W Alpach zeszła lawina, Polacy utknęli w korkach. Czekają godzinami, wśród nich kobieta w ciąży

Zejście lawiny zablokowało włoską autostradę A22, powstały tam ogromne korki, w których stoją także Polacy. Niektórzy nawet po kilkanaście godzin, także dzieci i kobieta w ciąży. W związku z sytuacją polskie służby konsularne uruchomiły dodatkowe numery, by pomóc rodakom.

Zejście lawiny na przełęczy Brennero doprowadziło do ogromnych utrudnień na autostradzie A22 we Włoszech, niedaleko granicy z Austrią. Konsulat RP w Mediolanie pisze o "paraliżu komunikacyjnym", a ponieważ w korkach utknęli także Polacy uruchomiono dla nich dodatkową infolinię.

Jak opisuje w rozmowie z Gazeta.pl pan Paweł, który miał okazję "pokonać" zakorkowany odcinek, z miejscowości Marilleva wyjechał o godz. 10, a do godz. 16 udało mu się przejechać zaledwie 100 kilometrów. Ostatecznie przebrnął przez granicę i teraz kieruje się już na nocleg w Niemczech.

- Duży problem mają ci, którzy wyjechali na A22. Zablokowali się bez możliwości dojechania do zjazdu z autostrady. Jadący do Włoch zawracani są z tej trasy już w Innsbrucku, na Brenner obowiązuje zakaz wjazdu. Włoscy strażacy mówili przed godz. 17, że odblokowanie tego odcinka potrwa jeszcze co najmniej 20 godzin - relacjonuje pan Paweł.

Nie wszyscy mają jednak tyle szczęścia. Do Polsat News zgłosili się Polacy, którzy wracali z Włoch autokarem. Przesłali nagranie, w którym skarżą się, że utknęli w autobusie na ponad 17 godzin i kończy im się jedzenie, woda.

- Jest nam zimno, nie mamy paliwa do ogrzewania autokaru, są z nami dzieci, kobieta w ciąży, osoby starsze - mówi jeden z pasażerów na nagraniu.

Jak opisuje portal Polsat News, na autostradach, które zamknięto, utknęły tysiące samochodów.

Dodatkowa infolinia dla Polaków przebywających we Włoszech: +39 02 45 38 1508. Działa też nr alarmowy: +39 335 568 5786.

Pod tym adresem można z kolei sprawdzić utrudnienia w tamtej okolicy po stronie włoskiej: https://traffico.provincia.bz.it/

Tuż po godz. 21.30 pojawiły się aktualizacje dotyczące przejezdności w tamtym miejscu, na ten moment przełęcz jest przejezdna, ale "sytuacja może zmienić się z powodu zapowiadanych na noc obfitych opadów śniegu".

Więcej o:
Komentarze (160)
Włochy. Polacy utknęli na autostradzie po zejściu lawiny. Wśród nich kobieta w ciąży
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 24 razy 20

  "Przesłali nagranie, w którym skarżą się, że utknęli w autobusie na ponad 17 godzin i kończy im się jedzenie, woda.

  - Jest nam zimno, nie mamy paliwa do ogrzewania autokaru, są z nami dzieci, kobieta w ciąży, osoby starsze - mówi jeden z pasażerów na nagraniu." Prawie jak wyprawa Nobilego... wzruszyłem się.....

 • biebrzanska

  Oceniono 28 razy 20

  Kilkanaście lat temu wracałam z Madonna di Campilio i było to samo, Śnieżyca, 18 godzin stania na autostradzie już po stronie austriackiej. Dobrze że nauczona przez ojca mam zawsze zatankowane na full, a zimą w aucie koce, dużo kanapek i gorącego picia, a dodatkowo 'żelazne racje' w postaci puszek i sucharów w bagażniku.
  Odczekało się, ruszyło, dotoczyło do pierwszej stacji, siknęło w cywilizowanych warunkach i pojechało dalej. Nie ma co robić paniki

 • nelsonpuszysty

  Oceniono 32 razy 18

  "Polacy utknęli w korkach." ?!!! Co za skandal ! Czy lawina nie mogła poczekać, aż wszystkie autobusy Szwagropolu i Janusz-Transu przejadą przez przelęcz ? Czy ona nie wiedziała, że w samochodach siedzą POLACY ?! To nie mogła być włoska lawina, na pewno zeszła ze strony austriackiej, a sprokurował ją austriacki pociotek Kaczyńskiego w ramach zemsty.
  Konkurs na najgłupszy nagłówek weekendu uważam niniejszym za rozstrzygnięty.

 • rascal76

  Oceniono 19 razy 15

  Brudziński weźmie Rydzyka, helikopter i zjadą po was na linie. Jesteśmy z wami!

 • pboecker

  Oceniono 19 razy 15

  dwadziescia lat temu utknalem w podobnym korku w Szwajcarskich Alpach ,-38 godzin,ewakuowalo nas wojsko,auto odzyskalem po trzech dniach. Od tego czasu gdy jade na poludnie zima,zawsze potrze na tank i zawsze musi byc ponad polowa tak jak i koce w aucie. Kanapek takze jest kilka wiecej,wole pozniej wyrzucic niz przezyc podobna sytuacje w mrozie i sniezycy.

 • white_lake

  Oceniono 31 razy 13

  czy bycie kobietą w ciąży to jest tak ważny fakt, że trzeba o tym specjalnie informować?
  czy niewygoda albo cierpienie takiej kobiety liczy się za dwoje? mamy się bardziej przejmować?
  a może wśród tych ludzi był ktoś naprawdę ciężko chory, nieporównywalnie ze zdrową kobietą w ciąży?

 • fruqo3

  Oceniono 12 razy 12

  Ojej, wielkie rzeczy - ja wczoraj 90km z Zakopanego jechałem 4h20minut bez żadnej lawiny na drodze, przy temperaturze +7 stopni i suchej drodze.

 • alex2222

  Oceniono 28 razy 8

  Gdy szykuje śniadanie zwykle se o korkach słucham, jak tkwią te ch...je w tych je...ych autach

 • konigin

  Oceniono 12 razy 8

  Na przeleczy Brenner spadl snieg w zimie, od Bozen korki. No faktycznie, sensacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX