Inwazja nied德iedzi polarnych w Rosji. Stan "sytuacji nadzwyczajnej" na wyspach Nowej Ziemi

Na archipelagu wysp Nowa Ziemia na terenie Federacji Rosyjskiej wprowadzono stan nadzwyczajny z powodu masowej obecno軼i nied德iedzi polarnych. Wed逝g w豉dz regionu ponad 50 nied德iedzi od pa寮ziernika zesz貫go roku regularnie odwiedza wysp w poszukiwaniu jedzenia.

Nowa Ziemia to należący do Rosji archipelag na Oceanie Arktycznym. Składa się z kilku małych wysepek i dwóch głównych wysp: Północnej i Południowej, oddzielonych cieśniną Motoczkin Szar. Aż jedną czwartą ich powierzchni pokrywają lodowce. Na resztę składają się skały oraz polarna tundra.

W czasach sowieckich na archipelagu ulokowany był poligon atomowy. W 1961 roku Rosjanie zdetonowali tam największą na świecie bombę wodorową Car-Bombę o mocy 58 megaton. Wybuch zniszczył wiele mniejszych wysepek archipelagu. 

Największa (i jedyna poza bazą lotniczą) osada na wyspie Południowej - Biełusze Guby, zamieszkiwana jest przez 2600 osób. Od końca zeszłego roku to właśnie w tym rejonie zaczęło pojawiać się najwięcej niedźwiedzi polarnych. Na nagraniu udostępnionym przez Arctic.ru na Faceboooku widać grupę niedźwiedzi szukających pożywienia. 

Niedźwiedzie polarne - migracja w poszukiwaniu jedzenia 

Według władz regionu Archangielskiego konieczne było wprowadzenie stanu "sytuacji nadzwyczajnej". Na terenie osady ma przebywać stale od sześciu do dziesięciu niedźwiedzi, co wpływa na życie tamtejszych mieszkańców. Ludzie boją się wychodzić z domów, dzieci przestały też chodzić do szkoły i przedszkola.

Powodem migracji niedźwiedzi jest poszukiwanie pożywienia. Wzorem niedźwiedzi zamieszkujących Europę zaczynają przeszukiwać tereny zamieszkane przez ludzi w nadziei na znalezienie resztek. Mieszkańcy miasta Biełusze Guby czują się sterroryzowani, chociaż zwierzęta te nie zaatakowały żadnego z nich. Władze wybudowały ogrodzenia, starają się też odstraszyć niedźwiedzie sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Są to jedyne legalne metody przepędzenia tych zwierząt. Jednak z informacji podanych przez Independent na ulice wyszło wojsko, które dodatkowo patroluje ulice i w przypadku ataku niedźwiedzia może użyć "bardziej drastycznych metod".

Biełusze Guby RosjaBiełusze Guby Rosja gazeta.pl/google maps

Niedźwiedzie polarne zagrożone są wymarciem, dlatego wpisane zostały do międzynarodowej i rosyjskiej czerwonej księgi - ich zorganizowany odstrzał nie jest więc możliwy. Według WWF na świecie żyje tylko od 22 do 31 tysięcy tych drapieżników. Ze względu na globalne ocieplenie i kłusownictwo do 2050 roku liczba tych zwierząt może zmniejszyć się o 30 procent.

Wi璚ej o:
Komentarze (138)
Inwazja nied德iedzi polarnych w Rosji. Stan "sytuacji nadzwyczajnej" na wyspach Nowej Ziemi
Zaloguj si
 • snook70

  Oceniono 56 razy 32

  Niszczymy ziemi i jeszcze mamy pretensj do nied德iedzi, 瞠 chodz g這dne. Cz這wiek to jednak bydle.

 • mppmpp

  Oceniono 48 razy 22

  Jest nas za du穎! Nas ludzi. Biosfera dzia豉 powoli, ale ju szykuje reset, tak jak zrobi豉 to ju nieraz z innymi gatunkami w przesz這嗆. I dobrze! Jeste鄉y zaraz tej planety. Tylko fauny i flory szkody: drzew, kwiat闚, pszcz馧, tygrys闚, nosoro盧闚, goryli... ba nawet komar闚. Szkoda. A taki pi瘯ny by Eden.

 • miecztemidy

  Oceniono 21 razy 13

  Dla g陰b闚 ,kt鏎zy rzygowinami tu pluj. Trampek wycofa si z porozumienia klimatycznego podpisanego w Pary簑 - ma w d u p i e to,瞠 nied德iedzie polarne wygina wskutek ocieplenia klimatu. Dupu kaczy mu wt鏎uje i og豉sza,瞠 nasz kraj jeszcze 200 lat b璠zie tru ZIEMI - do ostatniego nied德iedzia.
  To,瞠 czasze lodowe Arktyki znikaj w zatrwa瘸j帷ym tempie ,a zwierz皻a tam bytuj帷e - w tym nied德iedzie polarne zgin- nie obchodzi takich imbecyli.
  Po nich cho熲y potop. Reszta si nie liczy.

 • tinley

  Oceniono 23 razy 9

  co w tym dziwnego. Na skutek topnienia pokrywy lodowej w Arktyce te zwierz皻a trac naturalne 鈔odowisko 瞠rowania n fokach i innych zwierzakach. Migruj wi璚 tam gdzie mog znale潭 po篡wienie.

 • wkoz1

  Oceniono 24 razy 8

  szyszko sobie z nimi poradzi.. juz szykuje miejsca na nowe futra w stodole..

 • elenem

  Oceniono 6 razy 6

  G堯d zmusi do wszystkiego.
  Mo瞠 pomy郵eliby jak je dokarmi... albo skierowa na inny teren?

 • lot23

  Oceniono 11 razy 5

  Niby w USA i Kanadzie lepsze 瘸rcie i 鄉ietniki i wogole - a tu prosz bia貫 misie tylko do ruskich ludzi id wyrywa po篡wienie.

 • pedro.666

  Oceniono 20 razy 4

  Hipoteza nr 2: to nie s przebrani 穎軟ierze chi雟cy, tylko oddzia Wojsk Obrony Terytorialnej Antoniego M. Jednostka specjalna "Krup闚ki", czyli specjalnie wyselekcjonowani g鏎ale w swych tradycyjnych, bojowo-roboczych mundurach.

 • olywerus

  Oceniono 30 razy 4

  mamy globalne ocieplenie!
  pingwiny wygin窸y bo jest ciep這 to nie maj co je嗆 i id ludzi
  a mu dalej palmy w piecach w璕lem!

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX