Szef Światowego Kongresu Żydów chce, aby MSNBC wycofała się ze słów o powstaniu w getcie

Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (World Jewish Congress), chce, aby telewizje NBC i MSNBC wycofały się ze słów amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell na temat powstania w getcie warszawskim.

W środę podczas pierwszego dnia konferencji bliskowschodniej amerykańska dziennikarka Andrea Mitchell, korespondentka telewizji MSNBC, powiedziała, że podczas powstania w getcie warszawskim Żydzi walczyli przeciwko polskiemu i niemieckiemu reżimowi. 

Słowa te wywołały oburzenie w środowisku politycznym Zaprzeczyła im Ambasada Polska w Stanach Zjednoczonych. Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka podkreślił, że dziennikarka powinna natychmiast przeprosić za te słowa.

"Prosimy o natychmiastowe wycofanie się ze słów"

Słowom tym sprzeciwił się również przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder.

"Światowy Kongres Żydów nalega, aby telewizje NBC i MSNBC natychmiast wycofały się z tego fałszywego stwierdzenia. Getto warszawskie było diabolicznym wymysłem nazistów utworzonym na terenie okupowanej Polski. Żydowscy powstańcy walczyli przeciwko Niemcom. Ten incydent boleśnie przypomina, że wszyscy musimy podwoić wysiłki jeśli chodzi o edukację dotyczącą Holocaustu" - napisał w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie Kongresu.

Andrea Mitchell nie odniosła się bezpośrednio do swojej wypowiedzi

Relacjonując w czwartek konferencję bliskowschodnią, dziennikarka MSNBC wyjaśniła, że w czasie II wojny światowej Polska była okupowana przez nazistów. - (...)mówimy o nazistowskiej okupacji Polski, podczas której zginęły setki tysięcy ludzi: Polaków i polskich Żydów. I oczywiście Żydzi zostali zabrani do obozów koncentracyjnych i obozów pracy - powiedziała Andrea Mitchell.

Nie odniosła się jednak bezpośrednio do wypowiedzianych przez nią słów o "polskim reżimie", z którym mieli walczyć powstańcy z getta warszawskiego.

Więcej o:
Komentarze (360)
Szef Światowego Kongresu Żydów chce, aby MSNBC wycofała się ze słów o powstaniu w getcie
Zaloguj się
 • chlopzlasu

  Oceniono 55 razy 47

  No i gitara. Szczyt zrobiony. Zaprosiliśmy Izrael. Netaniahu mówi o Polakach mordujących Żydów. Zaprosiliśmy USA. W MSNBC okazuje się, że w getcie mordowali jacyś nazisci do spółki z Polakami. A Iran nas znienawidził. Co za gracja dyplomacja. Gratuluję dobrej zmianie.

 • js08836

  Oceniono 39 razy 31

  Gigantyczny sukces polskiej dyplomacji. Wiekopomne osiągnięcie Dudy i Morawieckiego. Jeszcze za 50 lat nasi wnukowie będą opowiadać, jakich matołów mieliśmy w ekipie rządzącej.

 • polakadam

  Oceniono 24 razy 22

  To prawda że ta dziennikarka jest niedouczona. W 1943 nie było polskiego reżimu bo nie było polskiego państwa.
  Byli Polacy, z których część pomagała Żydom a część ich wydawała .

 • xsawer

  Oceniono 20 razy 18

  Dyplomacja PiS w rozkwicie, a suweren kwiczy.

 • leninnus

  Oceniono 34 razy 18

  Pani jest Żydówką, żoną Alana Greenspana. Czy wiecie kto to Greenspan?

  Czy liczycie na 'odwieczną przyjaźń polsko - amerykańską'?
  Czy macie jeszcze jakieś pytania?

 • agnrodis

  Oceniono 28 razy 18

  Amerykanie to niedoksztaklcona, arogancka swolocz. Tak jak Trump, wypowiadaja sie nie majac zielonego pojecia w danym temacie ...... do czego to doszlo, nawet Zydzi bronia imienia Polski i Polakow przed amerykanska ignorancja!!!

 • student_zebrak

  Oceniono 15 razy 15

  Najbardziej uderza bezsilnosc i wiernopoddanczz murzynskosc. Byle tylko nie urazic waznej osoby.
  Ta pani, Netanyahu i pare innych osob powinno zostac ogloszonymi persona non grata i nie miec mozliwosci wjazdu do Polski. Takiego zeszmacenia sie nie bylo w powojennej historii Polski.

 • desperato

  Oceniono 20 razy 14

  nie zauważacie, że to WSZYSTKO co się dzieje jest efektem NIEUDACZNIKÓW, DYPLOMATOŁÓW?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX