Maduro odrzucił ultimatum Europy. Polska chce uznać Guaido jako prezydenta Wenezueli

Nicolas Maduro odrzucił ultimatum europejskich krajów, wzywających do przeprowadzenia w Wenezueli wyborów po tym jak przywódca opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Tymczasem minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz przekazał, że Polska zamierza uznać Guaido.

Sytuacja w Wenezueli jest daleka od stabilizacji. Nicolas Maduro w wywiadzie dla hiszpańskiej telewizji Sexta powiedział, że nie ulegnie presji wzywających do jego odejścia. Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Portugalia i Austria zapowiadały, że jeśli Nicolas Maduro nie ogłosi niezwłocznie wyborów, uznają Juana Guaido jako prawowitego prezydenta Wenezueli.

Juan Guaido kontra Nicolas Maduro

Nicolas Maduro został zaprzysiężony na prezydenta 10 stycznia. Drugą kadencję zapewnił sobie w maju ubiegłego roku. Wygrał wybory, w których nie wzięła udziału część opozycji.

23 stycznia opozycjonista Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem państwa i uznał rządy prezydenta Nicolasa Maduro za nielegalne. Poparły go i uznały między innymi Stany Zjednoczone, Kanada, Izrael, Australia oraz większość państw Ameryki Łacińskiej. Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli uznał także Parlament Europejski. Wezwał ponadto kraje członkowskie do podjęcia tej samej decyzji. Po stronie Nicolasa Maduro opowiedziała się Rosja, która uznaje jego rząd za legalny.

Polska zabiera głos ws. Wenezueli

Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz przekazał, że Polska zamierza, wraz z innymi państwami Unii Europejskiej, uznać Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

Jak czytamy w komunikacie MSZ, taką decyzję podjęto wobec braku rozpisania przedterminowych wyborów prezydenckich przez Nicolasa Maduro. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że na Juanie Guaido spoczywać będzie zadanie zorganizowania wolnych, uczciwych i demokratycznych wyborów.

Z najnowszych informacji wynika, że interwencji wojskowej w Wenezueli nie wyklucza prezydent USA Donald Trump >>>

Więcej o:
Komentarze (135)
Maduro odrzuca ultimatum. Polska zamierza uznać Juana Guaido jako prezydenta Wenezueli
Zaloguj się
 • rabin_z_czubow

  Oceniono 28 razy 12

  Dziwne że jeszcze tego nie zrobili. Przecież przypodobanie się amerykańskiemu panu to priorytet dla polskiego lokaja.

 • oloros11

  Oceniono 11 razy 9

  i koniecznie Polska powinna dodac ze nie wyklucza interwencji militarnej

 • josef1

  Oceniono 19 razy 9

  Musicie się spieszyć z uznaniem Guaido bo innaczej wasz pan i władca zza oceanu moze zmienić prezydenta czy premiera dla Polski .Polska polityka ośiągneła dno rządy PO i PiSU doprowadziły Polskę do tego ze jesteśmy sterowani jak marionetki a gadanie ze jestęsmy niepodległym państwem to jest kłamstwo , cały rząd to amerykańskie kundle które szczekają jak im kaze pastuch zza oceanu .

 • czarnydoktor

  Oceniono 12 razy 8

  Czy naprawdę jest sens utrzymywac MSZ? Przeciez jako kundelek USA nie mamy swojej polityki zagranicznej a jedynie realizujemy polecenia z Waszyngtonu

 • gangut

  Oceniono 24 razy 8

  To mniej więcej tak jakby inne kraje uznały np. Biedronia za prezydenta Polski. Bo przecież Duda wielokrotnie łamał konstytucję, czyż nie, Gazeto?

 • juriyy.c

  Oceniono 14 razy 8

  pani matka zza wielkiej wody każe to podnóżek, i pierwsza potęga srodkowej Europy leci z lodem, a elyty zaczynają mlaskać

 • wrobel1606

  Oceniono 7 razy 7

  No jak tak, to Maduro się już nie pozbiera. Polska zada (jeszcze nie zadała) śmiertelny cios.

 • vomitorium1

  Oceniono 9 razy 7

  "Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że na Juanie Guaido spoczywać będzie zadanie zorganizowania wolnych, uczciwych i demokratycznych wyborów."
  i przekonanie do tego 2000 (dwa tysiące) generałów
  (do tej pory
  po jego stronie wypowiedziało się 2)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX