Egipt: Archeolodzy uratowali grobowiec Tutanchamona, ale chcą ograniczyć liczbę odwiedzających

Zakończył się 10-letni projekt konserwacji grobowca Tutanchamona w Egipcie. Naukowcy zadbali o to, aby duży ruch turystyczny miał jak najmniejszy wpływ na kondycję zabytków.

Od 1922 roku, w którym Howard Carter odkrył grobowiec Tutanchamona w Egipcie, odwiedziły go miliony turystów. Okazało się, że olbrzymi ruch turystyczny miał olbrzymi i nieusuwalny wpływ na wygląd tego niezwykłego zabytku.

Konserwacja grobowca Tutanchamona zakończona

Trwająca 10 lat konserwacja grobowca Tutanchamona zakończyła się w ubiegłym tygodniu. Brało w niej udział około 25 osób - archeologów, architektów, inżynierów i mikrobiologów. Prace konserwacyjne okazały się niezbędne, ponieważ słynne naścienne malowidła w grobowcu Tutanchamona pokryły się gęstą siecią brązowych plamek. Za współpracę konserwatorską odpowiadały Getty Conservation Institute z siedzibą w Los Angeles oraz egipskie Ministerstwo Starożytności.

Brunatne plamki na egipskich malowidłach to część historii grobowca

Powolne, ale sukcesywne niszczenie grobowca Tutanchamona miało związek z olbrzymią liczbą turystów, którzy zwiedzają to miejsce każdego dnia od prawie 100 lat. Pod wpływem wydychanego powietrza, wilgoci i bakterii, na malowidłach zaczęły rozwijać się mikroorganizmy, tworzące brunatne plamki. 

Plamki, które pokryły m.in. malowidło przedstawiające Tutanchamona z boginią Hathor i Anubisem, okazały się nie do usunięcia. Neville Agnew z Getty Conservation Institute pokreślił, że naukowcy nie dokonali renowacji malowideł, a brązowe plamy są częścią historii tego miejsca. Naukowcom udało się dezaktywować mikroorganizmy, które mogłyby powodować dalsze niszczenie malowideł. Inżynierowie stworzyli także nowy system wentylacyjny, który ograniczy szkodliwe oddziaływanie dwutlenku węgla, pary wodnej oraz kurzu na malowidła i zabytki zachowane w grobowcu Tutanchamona. Naukowcy zalecili także, aby ograniczyć liczbę turystów, odwiedzających grobowiec.

Więcej o:
Komentarze (16)
Egipt: Archeolodzy uratowali grobowiec Tutanchamona, ale chcą ograniczyć liczbę odwiedzających
Zaloguj się
 • jarek_z_krwia_na_rekach

  Oceniono 5 razy 3

  Tak prawdę mówiąc, to w tym grobowcu nie ma za bardzo czego oglądać. Są w Dolinie Królów ciekawsze grobowce... A przynajmniej były 20 lat temu.

 • polakadam

  Oceniono 9 razy 3

  Amerykańscy archeolodzy odkryli nową piramidę w Egipcie i odkopali tam mumię faraona. Nie mogli jednak ustalić kim był zmarły, bowiem mumia nie była zbyt dobrze zachowana. Zadzwonili więc po pomoc do Rosji.
  Następnego dnia przybyli z Moskwy Sasza i Wania. Poprosili tylko o 2 godziny czasu na rozwiązanie tego problemu. Po tym czasie dwaj oficerowie radzieckiego wywiadu wychodzą do prasy i oświadczają:
  - Ramzes XVIII!
  A Amerykanie na to:
  - Jak się to wam udało?
  A Ruscy:
  - Jak to jak? Sam się przyznał!

 • dar61

  Oceniono 1 raz -1

  Nie ma wyjścia. Czas zbudować - wzorem pieczar francuskich i hiszpańskich - kopie grobowców i tłuc na tym większą forsę.
  Tombak, paciorki, farba na gipsie.
  Sprawdzone.

  ****
  Red. „UZ”:
  '...Pod wpływem wydychanego powietrza, wilgoci i bakterii, na malowidłach...'
  >>> bakterii na malowidłach... [BEZ PRZECINKA]

 • jakub13579

  Oceniono 10 razy -2

  Wystarczy nie wpuszczać tylu Polaków, szczególnie tych, którzy przyjechali za pińcet plus.
  Którzy skrobią po ścianach : ja tu byłek. Heniek.

 • tumaxer

  Oceniono 4 razy -2

  Może by odizolować malowidła od powietrza montując na nich szklane gabloty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX