Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów o słowach Kaca: Taki język nie powinien mieć miejsca

Do słów Israela Kaca, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" odniósł się Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. - To bardzo niefortunne, zarówno dla Żydów, jak i Polaków, że krążą wciąż niekorzystne i obraźliwe stereotypy - napisał Ronald Lauder.

- Taki język nie powinien mieć miejsca w cywilizowanej debacie. Jakie to smutne, że wyniki dekad współpracy i okazywania dobrej woli są teraz zagrożone. Podejmijmy wszyscy wysiłek, aby pokonać ten kryzys, który był zwycięstwem sił nietolerancji i umysłowej ciasnoty - zaapelował Ronald Lauder w poniedziałkowym oświadczeniu.

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów o słowach Kaca: Taki język nie powinien mieć miejsca

Przypomnijmy, że od kilku dni stosunki między Polską a Izraelem są napięte. W ubiegłym tygodniu "Jerusalem Post" zacytował słowa izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który miał powiedzieć, że Polacy pomagali mordować Żydów podczas II wojny światowej. Informację tę zdementowała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Strona izraelska utrzymuje, że Netanjahu mówił o Polakach, współpracujących z nazistami, a nie o narodzie.

Z kolei w niedzielę p.o. szefa izraelskiego MSZ Israel Kac powiedział, że "wielu Polaków współpracowało z nazistami" i że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

M.in. z tego powodu został odwołany szczyt Grupy Wyszehradzkiej z Izraelem, który miał odbyć się w poniedziałek w Jerozolimie. Wcześniej udział w spotkaniu odwołał Mateusz Morawiecki i Jacek Czaputowicz. Obaj słowa szefa izraelskiej dyplomacji określili mianem rasistowskich.

Podobne zdanie ws. słów Kaca ma Naczelny Rabin Polski i przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Stawienia zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom, również tych Sprawiedliwych znieważa; znieważa też tych wszystkich, którzy chcą dziś w Sprawiedliwych widzieć prawdziwą reprezentację polskiego społeczeństwa. I znieważa też nas, polskich Żydów, którzy jesteśmy tego społeczeństwa częścią

 - napisali w oświadczeniu Michael Schudrich i Monika Krawczyk.

Więcej o:
Komentarze (343)
Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów o słowach Kaca: Taki język nie powinien mieć miejsca
Zaloguj się
 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 36 razy 34

  Pan Kac obraził mnie bo nie jestem antysemitą, obraził moją matkę sugerując że była antysemitką, obraził mojego ojca sugerując, że z antysemitką spłodził antysemitę. Mój ojciec przeżył wojnę jako dziecko i zawsze ze współczuciem mówił o tragedii Żydów. "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki"? Ciekawe, że Żydom nie przyszło do głowy oskarżać Niemców o to, że "z mlekiem matki wyssali nazizm". Jedno stwierdzenie jest warte drugiego czyli oba są równie głupie. Ale niestety obraźliwe.

 • true_lysander

  Oceniono 31 razy 17

  To co najbardziej smuci, to to, że ci ostatni żywi świadkowie wojny i tego, co naprawdę działo się w kraju w tym czasie za chwilę odejdą, a narrację wtedy już w 100% przejmą nacjonaliści żydowscy wychowani na obecnie wydawanych w Izraelu podręcznikach historii fałszujących historię, wychowanych w nienawiści do polskości, o bardzo wąskim horyzoncie myślenia. Obawiam się wtedy takiego natężenia nienawiści ze strony Izraela, jakiej dotychczas jeszcze nie widziano.

 • sommers

  Oceniono 23 razy 13

  Tego nie ma na GW, ale jest na Interii.
  Szef Knesetu powiedział: Obarczanie odpowiedzialnością za komunizm Żydów to powszechnie znana forma antysemityzmu.

  Innymi słowy, archiwa możecie sobie podarować, bo prawda historyczna jest pisana tylko przez Żydów, a każdy Polak, który powie, że jak jakikolwiek Żyd pracował dla komunistycznego aparatu bezpieczeństwa zostanie oskarżony o antysemityzm.

 • kotprezesa

  Oceniono 21 razy 13

  Jest powiedzenie, które gdzieś zasłyszałem:
  Dawniej antysemitą był ktoś, kto nienawidził Żydów.
  Dzisiaj antysemitą jest ten, kogo nienawidzą Żydzi...
  Smutne.

 • polokokt

  Oceniono 19 razy 11

  No dobra, ale po co nam są potrzebne dobre stosunki z Izraelem ? Potrzebni są nam do czegoś wielkiego? To nasz jakiś kluczowy sprzymierzeńca? Nie musimy się ze wszystkimi lubić. Tym bardziej ze od lat Izrael ma jakiś problem i wiecznie to jest jakieś lizanie ... żeby ktoś się nie obraził .
  A już zupełnie nie rozumiem po wuja nam była ta konferencja i to wożenie się Izraelczyków po stolicy .

 • lubella69

  Oceniono 13 razy 9

  UWAGA! To jest brudna dyplomatyczna prowokacja Żydów, to jest zamierzone wzniecanie zadymy przed próbą wyłudzenia od Polaków "mienia bezspadkowego" , czyli egzekucja 447 act. W świetle obowiązującego prawa w Europie nie ma "bezspadkowego mienia" po obywatelach poszczególnych krajów. Stąd próba wmieszania Polaków do grona twórców holokaustu w myśl zasady: " Nieważne czy ukradł czy mu ukradziono, ważne, że był zamieszany". Tutaj chodzi o pieniądze.

 • sommers

  Oceniono 20 razy 8

  Niestety, później poszło w świat kilka innych podobnych inwektyw z ust Żydów całego świata, przede wszystkim z USA!

  Tak, że bardzo mi przykro, ale z szaleńcami, my Polacy, nie mamy zamiaru więcej się układać. Zwłaszcza brać udział w jakimkolwiek żydowskim demontażu nie tylko arabskiego świata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX