Temperatura odczuwalna w USA wyniesie nawet -55 stopni C. Wir polarny zagraża milionom Amerykanów

Mróz zaatakował USA. Wszystko przed wir polarny, który w tym roku przesunął się bardziej w głąb kraju. Amerykańskie media ostrzegają, że nawet 55 milionów ludzi mogą dotknąć niskie temperatury, które zagrażają życiu.

W Stanach Zjednoczonych jest w tym roku zimniej niż zazwyczaj. Meteorolodzy tłumaczą, że za kilkudziesięciostopniowe temperatury na minusie odpowiedzialny jest wir polany. 

Mróz w USA. Temperatura do -55 stopni

Arktyczne powietrze objęło znaczną część kraju, chodzi głównie o zachodnią część USA. Rozciąga się między Dakotą a Maine, a synoptycy zapowiadają, że śniegu i minusowych temperatur mogą spodziewać się nawet mieszkańcy dość ciepłych stanów, takich jak Alabama czy Georgia. Z najnowszych prognoz wynika też, że polarny wir zaczyna obejmować całą północ Stanów.

Zimniejsze stany - Wisconsin, Illinois and Michigan - mogą spodziewać się, że temperatury spadną nawet do -30 stopni C, a przez silny wiatr temperatura odczuwalna będzie wynosić nawet -55 stopni. Synoptycy spekulują, że rekordowy, trzydziestostopniowy mróz padnie w tym roku w Chicago. Temperatura odczuwalna może tam wynieść -48 stopni C, oznacza to, że będzie tam zimniej niż na Biegunie Północnym.

Oprócz mrozu Amerykanie spodziewają się również bardzo intensywnych opadów śniegu. W niektórych miejscach może spaść od 30 do 60 centymetrów śniegu. 

Stan wyjątkowy w USA

Władze stanowe na Środkowym Zachodzie USA ogłaszają stan wyjątkowy. Zdecydowano tam o zamknięciu wielu miejsc pracy oraz szkół. Mieszkańcy proszeni są o ostrożne i możliwie krótkie przebywanie na zewnątrz. Poczta podjęła także decyzję, że przesyłki nie będą dostarczane w sześciu stanach oraz części czterech innych: Illinois, Iowa, Minnesocie, Północnej i Południowej Dakocie, Wisconsin oraz części  Kansas, Missouri, Montany i Nebraski. 

Mróz spowodował także problemy na portach lotniczych. We wtorek i środę odwołano ponad 2 700 lotów - 1 500 z nich na lotniskach w Chicago.

Media informują, że mróz może zagrażać życiu milionów Amerykanów. Według CNN chodzi o 250 milionów, a zdaniem ABC - 55 milionów. ABC News dodaje, że zaledwie 15 minut spędzone na takim mrozie może powodować poważne problemy zdrowotne. 

Stan wyjątkowy i mróz mają trwać do piątku rano.

Więcej o:
Komentarze (210)
Temperatura odczuwalna w USA wyniesie nawet -55 stopni C. Wir polarny zagraża milionom Amerykanów
Zaloguj się
 • barbarella.net

  Oceniono 35 razy 35

  "Arktyczne powietrze objęło znaczną część kraju, chodzi głównie o zachodnią część USA. Rozciąga się między Dakotą a Maine"

  Aha. Zachodnia.
  Niech Autor sprawdzi, czy nie obrócił mapy do góry nogami, albo czy nie przewinął globusa na drugą stronę.

 • supertiumacz

  Oceniono 54 razy 28

  "Temperatura spadnie do -55 stopni"

  "że temperatury spadną nawet do -30 stopni C, a przez silny wiatr temperatura odczuwalna będzie wynosić nawet -55 stopni."

  Grunt, to logika.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 33 razy 25

  Ale rozumiem, że to samo w Kanadzie już nie zagraża życiu? I że problemem staje się dopiero po przekroczeniu granicy od północy?

 • krysia20000

  Oceniono 20 razy 18

  Kochana Gazeto, podział regionów USA wygląda następująco:

  - Północny Wschód: z podregionami Nowej Anglii i środkowego wybrzeża Atlantyku
  - Środkowy Zachód: z podregionem Północno-Wschodnio-Centralnym (okolice Wielkich Jezior) i Północno-Zachodnio-Centralnym (na zachód od Wielkich Jezior)
  - Południe, albo Dixieland: z podregionami Południowoatlantyckim, Południowo-Wschodnio-Centralnym i Południowo-Zachodnio-Centralnym
  - Zachód: z podregionem Górskim i Pacyficznym

  Zimnica dotknęła głównie region Środkowego Zachodu i podregion Nowej Anglii, a nie Zachód. Na Zachodzie, szczególnie w pacyficznej jego części temperatury mocno dodatnie.

 • siwywaldi

  Oceniono 27 razy 17

  Też mi mróz... Ruskie w Norylsku to przy takich temperaturach chodzą jedynie w cienkich kalesonach, grubsze zostawiając "na zimę". :-))
  Zresztą pamiętam, że w Polsce zajęcia w szkołach podstawowych, zawieszano dopiero przy temperaturze poniżej 20 stopni C. I nie dotyczylo to licealistów, ani studentów. :-))

 • akcja44

  Oceniono 16 razy 16

  Ekolodzy i politycy przytaczają argumenty o globalnym ociepleniu, kiedy chcą ograniczyć emisję CO2. A nikt nawet nie wspomina, że trzeba chronić i sadzić lasy, dbać o przyrodę, że nawet glony oceaniczne pobierają CO2 i oddają tlen. W czystym oceanie... Lasy tropikalne są niszczone, orangutany nie mają gdzie mieszkać, a politycy tylko o dieslach i kominkach w salonie. Już nie można użyć starej gazety na podpałkę, bo jest to nielegalne. Ale kiedy niszczy się płuca naszej planety - lasy tropikalne - nikt nic nie robi

 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy 14

  Miał rację Trump wstrzymując kasę na walką z globnalnym ocieplenioem., bo jak widać USA grozi totalne oziębienie:-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX