Jest oświadczenie kancelarii Netanjahu. "Premier mówił o Polakach, nie polskim narodzie"

Kancelaria Premiera Izraela Benjamina Netanjahu wydała oświadczenie. Chodzi o czwartkową publikację izraelskiego "Jerusalem Post". Gazeta napisała, że podczas pobytu w Warszawie Netanjahu miał powiedzieć, iż Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

"Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie. Jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie. W skutek interwencji później zostało opublikowane sprostowanie" - poinformowała w oświadczeniu wydanym w piątek po południu Kancelaria Premiera Izraela.

Oświadczenie ma związek z czwartkową publikacją izraelskiego "Jerusalem Post". Gazeta napisała, że podczas pobytu w Warszawie premier Benjamin Netanjahu miał powiedzieć izraelskiej prasie, iż Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

Polski MSZ domagał się od Izraela jednoznacznego wyjaśnienia słów premiera Benjamina Netanjahu. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w nocy, że słowa te zdementowała ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari. Ambasador została też wezwana w piątek do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Azari w liście skierowanym do KPRM stwierdziła, pisząc o Netanjahu, że "nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali". Dodała też, że gazeta dokonała już zmian w swoim artykule.

Mateusz Morawiecki komentuje

Do publikacji "Jerusalem Post" odniósł się w nocy z czwartku na piątek premier Mateusz Morawiecki. "Płacąc niewyobrażalną cenę, naród polski nigdy nie poszedł na kolaborację z Niemcami hitlerowskimi. Staliśmy po stronie dobra przeciw absolutnemu złu" - napisał na Twitterze premier.

Szef rządu podkreślił, że niemiecki Generalplan Ost zakładał eksterminację Polaków w przypadku wygranej III Rzeszy niemieckiej. 

"Blisko 80 lat temu Polska padła ofiarą brutalnej agresji i bestialskiej okupacji hitlerowskich Niemiec. W czasie II WŚ zamordowanych zostało ponad 6 mln Polaków, w tym 3 mln Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia" - dodał Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Więcej o:
Komentarze (385)
Jest oświadczenie kancelarii Netanjahu. "Premier mówił o Polakach, nie polskim narodzie"
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 55 razy 41

  To, że byli Polacy szubrawcy donoszący na Żydów ale też na Polaków to fakt oczywisty , jednak pan Netanjahu przyjechał na imprezę i narobił gospodarzowi na dywan. Trochę to słabe i nie wzbudza sympatii a wręcz przeciwnie.

 • rozterka47

  Oceniono 33 razy 23

  A wystaczyło powiedzieć , że niektórzy Polacy . A tak napluł w twarz również tym polskim rodzinom , ktore Żydów ratowały i pomagały im przetrwać . Napluł w twarz moim dziadkom, mojej mamie.

 • 2majtek1

  Oceniono 28 razy 20

  No to teraz wiemy , że POLACY to co innego niż POLSKI NARÓD .
  ..."to Jasiu takie niedomówienie..."

 • nieprawomyslny

  Oceniono 19 razy 15

  No i weź tu takiego zaproś na konferencję.. ech

 • heureuse_beauty

  Oceniono 23 razy 15

  Jeśli mówił o Polakach, to w zasadzie o narodzie. Sprostowanie potwierdziło jego poprzednią wypowiedź.

 • wesslingharald

  Oceniono 26 razy 14

  "Polacy kolaborowali z nazistami..." - Hmm ... a ci "naziści" to co to za naród, p. Netanjahu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX