Izraelski minister o tym, że "wielu Polaków mordowało Żydów". Opowiedział historię swojej rodziny

Minister edukacji Izraela Naftali Bennet skrytykował decyzję o odwołaniu wizyty polskiej delegacji w Jerozolimie. - Wielu Polaków uczestniczyło w działaniach antysemickich i mordowaniu Żydów - stwierdził wpływowy izraelski polityk.

Naftali Bennet, izraelski minister edukacji, udzielił obszernego komentarza "Jerusalem Post". Polityk krytycznie odniósł się do odwołania wizyty polskiej delegacji na szczycie V4 w Jerozolimie. Stwierdził, że choć Polska i Izrael są dobrymi przyjaciółmi, tej relacji nie można budować na "wymazywaniu przeszłości". - Wielu Polaków uczestniczyło w działaniach antysemickich i mordowaniu Żydów - stwierdził. - Nie możemy pozwolić nikomu, by rewidował historię ze względu na przyszłość, to nie jest droga do budowania relacji. Musimy stawić czoła faktom, że [Polacy] byli ofiarami, ale niemała liczba była zaangażowana w antysemityzm - stwierdził Bennet, podkreślając, że naród polski był ofiarą niemieckiej okupacji.

W rozmowie z "Jerusalem Post" izraelski minister opowiedział historię rodziny jego żony. - Dziadek mojej żony przez cztery lata w Polsce razem ze swoją matką i dwojgiem rodzeństwa ukrywał się w lesie. Wychodził, by znaleźć pracę i przynieść jedzenie - opowiedział. - Pewnego dnia, niedługo przed nadejściem Rosjan, jacyś młodzi Polacy przyszli do niego i śmiejąc się powiedzieli: "Zabiliśmy twoją rodzinę". Pobiegł z powrotem do kryjówki i znalazł matkę oraz rodzeństwo martwych. To jest fakt. Nie możesz tego zmienić - stwierdził. Bennet skrytykował też porozumienie polsko-izraelskie, które zażegnało kryzys dyplomatyczny w 2018 r.

"Wyraźnie powiedzieć to, co historia już udowodniła"

Naftali Bennett to jeden z najbardziej wpływowych polityków w Izraelu. Jest szefem wchodzącej w skład koalicji religijnej partii “Żydowski dom”. Należy do środowisk ultraortodoksyjnych Żydów, którzy krytykują premiera Benjamina Netanjahu. 

Rok temu zapowiadał, że zamierza przyjechać do Polski, żeby, jak przytaczały jego wypowiedź izraelskie media, "wyraźnie powiedzieć to, co historia już udowodniła - polski naród miał swój udowodniony udział w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu".

W trakcie ubiegłorocznego kryzysu spowodowanego uchwaleniem ustawy o IPN, Bennet polecił izraelskim szkołom, by nauczyciele porozmawiali z uczniami na temat udziału narodów europejskich w Holokauście. - Wiele narodów pomogło nazistom w mordowaniu Żydów - tłumaczył swoją decyzję - Poinstruowałem pracowników izraelskiego systemu edukacji, by przeprowadzili dwugodzinne lekcje na temat zaangażowania poszczególnych narodów europejskich w Holokaust. Prawda jest taka, że członkowie wielu narodów, w tym Polacy, byli zaangażowani w pomaganie nazistom przy mordowaniu Żydów, a także sami ich mordowali - stwierdził.

Bez polskiej delegacji w Jerozolimie

W niedzielę z udziału w szczycie wycofał się premier Mateusz Morawiecki. Dziś szef rządu podczas objazdu kraju poinformował, że nikt z polskiej delegacji nie uda się do Jerozolimy. Po odwołaniu wizyty premiera planowano, że pojedzie tam minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Premier Morawiecki uznał, że przywołanie przez ministra Kaca słów o tym, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" było "absolutnie niedopuszczalne". Podkreślał, że Polacy obok Żydów i Romów byli najbardziej poszkodowanym narodem w czasie II Wojny Światowej. Przypomniał, że na terenach okupowanych przez Niemców Żydzi nie mogliby przeżyć bez pomocy Polaków.

Przywódcy krajów Grupy Wyszehradzkiej mieli zjechać na szczyt do Jerozolimy dziś wieczorem. Obrady są planowane na jutro.

Gościem Porannej rozmowy w Gazeta.pl we wtorek będzie Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Więcej o:
Komentarze (1053)
Izraelski minister o tym, że "wielu Polaków mordowało Żydów". Opowiedział historię swojej rodziny
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 125 razy 57

  Powściekali się!!
  Wiele narodów pomagało nazistom?
  A te nazisty to mają jakąś narodowość? Czy bezpaństwowce..

 • j1200

  Oceniono 121 razy 45

  tak jak i wielu Żydów uczestniczyło w mordowaniu Polaków. Nikt przecież temu nie zaprzeczy.

 • damiann_38

  Oceniono 107 razy 39

  To po co ci Polacy czekali na Hitlera? Przecież mieli 500 lat żeby wymordować polskich Żydów.

 • psycholog11

  Oceniono 43 razy 37

  Uprzejmie informuję Żydów, że nie jestem antysemitą, więc stwierdzenie, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" jest nieprawdziwe ( a może byłem karmiony butelką dlatego nie jestem antysemitą) We wsi Dębień na Mazurach skąd pochodzi moja rodzina ukrywał się u polskiego gospodarza Żyd Hofer. Nikt go nie wydał chociaż połowa wsi o tym wiedziała. Wnioski myślę są proste. Nie można wszystkich wrzucać do jednego worka!!!

 • judo

  Oceniono 79 razy 37

  A co robili Niemcy
  jak Polacy z Nazistami mordowali Żydów?
  Dlaczego Niemcy nie pomagali - ja się pytam

 • ewropejczyk

  Oceniono 32 razy 28

  morderstwa zdarzają się również w czasie pokoju. Do tego wojna nie jest potrzebna. Historia tego Żda może przypominać historię rodziny Henryka Grynberga, której pomagało kilkudziesięciu Polaków, dzieki którym mogli żyć, ale znalazł się jeden, który był mordercą i zabił mu ojca (sam Henryk przeżył wojnę dzięki pomocy innych Polaków).
  Za morderstwa karze się morderców z imienia i nazwiska. Zaraz po wojnie było wiele procesów za zabójstwa w czasie wojny.

 • gotlama

  Oceniono 43 razy 25

  Niech wyjaśni dlaczego we Francji, Holandii itd. nie było kary śmierci dla całych rodzin za pomoc żydom, a na terenach okupowanej Polski - była. Ani chybi to przez ten krwiożerczy antysemityzm.

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 48 razy 24

  Oskarżenia wobec Polaków, w jakikolwiek sposób sugerujące odpowiedzialność zbiorową, są absolutnie niemoralne, a to z następująego powodu:

  Kolaboracja Polaków dotyczyła dołów społecznych i była ściśle indywidualna. Polacy pod okupacją nie mieli naprostszych nawet struktur samorządowych.

  Kolaboracja żydowska była instytucjonalna (judenraty, policja żydowska) i brały w niej udział elity ekononomiczne i intelektualne Żydów., które po prostu wypięły się na swój naród.

  Polecam panu ministrowi wspomnienia Szpilmana i dzienniki Ringelbluma, zamiast znacznie później skonstruowanej, państwowotwórczej hagady żydowskich rewizjonistów historycznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX