed ich własną głupotą.

 • senseiek

  Oceniono 13 razy 7

  ...a gdyby to było w imperium rzymskim/republice rzymskiej, to sam zainteresowany by wyłożył cala sumę na zbudowanie tego co by chciał i nikogo by się nie prosił o pieniądze... bogaci rzymianie fundowali różne budowle... a teraz to nawet bogaci amerykanie próbują wyłudzać pieniądze od podatników na z góry marne projekty, które wiedza ze nie maja prawa działać.. bo to tylko taka demagogiczna ściema.. taka próba wyłudzenia pieniędzy podatników.. które pójdą do kieszeni ludzi których wskaże do budowy elementów tego muru..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX