"Ma w sobie trochę chuligana. Nie jest anemicznym biurokratą". "The Guardian" opisuje Tuska

Na Donalda Tuska ze strony brytyjskiej prasy posypały się gromy za słowa o brexicie i "specjalnym miejscu w piekle". "The Guardian" postanowił przedstawić sprawę z innej strony, wskazując, że Tusk "ma w sobie trochę chuligana" i choć ma względnie luźny styl, to czasami "musi pokazywać muskuły".

W Polsce o Donaldzie Tusku pisano ostatnio głównie w kontekście publikacji "Rzeczpospolitej", że może on planować powstanie nowego ugrupowania pod nazwą "Ruch 4 czerwca". Tymczasem przewodniczący Rady Europejskiej nie schodzi z łam brytyjskich gazet i portali za sprawą słynnych już słów o brexicie.

Na spotkaniu z premierem Irlandii Leo Vardakarem Tusk stwierdził, komentując w ten sposób brak strategii Wielkiej Brytanii na brexit:

Zastanawiałem się jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez choćby szkicu planu jak przeprowadzić to w bezpieczny sposób

Zaraz po tych słowach sam Vardakar zwrócił się do Tuska, że przez to będzie mieć "kłopoty z brytyjską prasą".

"Mały, próżny hipokryta"

Premier Irlandii nie pomylił się: w Donalda Tuska uderzyła znacząca część brytyjskich mediów. Powstawały nawet takie "odpowiedzi" na jego słowa, jak te z "The Telegraph", gdzie diabeł zwraca się do szefa RE słowami: "Niech pan się nie martwi panie Tusk. Nasza najbrudniejsza i najgłębsza otchłań jest zarezerwowana dla małych, próżnych hipokrytów".

"The Guardian" o Tusku: Ma coś z chuligana

Z trochę innej strony do Tuska podszedł Daniel Boffey z "The Guardian", który opublikował w portalu gazety sylwetkę polskiego polityka. Tak zaczyna się tekst:

Przewodniczący Rady Europejskiej wywołał szaleńczą wrzawę tabloidów słowami o "specjalnym miejscu w piekle", ale co tak naprawdę go wyróżnia?

Dalej Boffey pisze: "Donald Tusk ma coś z chuligana". Dziennikarz przypomina przy tym wyznania samego byłego premiera, że ten szwendał się po ulicach "szukając siniaków", aby "przełamać monotonię komunistycznego życia w rodzinnym Gdańsku". "W ubiegłym tygodniu to frustracja, nie nuda, popchnęła go do słów o piekle" - konkluduje.

Tusk kontra van Rompuy. "Belgijska łódź podwodna"

Według "The Guardian" Tusk daleki jest od wizerunku "typowego, anemicznego brukselskiego biurokraty", a dziennik opisuje go jako jako "człowieka pasji". Poza standardowym wspomnieniem kariery Tuska, pojawiają się też takie wstawki:

Tuskowi skończyła się droga w domu (w Polsce - red.). To dzięki poparciu Angeli Merkel został szefem RE w 2014 roku (...). Kontrast między nim, a poprzednikiem, Hermanem Van Rompuyem, jest silny. Van Rompuy, miłośnik haiku znany jako "belgijska łódź podwodna" ze względu na swój skromny styl, w czasie kryzysu wnosił ekonomiczne spojrzenie. Tusk, chętnie korzystający z Instagrama i Twittera, wnosi bardziej globalne spojrzenie.

Dalej "The Guardian" wskazuje, że choć styl sprawowania urzędu przez Tuska jest stosunkowo luźny, to były polski premier uważa, że czasami "trzeba pokazać muskuły".

Więcej o:
Komentarze (557)
"The Guardian" o Donaldzie Tusku. "Ma w sobie trochę chuligana. Musi pokazywać muskuły"
Zaloguj się
 • kociewiak999

  Oceniono 114 razy 76

  ..D.Tusk to polityk nowoczesny ,smilo mowiacy prawde w oczy ,takich politykow boi sie Anglia a Europa potrzebuje

 • 11danek

  Oceniono 87 razy 71

  "ma w sobie trochę chuligana" - i właśnie takiego polityka Europa i Polska potrzebują. Faceta z jajami który potrafi działać w kuluarach a gdy trzeba to powie głośno to co biurwom z Brukseli nigdy by przez gardło nie przeszło. Nareszcie Angole usłyszeli to co większość o nich myśli. Brawo! A wy prowincjonalne pisiaczki szczekajcie dalej, nic wam to nie pomoże

 • justas32

  Oceniono 95 razy 63

  Donald Tusk - jedyny polski Mąż Stanu. Jarosław Kaczyński - bez komentarza ...

 • 2majtek1

  Oceniono 82 razy 60

  Angoli zabolała prawda , no cóż prawda musi czasem otworzyć oczy i jest bolesna.

 • maciek76

  Oceniono 76 razy 58

  Prawda w uszy kole. Oszukali swoje społeczeństwo, nie mają przekonania i koncepcji na wyjście, cały czas wydaje im się, że są imperium i pępkiem Świata. Tusk coś palnął i ich reakcja jest właśnie fruatracją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX