Duży błąd dziennikarki z USA. Powiedziała, że powstańcy w getcie walczyli z polskim reżimem

Wpadka amerykańskiej dziennikarki relacjonującej wizytę wiceprezydenta Mike'a Pence'a w Polsce. W relacji z Warszawy Andrea Mitchell z telewizji MSNBC powiedziała, że podczas powstania w getcie Żydzi walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi.

Andrea Mitchell przeprowadziła w Warszawie wywiad z wiceprezydentem Mikiem Pencem, w którym rozmawiała między innymi o konferencji bliskowschodniej i o NATO. Podjęła też temat kontrowersyjnej wypowiedzi członkini Kongresu Ilhan Omar na temat proizraelskiej polityki USA - wypowiedzi, która została uznana za antysemicką. Andrea Mitchell zauważyła wówczas, że w programie podróży wiceprezydenta Pence’a jest wizyta pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

- Wiceprezydent wraz z żoną odwiedzą miejsce powstania polskich Żydów w warszawskim getcie, które trwało miesiąc przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi - powiedziała dziennikarka podczas relacji na żywo.

Ambasada reaguje

Do słów dziennikarki odniosła się ambasada Polski w USA. "Dziękujemy Andrei Mitchell za relację z Warszawy. Jednak Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było bohaterskim aktem przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez władze nazistowskich Niemiec" - czytamy na Twitterze ambasady.

Stanisław Tyszka: Powinna przeprosić

Na słowa zareagował też wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. "Pani Andrea Mitchell za słowa o 'polskim i nazistowskim reżimie' powinna natychmiast przeprosić, a jeśli tego nie zrobi to powinna zostać z Polski wydalona i wpisana na listę osób niepożądanych. Tak by się zachowało szanujące się państwo" - napisał.

72-letnia Andrea Mitchell jest doświadczoną i uznaną dziennikarką. Od lat obsługuje najważniejsze wydarzenia polityczne w USA. Ma jednak na koncie kilka kontrowersji. Na przykład w 2008 roku użyła wobec wyborców z prowincji pejoratywnego określenia „rednecks” czyli wieśniacy. Później publicznie przeprosiła za wpadkę, przyznając, że powiedziała „coś głupiego”.

Więcej o:
Komentarze (395)
Duży błąd dziennikarki z USA. Powiedziała, że powstańcy w getcie walczyli z polskim reżimem
Zaloguj się
 • wilq9

  Oceniono 60 razy 36

  to nie ŻADEN błąd, tylko rozmyślna polityka upokarzania Polski na arenie międzynarodowej i przyprawiania jej gęby sprawcy holokaustu, której celem są roszczenia żydowskie. Ponieważ roszczenia są bezprawne to trzeba najpierw Polakom gęby morderców

 • psycholog11

  Oceniono 43 razy 25

  Chciała wybielić swój kraj. Przecież powszechnie wiadomo, że w getcie warszawskim Żydzi walczyli z AMERYKAŃSKIMI NAZISTAMI !!!

 • swinton

  Oceniono 38 razy 24

  To nie jest ani błąd ani wpadka.
  To celowe działanie.
  I każdy polski rząd to odpuszcza.

 • 6ch66

  Oceniono 28 razy 16

  Maria Dąbrowska zapisała w jej słynnych Dziennikach pod datą 17 czerwca 1947 roku :" UB , sądownictwo są całkowicie w rękach Żydów. W ciągu tych przeszło dwu lat ani jeden Żyd nie miał procesu politycznego. Żydzi osądzaja i na każń wydają POLAKÓW....." [ por. M. Dąbrowska; Dzienniki powojenne 1945-1965, " Warszawa 1996, tom. 1; strona 146.]

 • pwiejacz

  Oceniono 18 razy 16

  Nie rozumiem: przecież mamy w Polsce prawo, które karze za takie wypowiedzi. Dziennikarz nie podlega ochronie dyplomatycznej. Gdzie jest policja, gdzie prokurator? Na początek trzy miesiące aresztu...

 • bacowa

  Oceniono 37 razy 15

  Analogia do ,,polskie obozy''

  sprawa kwalifikuje się do sądu

  nie ważne że USA to dla dzisiaj rządzących w Polsce to Wielki Brat (który nas dyma jak kiedyś ZSRR)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX