Polski konsul uznany za persona non grata w Norwegii. MSZ reaguje odwetem

Władze norweskie uznały polskiego konsula Sławomira Kowalskiego za persona non-grata, co uniemożliwia mu dalsze wykonywanie funkcji. W reakcji na tę decyzję polska strona dała norweskiej konsul tydzień na opuszczenie naszego kraju.

W poniedziałek Sławomir Kowalski, polski konsul w Norwegii, został uznany za persona non grata w tym kraju. W odpowiedzi na tę decyzję strona polska dała tydzień na opuszczenie naszego kraju przez norweską konsul - ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa.

Sławomir Kowalski uznany za persona non grata w Norwegii

Kilka godzin wcześniej o decyzji norweskich władz, które uznały Kowalskiego za persona non grata, poinformował na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

"To decyzja skrajnie nieuzasadniona. Jedyną możliwą decyzją w tej sytuacji jest działanie wzajemne, co zostanie zrealizowane w trybie natychmiastowym" - napisał.

W podobnym tonie wypowiedział się także wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który nazwał decyzję norweskich władz "zaskakującą".

"Zaskakująca decyzja władz norweskich w sprawie konsula S. Kowalskiego, z którym współpracuje od kilku lat. W toku pozostają 32 sprawy pomiędzy naszymi państwami, w tym kilka z udziałem obywateli Norwegii przebywających wraz z dziećmi na terytorium naszego kraju" - stwierdził. 

Sławomir Kowalski był zaangażowany w walki o prawa polskich rodzin

Rząd w Oslo zarzuca Sławomirowi Kowalskiemu niespełnianie wymogów stawianych dyplomatom. W styczniu norweskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało Polskę do odwołania konsula w ciągu trzech tygodni i nakazanie mu powrotu do kraju. Polskie MSZ odrzuciło w wówczas te żądania, a minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że konsul Sławomir Kowalski pozostanie na pełnionym przez siebie stanowisku do końca kadencji, która upływa z końcem czerwca tego roku.

Sławomir Kowalski był konsulem w Oslo od 5 lat. Norweskie media pisały, że był znany ze swojego zaangażowania w walkę o prawa polskich rodzin, które czuły się pokrzywdzone przez działania norweskiego Barneverknet - urzędu, którego zadaniem jest dbanie o dobro dzieci. Norweski resort dyplomacji nie potwierdzał jednak, że ta sprawa jest powodem wydalenia polskiego konsula.

W 2016 roku Sławomir Kowalski otrzymał od polskiego ministra spraw zagranicznych tytuł "Konsula Roku". MSZ informował wówczas, że nagroda jest "ukłonem wobec wszystkich, którzy walczą o polskie dzieci i godność polskiej rodziny za granicą".

Więcej o:
Komentarze (264)
Polski konsul uznany za persona non grata w Norwegii. MSZ reaguje odwetem
Zaloguj się
 • maks1956

  Oceniono 47 razy 19

  pan konsul przekroczył prawo które obowiązuje w Norwegii a ze Norwegia ma takie prawo to trzeba się z tym pogodzić czy nam się to podoba czy nie podoba Norwegia miała prawo uznać konsula za persona non grata i z tego skorzystała

 • calmy

  Oceniono 47 razy 19

  A to ta wyrzucana z Polski pani konsul też nie umiała się zachować jak dyplomata i łamała polskie prawo, czy jest to tylko taki typowy odwet radziecki?
  W myśl zasady: jak amerykanie wyrzucają naszego szpiega złapanego na gorącym uczynku i udającego attache kulturalnego to my im też kogoś wyrzcimy?

 • polakadam

  Oceniono 59 razy 11

  Norwegowie wyrzucają pisiora.
  My też ich powinniśmy ich wyrzucić z Polski.

 • music0

  Oceniono 14 razy 10

  To co napiszę , może się wielu nie spodobać, ale mam wrażenie, że Ci sami ludzie, którzy bronią naszej niezależności poza granicami naszego kraju , wołają równie głośno, że imigranci powinni podporządkować się prawom kraju do którego przyjeżdżają. Daleki jestem od pochwał systemu Barneverknet i jemu podobnych, ale nasi obywatele wyjechali do obcego kraju z pewnością w pełni świadomi obowiązującego tam prawa. Dlaczego więc my Polacy nie musimy podporządkowywać się norweskiemu prawu a Ci którzy przyjeżdżają do nas muszą. Nie jestem zwolennikiem przyjmowania uchodźców, ale nie będę bronił ludzi , którzy nie uznają praw innego kraju i myślą, że swoją "polskością" mogą obnosić się gdzie chcą i jak chcą.

 • az555

  Oceniono 19 razy 9

  pozostały mu placówki w San Escobar albo Nowej Irlandii

 • maciek76

  Oceniono 12 razy 8

  Michał Wójcik jest zawsze zdziwiony albo szyderczo-uchachany - anty-fenomen intelektualny

 • 2majtek1

  Oceniono 13 razy 7

  No to co Panie konsulu nadal będzie Pan twierdził , że dzieci można bić ?
  W Polsce w katolickiej rodzinie można , prawda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX