Branson i inni zbadali słynny Great Blue Hole. Na dnie znaleźli plastikowe śmieci i... kamerę

"Potwory na dnie? Prawdziwe potwory, które zagrażają oceanom, to zmiany klimatu i plastik" - napisał Richard Branson, podsumowując swoją wyprawę do Great Blue Hole. Zespół z udziałem miliardera zbadał spektakularny podmorski lej krasowy - i znalazł w nim śmieci.

Ma 300 metrów średnicy, 125 m głębokości i z góry wygląda jak idealny okrąg. Great Blue Hole - jeden z największych na świecie morskich lejów krasowych - od dawna przyciąga badaczy i turystów. Teraz leżąca u wybrzeża Belize formacja skalna po raz pierwszy została tak dokładnie zbadana. 

Lej był badany już przez podróżnika Jacque'a Cousteau latach 70., po czym stał się popularny wśród turystów. W grudniu do Great Blue Hole udała się nowa ekspedycja, w której brali udział m.in. wnuk słynnego podróżnika, Fabien Cousteau, oraz miliarder Richard Branson - opisuje CNN.

Zespół badał Great Blue Hole przy pomocy dwóch łodzi podwodnych. Wykonano nowe zdjęcia, a także skan 3D leju za pomocą sonaru. W ten sposób powstał kompletny, wirtualny model struktury. Na mapie udało się ująć m.in. znajdujące się blisko dna leju stalaktyty. Ich obecność potwierdza, że lej powstał na lądzie, a dopiero później (wraz ze wzrostem poziomu morza) znalazł się pod wodą.

Śmieci w Great Blue Hole

Naukowcy natrafili też na przygnębiające znaleziska - pojedyncze plastikowe śmieci.

Co z mitycznymi potworami, które czają się w morskich głębinach? Cóż, prawdziwe potwory, które zagrażają oceanom, to zmiany klimatu i plastik. Niestety, widzieliśmy plastikowe butelki na dnie leju. To prawdziwa plaga oceanów. Musimy skończyć z jednorazowym plastikiem

- napisał na swoim blogu Branson. Poza śmieciami, nurkowie znaleźli też... zgubioną przez kogoś wodoodporną kamerę GoPro z działająca kartą pamięci w środku.

- Jednak śmieci było i tak mniej, niż się spodziewaliśmy - mówi oceanografka Erika Bergman, jedna z liderek ekspedycji. Oceniła, że Great Blue Hole jest wręcz zaskakująco czysty i pozbawiony znaczących śladów działalności człowieka. Biorąc pod uwagę niesamowitą skalę zaśmiecenia oceanów przez ludzi, pojedyncze butelki w leju na Karaibach rzeczywiście nie powinny dziwić. Plastikowe śmieci odnaleziono już nawet w Rowie Mariańskim, najgłębszym miejscu na Ziemi. 

Więcej o:
Komentarze (100)
Zbadali słynny Great Blue Hole. Na dnie znaleźli plastikowe
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 41 razy 27

  Kamera znaleziona w dziurze należała do Rysia Czarneckego. On wszędzie się pcha i ma parcie na szkło.

 • ochujek

  Oceniono 46 razy 24

  Co tam plastiki, my mamy PiS.

 • poster6

  Oceniono 23 razy 19

  mianownik lej
  dopełniacz LEJA!!!
  celownik lejowi
  biernik lej
  narzędnik lejem
  miejscownik leju
  wołacz leju
  __________________________________

  na dnie leja, drogi leju-dziennikarzu

 • kar.as

  Oceniono 19 razy 15

  Im więcej wałęsających się po świecie ludzi, tym więcej śmieci. Co w tym dziwnego? Ja dziwię się tym "zdziwionym" podróżnikom. Samo wejście do samolotu jest już przyłożeniem ręki do dewastacji środowiska naturalnego...

 • yosemitesam

  Oceniono 19 razy 11

  "Na dnie znaleźli plastikowe śmieci" - nasi byli!
  " i... kamerę" - Japońce też.

 • swietyszczur

  Oceniono 12 razy 10

  Homo sapiens jest tylko epizodem w dziejach ziemi tak jak wszystkie zywe istoty ktore zyly przed nami i pojawia sie po nas . . Inna sprawa ze jestesmy najbardziej destrukcyjnym gatunkiem jaki kiedykolwiek sie pojawil na ziemi .

 • aabjp

  Oceniono 13 razy 7

  Idź "do leju" ze swoją gramatyką! Pozbierasz przy okazji śmieci. Do leja z nim!

 • efedra

  Oceniono 8 razy 6

  "zbadali słynny Great Blue Hole."
  "Great Blue Hole jest wręcz zaskakująco czysty"
  Podstawy angielskiego! (którym dziennikarze tak lubią się popisywać)
  Hole znaczy "dziura". A więc kiedy podmiotem jest Great Blue Hole, powinno się pisać (mówić też) - "słynna" i "czysta".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX