Gibraltar. Hiszpański okręt odsłonił działa i "przepędzał" statki. Interweniowała brytyjska flota

Przy wybrzeżach Gibraltaru hiszpański statek wojenny wezwał statki handlowe do odpłynięcia z "hiszpańskich wód terytorialnych". Na miejscu pojawiły się brytyjskie jednostki, które zmusiły Hiszpanów do wycofania się.

Statki handlowe, które hiszpańska jednostka chciała zmusić do odpłynięcia, przebywały na kotwicowisku po wschodniej stronie Skały Gibraltarskiej. Według relacji brytyjskich mediów hiszpański okręt patrolowy za pomocą radia zaczął wzywać statki handlowe, aby opuściły "hiszpańskie wody terytorialne". Mimo wezwań Hiszpanów, statki handlowe pozostały na miejscu. 

Brytyjczycy zmusili Hiszpanów do opuszczenia wód u wybrzeży Gibraltaru

Ze względu na działania hiszpańskiego statku, na wodach koło Gibraltaru rozstawione zostały brytyjskie jednostki Royal Navy, które wezwały hiszpańską jednostkę do opuszczenia wód brytyjskich. Widząc statki Zjednoczonego Królestwa, hiszpańska załoga wycofała się z odsłoniętymi i obsadzonymi działami pokładowymi. 

Sytuację na wodach wokół Gibraltaru skomentował rzecznik prasowy rządu brytyjskiego na terytorium zamorskim. "Z tych głupich gierek odgrywanych przez tych, którzy nie akceptują bezspornej brytyjskiej zwierzchności nad wodami wokół Gibraltaru, uznawanym przez cały świat w Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza wynika jedynie uciążliwość. Wygląda na to, że niektórzy w hiszpańskiej marynarce wojennej uważają, że mogą lekceważyć międzynarodowe prawo" - słowa rzecznika brytyjskiego rządu cytuje portal "The Guardian".

Hiszpańskie roszczenia do Gibraltaru

Gibraltar to brytyjskie terytorium zamorskie na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, graniczące z Hiszpanią. Został on zajęty przez Wielką Brytanię w trakcie wojny o sukcesję hiszpańską w 1704 roku i od tamtej pory pozostaje pod wpływami Zjednoczonego Królestwa. Mieszkańcy Gibraltaru dwukrotnie odrzucili możliwość przejścia pod jurysdykcję hiszpańską w 1967 i 2002 roku, jednak w trakcie referendum dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 96 proc. mieszkańców Gibraltaru opowiedziało się za pozostaniem w europejskiej wspólnocie. 

W listopadzie 2018 roku główny minister Gibraltaru, Fabian Picardo, powiedział, że półwysep będzie częścią każdego porozumienia w sprawie Brexitu. Z kolei na Twitterze Picardo skomentował: "Czasem zastanawiam się, czy aby na pewno żyję w ostatnim roku drugiej dekady XXI wieku...". 

Hiszpania, która od wielu lat nie ustaje w roszczeniach dotyczących Gibraltaru chce, aby decyzje w sprawie Gibraltaru i jego wyjścia z Unii Europejskiej były uzgadniane między Hiszpanią a Wielką Brytanią - informuje agencja Reuters

Więcej o:
Komentarze (213)
Gibraltar. Hiszpański okręt odsłonił działa i "przepędzał" statki. Interweniowała brytyjska flota
Zaloguj się
 • derobson

  Oceniono 55 razy 43

  redaktorów niech ktoś pouczy, że "statek z armatami" to OKRĘT . OKRĘT !!!!! Statki są cywilne, a uzbrojone jednostki wojskowe nazywamy "okrętami"

 • m.marle

  Oceniono 58 razy 38

  Brexit będzie dla Anglików utrapieniem odczuwanym długo, boleśnie i na wiele sposobów.

 • olekkuszeta

  Oceniono 17 razy 17

  kurde, co się dzieje na tym świecie, ludzi chyba już kompletnie popier....ło , Rosja rośnie w siłę, Chiny rosną w siłę, Europa schodzi na 10 plan a dwa państwa UE są na krawędzi przez kawałek skały.

 • saxo.grammaticus

  Oceniono 16 razy 16

  "Ze względu na działania hiszpańskiego statku, [...] Widząc statki Zjednoczonego Królestwa, hiszpańska załoga wycofała się z odsłoniętymi i obsadzonymi działami pokładowymi. "

  Statki z działami pokładowymi?!!

 • strange_email

  Oceniono 22 razy 16

  Bo jak widać Brexit to dobry pomysł i nie zaognia konfliktów między krajami.

 • evergreen111

  Oceniono 25 razy 15

  STATKI WOJENNE - głos zabrał szczur lądowy. OKRĘT!!!!!!!!!!! I wtedy nie wypada już nawet dodawać słowa "wojenny".

 • tregulex

  Oceniono 11 razy 11

  Uwaga, uwaga, nadchodzi Brexit.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX