Franciszek powołał "watykańskie CBA". Papież zwiększył uprawnienia Rewizora Generalnego

Papież Franciszek wprowadził nowy statut biura Rewizora Generalnego. W praktyce oznacza to powstanie Urzędu Antykorupcyjnego w Watykanie.

Pierwszy statut biura Rewizora Generalnego został ogłoszony w 2015 roku, po tym, jak w Watykanie utworzono Radę Gospodarki, koordynującą sprawy gospodarcze i administracyjne Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Głównym zadaniem biura Rewizora Generalnego była kontrola rocznych budżetów poszczególnych departamentów Kurii Rzymskiej, instytucji związanych ze Stolicą Apostolską oraz administracji Gubernatora Watykanu. Wraz z nowelizacją tego statusu i zwiększeniem uprawnień Rewizora, o których zadecydował papież Franciszek, w Stolicy Apostolskiej powstanie Urząd Antykorupcyjny. 

Jeszcze w tym miesiącu w Watykanie powstanie Urząd Antykorupcyjny

Jak informuje "Vatican News", w nowym statucie użyto sformułowania "Urząd antykorupcyjny", zgodnie z definicją Konwencji z Méridy, która obowiązuje w Watykanie od 19 października 2016 r. Jest to konwencja przyjęta 31 października 2003 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, mówiąca o przeciwdziałaniu korupcji.

Nowy statut wejdzie w życie z dniem 16 lutego 2019 roku. Przyznaje on Rewizorowi Generalnemu prawo do nieograniczonego wglądu do "informacji i dokumentów natury ekonomicznej i administracyjnej". Jeżeli Rewizor zdecyduje się na audyt związany z podejrzeniem przestępstwa korupcji, jest zobowiązany poinformować o tym Radę Gospodarki oraz Urząd Wywiadu Finansowego i przekazać właściwemu organowi sądowemu Państwa Watykańskiego wszelkie informacje dotyczące przestępstwa stwierdzonego w toku jego pracy.

Więcej o:
Komentarze (47)
Papież Franciszek powołał do życia Urząd Antykorupcyjny w Watykanie
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 14 razy 14

  Nie dosc, ze pietnuje pedofilie, to jeszcze chce zwalczac korupcje.

  No co za lewak!!!

 • supertiumacz

  Oceniono 15 razy 13

  "Głównym zadaniem biura Rewizora Generalnego była kontrola rocznych budżetów poszczególnych departamentów Kurii Rzymskiej, instytucji związanych ze Stolicą Apostolską oraz administracji Gubernatora Watykanu."

  Tak wysocy urzędnicy KK i przekręty?
  No kto by pomyślał!

 • antekpociecha

  Oceniono 16 razy 12

  Dalszy ciąg filmu "Kler" jeden z bohaterów trafia do Watykanu aby objąć ważne stanowisko...

 • supertiumacz

  Oceniono 12 razy 10

  "i przekazać właściwemu organowi sądowemu Państwa Watykańskiego"

  Aha.
  Czyli, jak rozumiem, sądów w innych krajach kłopotać nie będą?

  I na pewno dojdzie nowa kara, oprócz przeniesienia do innej parafii. Jakaś samokrytyka czy coś w tym stylu.

  Zaprawdę godne to i sprawiedliwe.

 • ggchmiel

  Oceniono 9 razy 9

  No, to Staszek Dziwisz ma szczęście, że już nie pracuje w Watykanie.

 • justas32

  Oceniono 10 razy 8

  A na czele Urzędu Antykorupcyjnego postawi Rydzyka ... :-)

 • olal.bana.gw

  Oceniono 7 razy 7

  Kolejne picus-glancus papci Franco. A polska koscielna mafia zlodziejsko-pedofilska nie do ruszenia. Bez mrugniecia okiem krytykuja papcie i olewaja jego nakazy. Polska sekta ponad prawem watykanskim z woli pana oczywiscie. Modlitwa, koronka i do przodu z tacka w reku. Buk abkhar.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX