Szturm rosyjskich bombowców na norweski radar. Zawróciły w ostatniej chwili

Norweskie wojsko po roku ujawniło incydent z lutego 2018 roku. 11 rosyjskich bombowców Su-24 ruszyło wówczas do symulowanego ataku na kluczowy radar w miejscowości Vardo. Miały zawrócić w ostatniej chwili przed wtargnięciem w norweską przestrzeń powietrzną.

Do symulowanego ataku doszło 14 lutego 2018 roku. Poinformował o nim dopiero teraz szef norweskiego wywiadu wojskowego, generał Morten Haga Lunde. Zrobił to po zaprezentowaniu dorocznego raportu swojej służby na temat sytuacji bezpieczeństwa Norwegii. 

Najwięcej miejsca w raporcie zajmuje Rosja i to o niej najwięcej mówił generał. – Rosyjska retoryka wymierzona w Norwegię staje się coraz ostrzejsza a działania rosyjskiego wojska w naszej okolicy sygnalizują rosnący niepokój z naszego powodu – stwierdził.

Amerykański ślad na krańcu Norwegii 

Jako przykład ostrzejszej postawy a zarazem rosnącego niepokoju Rosjan, generał podał przykład incydentu z lutego 2018 roku. Norweskie radary wykryły wówczas formację 11 bombowców taktycznych Su-24, które wystartowały z bazy w Monczegorsku na Półwyspie Kola. Maszyny wyleciały nad Morze Barentsa, po czym wykonały zwrot w kierunku Norwegii i ustawiły się w szyku do ataku. Dopiero tuż przed granicą norweskiej przestrzeni powietrznej miały wykonać ostry zwrot i odlecieć do bazy.

Grafika obrazująca symulowany atak pokazana przez norweski wywiadGrafika obrazująca symulowany atak pokazana przez norweski wywiad Fot. NIS

Kurs formacji najwyraźniej symulującej atak był wymierzony w miejscowość Vardo, na samym wschodnim skraju terytorium Norwegii. Na klifie nad morzem stoi tam stacja radarowa obsługiwana przez norweski wywiad wojskowy. Jest idealnie umiejscowiona do obserwowania działań rosyjskiej Floty Północnej i lotów rakiet odpalanych z kosmodromu w Plesiecku. Norwedzy twierdzą jednak, że jej głównym zadaniem jest obserwować obiekty na orbicie, zwłaszcza zachowanie różnych kosmicznych śmieci zagrażających satelitom.

Główny radar o nazwie Globus II jest jednak ex-amerykańskim urządzeniem o nazwie HAVE STARE, zbudowanym w USA i testowanym przez wojsko USA. Dopiero w 1998 roku został przeniesiony na daleką północ Norwegii i oddany pod formalną kontrolę Norwegów. Od początku radar wywoływał negatywne reakcje Rosjan. Według nich, to narzędzie połączonej operacji wywiadów amerykańskiego i norweskiego, której głównym celem jest śledzenie lotów rosyjskich rakiet balistycznych, które są w większości testowane z Plesiecka.

Obecnie w Vardo trwa budowa nowego radaru Globus III. Ma być ulepszeniem tego poprzedniego. Misja nadal oficjalnie ta sama: obserwacja przestrzeni kosmicznej i monitorowanie ogólnie pojętego "obszaru zainteresowania Norwegii na Dalekiej Północy".

Radar Globus II ukryty w sferycznej osłonieRadar Globus II ukryty w sferycznej osłonie Fot. USAF

Obiekt irytacji Rosjan

Ponieważ stacja radarowa w Vardo bardzo irytuje Rosjan, ma ona być jednym z ich priorytetowych celów w tym regionie. W 2000 roku generał Leonid Iwaszow, wówczas szef Departamentu Współpracy Zagranicznej w rosyjskim Ministerstwie Obrony powiedział bez ogródek norweskiej gazecie "Dagenbladet", że ze względu na radar Vardo jest celem dla rosyjskiej taktycznej broni jądrowej. - Jakoś tak się składa, że postawiony tam radar zupełnie się nie nadaje do obserwacji kosmicznych śmieci. Do takiego zadania powinien stać bliżej równika. Świetnie nadaje się natomiast do obserwacji testów naszych rakiet odpalanych z Plesiecka na poligon Kura na Kamczatce - stwierdził rosyjski wojskowy.

W 2000 roku relacje Norwegii i Rosji były znacznie lepsze niż dzisiaj. Teraz Rosjanie nie tylko mówią, ale też wysyłają wojownicze sygnały przy pomocy bombowców. Symulowany atak w 2018 roku miał być drugim takim incydentem. W 2017 roku podobną demonstrację miała przeprowadzić mniejsza liczba Su-24. – Rosyjska retoryka wymierzona w Norwegię staje się coraz ostrzejsza. Nie ma przesłanek aby sądzić, że w tym roku relacje Zachodu oraz Rosji się poprawiły – stwierdził szef norweskiego wywiadu.

Podobne demonstracje przy pomocy bombowców Rosjanie przeprowadzali też nad Bałtykiem. W 2013 roku w Szwecji wiele emocji wywołało doniesienie, iż dwa bombowce Tu-22M3 w eskorcie myśliwców wykonały symulowane uderzenia jądrowe na rejon Sztokholmu i bazę wojskową na południu kraju. W 2016 roku taką interpretację wydarzeń podało też oficjalnie NATO. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg twierdził wówczas, że był to jeden z kilku takich symulowanych ataków jądrowych "na członków NATO i naszych partnerów".

Więcej o:
Komentarze (288)
Symulowany atak rosyjskich bombowców na norweski radar w Vardo
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 63 razy 33

  "Ponieważ stacja radarowa w Vardo bardzo irytuje Rosjan, ma ona być jednym z ich priorytetowych celów"
  Mnie jakoś z kolei mocno irytuje miasto Kaliningrad...

 • sailor2016

  Oceniono 47 razy 25

  Rosjanie chyba inaczej nie potrafią. Oni na prawdę się starają aby irytować wszystkich sąsiadów. Takie mają hobby, a po każdym takim incydencie Putlerek i spółka wspólnie się onanizują i nadymają jak to wszyscy się ich boją i nie dociera do nich, że są co najwyżej upierdliwi jak złośliwa mucha, która zamiast cicho siedzieć na gó...e wkurza brzęczeniem koło ucha.

 • marrob

  Oceniono 31 razy 19

  "Mocarstwo" które nie jest w stanie zaprojektować, wyprodukowac niczego na skalę światową. NICZEGO! Jedyne co potrafią to budować czołgi, rakiety, karabiny. I nimi wciąż, od lat straszyć. Cały świat sie rozwija a Rosja się zwija. Wg. ostatnich badań rosyjskich (!!) naukowców Rosja 2018 jest słabsza od Rosji w 1914 roku! Od 100 lat Rosja nie jest w stanie dojść do znaczenia polityczno-gospodarczego z roku 1914! To najlepiej pokazuje tę dzicz gdzie 5% zaufanych Putina jest właścicielem 95% majatku Rosji. Te pozostałe 5 % to dla takich niewolników rosyjskich trolli jak ci co piszą na tym forum. Dostana na słoninę, wódkę i ogórka na zakaskę. I bedą chwalić Putina jaki to dobry Pan. Przecież może zabić a daje wódkę! :)))

 • ulisse

  Oceniono 45 razy 19

  dlatego młodzi Norwegowie i Finowie wstępowali do ss - alternatywą była sowiecka okupacja.

 • maciek76

  Oceniono 21 razy 13

  Ronal Reagan o ZSRR - Imperium zła. I nic się nie zmieniło; myślenie życzeniowe nic nie da.

 • ps11111ps

  Oceniono 21 razy 13

  Kolejna rzecz ktora łączy nasz rząd z putinem :) Yarosławie Srebrny! Jesteś dumny? Czy znowu patrzysz i się nie cieszysz?

 • precz_z_komunia

  Oceniono 28 razy 12

  Rosja nie szykuje się wcale do wojny :-)
  Bo Rosja jest w permanentnej wojnie z Ludzkością :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX