Alan Turing najbardziej wpływową postacią XX wieku według widzów stacji BBC

Widzowie stacji BBC wybrali najważniejszą i najbardziej wpływową osobę XX wieku. Został nią znany matematyk, Alan Turing, który przyczynił się do złamania kodu maszyny szyfrującej Enigma.

Widzowie BBC wybierali najwybitniejsze postaci XX wieku w siedmiu kategoriach: artyści i pisarze, sportowcy, aktywiści, naukowcy, liderzy, odkrywcy i gwiazdy estrady. Do finału przeszli kolejno: Pablo Picasso, Muhammad Ali, Martin Luter King Junior, Alan Turing, Nelson Mandela, Ernest Shackleton oraz David Bowie. Podczas ostatecznego głosowania widzowie zdecydowali, że tytuł najwybitniejszej osoby XX wieku należy się naukowcowi Alanowi Turingowi. 

Alan Turing najwybitniejszą postacią XX wieku wg widzów BBC. Kim był?

Alan Turing nie był zbyt znany w czasie, kiedy żył, jednak dziś nazywany jest ojcem sztucznej inteligencji. Do historii przeszedł m.in. dlatego, że wraz z zespołem polskich i francuskich naukowców złamał szyfr Enigmy, co umożliwiło zwycięstwo aliantów nad nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Stacja BBC podkreśla także, że Turing był ofiarą XX-wiecznego podejścia do osób homoseksualnych - został chemicznie wykastrowany w wieku 41 lat, na rok przed śmiercią. 

Alan Turing urodził się w 1912 roku. Jego matematyczny geniusz pozwolił mu przewidzieć możliwości komputerów, zanim istniała technologia niezbędna do ich produkcji. W 1936 roku opublikował on esej, który stał się podstawą do tworzenia nowoczesnych komputerów. W czasie II wojny światowej wraz z innymi matematykami został zwerbowany do łamania kodów. Turing zbudował maszynę o nazwie Bombe, która testowała różne permutacje, a dzięki temu przyspieszała próby łamania kodów z tygodni na godziny.

Turing był także istotną postacią dla ruchów LGBT w Wielkiej Brytanii. Pomimo wkładu w wygraną II wojny światowej został aresztowany za homoseksualizm, który w latach pięćdziesiątych w Zjednoczonym Królestwie był nielegalny. Otrzymał wówczas wybór - więzienie lub chemiczna kastracja. Wybrał to drugie. Wskutek skazania Turing stracił certyfikat dostępu do poufnych informacji oraz odsunięto go od badań związanych z konstrukcją komputera. Alan Turning popełnił samobójstwo, przyjmując śmiertelną dawkę cyjanku. Zmarł w 1954 roku.

Więcej o:
Komentarze (170)
Alan Turing najbardziej wpływową postacią XX wieku według widzów BBC
Zaloguj się
 • nienoto

  Oceniono 21 razy 17

  Najbardziej wpływowymi osobami XX wieku byli Lenin, Stalin, Hitler i jeszcze kilku rzezimieszków. No ale wiadomo jednak słabo się nadają na tytuł "the greatest person", które w innym miejscu tłumaczycie na "najwybitniejsza postać" co znaczy zupełnie co innego niż najbardziej wpływowa.
  Przyznanie postaci której nazwisko nie jest powszechnie znane, tytułu osoby stulecia jest dziwne.
  A wpływowy nie był w ogóle skoro dał się wykastrować towarzyszom broni, z którymi działał przeciw Niemcom, i to w jednym z bardziej wolnościowych krajów w tamtych czasach....
  Brytole chyba teraz mają zgrzyta moralnego i próbują go zrehabilitować takim tytułem.

 • pimpolak-11

  Oceniono 18 razy 12

  Nie wybrali Francuza??? Poza tym, w oryginale stoi "greatest". Nie wiem, czy "najbardziej wpływowy" to dobre tłumaczenie. Najbardziej wpływowy to był duet Adolf-Józef. W finale Turing pokonał Bowiego :)

 • botwinnik

  Oceniono 11 razy 11

  Warto uściślić, że był ofiarą podejścia do osób homoseksualnych w WIELKIEJ BRYTANII. W innych krajach europejskich, np. w Polsce, homoseksualistom nie było może łatwo, ale nikt ich przymusowo nie kastrował ani nie osadzał z powodu homoseksualizmu w więzieniu.

 • 2fat

  Oceniono 22 razy 10

  Był niewątpliwym geniuszem ale bez Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego mało kto poza specjalistami by o nim słyszał. Jego komputer to przełomowe elektroniczne rozwinięcie maszyny naszych kryptologów, stąd ta sama nazwa. Na marginesie ten wybór Anglików świadczy że gryzie ich sumienie bo zaszczuli na samobójczą śmierć swojego bohatera narodowego który uratował być może miliony Anglików. No cóż, takie dzikie czasy wtedy były także po wojnie.

 • mark6

  Oceniono 19 razy 7

  Kompletne BREDNIE !!!
  Takie plebistyty można obetrzeć o kant .....
  David Bowie? ha ha ha oj oj oj

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 6 razy 6

  W kaczym dole Turing byłby uosobieniem nikczemności.
  Nie dość, że bóg nie stworzył komputera, to Turing był, w dzisiejszym rozumieniu, LGBT.
  W tej sytuacji fakt, że u nas cyfryzjacji ministruje politolog nazista wydaje się być bez znaczenia.
  Zupełnie jak rozum i przyzwoitość.

 • mmgazeta

  Oceniono 16 razy 6

  Turing był wybitnym uczonym, ale jego wybór w tym plebiscycie był możliwy tylko dzięki szalejącej poprawności politycznej. Największym uczonym XX w. był bez wątpliwości Albert Einstein.
  Zaś największy wpływ wywarli Adolf Hitler i Józef Stalin - też raczej nie ma co do tego wątpliwości.
  Cała zaś list finalistów pokazuje jasno, że albo rozsądek, albo PC.

 • tilow3

  Oceniono 12 razy 6

  Ta wiadomość jest o tyle znacząca, że stanowi o pewnego rodzaju rozwoju dojrzałości społeczeństwa, które od lat 50. XX w. do dzisiaj ewoluowało i zrozumiało, że homoseksualizm nie jest żadną chorobą! Niestety, jest i drugie dno, które stanowi o Polsce, że zamiast iść w stronę postępu, cofamy się do średniowiecza z sferze kulturowej, naukowej i każdej innej. Władza dzbanów ułatwia pojmowanie wszystkiego przez pryzmat chorej jażni, czynnika który ma swym zamierzeniu permanentne znajdowanie wroga - lewaka, Żyda, pedała, totalsa etc. etc. Dzięki Turingowi, być może miliony ludzi przeżyło wojnę - nie miało to jednak znaczenia, wobec występku moralnemu jakim była jego orientacja seksualna. Wyobrażam sobie dowolnego dzbana pisowskiego, któremu byłaby w smak pochwała zasług tego wybitnego matematyka.....

 • blski

  Oceniono 5 razy 5

  Epokowa byla Maszyna Turinga bedaca podstawa operacji komputera. Uzywajac dwoch operacji (o jedno miejsce w prawo lub lewo) zmieniajac to co w danej kratce napisane (wylacznie 0 lub 1) jest zdolna symulowac kazdy, nawet najbardziej skomplikowany algorytm. Razem z Maszyna Von Neumanna sa podstawa na ktorej zbudowane sa komputery.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX