Szkocja: Byłemu szefowi rządu postawiono 14 zarzutów. W tym za próby zgwałcenia pracownic

Alex Salmond, były szef szkockiego rządu został oskarżony o szereg napaści seksualnych. Łącznie postawiono mu 14 zarzutów, w tym dwa za próby gwałtu. Salmond utrzymuje, że jest niewinny.

Alexowi Salmondowi postawiono 14 zarzutów - dwa za próby gwałtu, dziewięć za napaści na tle seksualnym, dwa za molestowania i jeden zarzut zakłócenia porządku publicznego. Były szef rządu został wypuszczony za kaucją, nie przyznaje się do zarzutów i zapowiada, że będzie bronił się w sądzie. Nie wiadomo ile kobiet miał molestować były szef rządu.

Jak zauważa "The Guardian", choć Salmon nie zasiada już w parlamencie, a szefem rządu był w latach 2007-2014, ma nadal duże wpływy w rządzącej Scottish National Party, której był liderem i która pod jego przywództwem stała się wiodącą siłą w Szkocji

Zbiórka na prawników dla Salmonda

Wielu działaczy wspierało go już po tym, jak ujawniono, że szkocki parlament prowadzi dochodzenie ws. oskarżeń o molestowanie dwóch pracowniczek. Do napaści miało dojść w 2013 roku. Kiedy uruchomił zbiórkę na prawników, którzy mieli go reprezentować podczas postępowania, w ciągu kilku dni zebrał ponad 100 tysięcy funtów od ponad czterech tysięcy osób.

Po kilku miesiącach okazało się jednak, że rząd - jak opisuje "The Guardian" - spartaczył śledztwo. Szef służby cywilnej odkrył, że urzędnik odpowiedzialny za dochodzenie spotkał się z poszkodowanymi kobietami, zanim te złożyły oficjalne doniesienie. Nie miało to wpłynąć na treść skarg bądź wiarygodność skarżących, ale kontakt z kobietami był niezgodny z prawem. Wewnętrzne dochodzenie dyscyplinarne trafiło na policję.

Nicola Sturgeon, szefowa rządu, a dawniej zastępczyni Salmonda, poinformowała, że trwa postępowanie karne i byłoby "bardziej niż całkowicie niestosowne", by komentować tę sprawę. - Mam nadzieję, że media i opinia publiczna to zrozumieją - powiedziała.

Alex Salmond dwukrotnie przewodził Szkockiej Partii Narodowej. W 2007 roku stronnictwo, któremu szefował wygrało wybory i do dziś jest największym ugrupowaniem w Szkocji. Polityk był najdłużej rządzącym pierwszym ministrem w historii kraju.

Polityk był inicjatorem referendum niepodległościowego. Gdy ogłaszano decyzję o jego przeprowadzeniu poparcie dla odłączenia się od Wielkiej Brytanii wynosiło około 32 proc. Tuż przed referendum, dzięki energicznej kampanii, dochodziło do 52 proc.

Konflikt z Nicolą Sturgeon

Ostatecznie zwolennicy wyjścia z Królestwa przegrali 55 do 45 proc. i następnego dnia Salmond ustąpił z urzędu, a władzę przejęła jego dotychczasowa zastępczyni Nicola Sturgeon. Salmond od tamtej pory reprezentował Szkocję w Westminster (Szkocji przypada 59 miejsc w brytyjskim parlamencie), jednak po przyspieszonych wyborach  stracił mandat. Po 30 latach w parlamentach szkockim lub brytyjskim został zupełnie bez władzy i uważał to za winę swojej dawnej przyjaciółki - ocenia "The Guardian".

W ramach poszukiwania nowego zajęcia związał się z zależną od Kremla telewizją RT, znaną dawniej jako Russia Today, w której dostał swój program.

"Kiedy wyciekły informacje o wewnętrznym śledztwie szkockiego rządu, Sturgeon delikatnie opowiedziała się po stronie swoich urzędników i prawa kobiet do ochrony i bycia słyszanymi, a nie po stronie swojego byłego mentora i bliskiego przyjaciela. Po tym, jak Salmond wygrał sprawę cywilną przeciwko rządowi (po błędach w postępowaniu) niechęć Salmonda do Sturgeon przerodziła się w otwartą kłótnie, która wydaje się zamykać jego szanse na powrót do SNP" - opisuje dziennik.

Więcej o:
Komentarze (15)
Szkocja: Byłemu szefowi rządu postawiono 14 zarzutów. W tym za próby zgwałcenia pracownic
Zaloguj się
 • algreg

  Oceniono 9 razy 5

  taki to musi , bo która mu da tak po ludzku

 • kingstonny

  Oceniono 4 razy 2

  Ta Szkocja to dziki i okrutny kraj. Jak mozna pokazac buzke i podac nazwisko kogos takiego? Dopiero oskarzonego, do tego? W Polsce, kraju o prawdziwej kulturze, chlopiec by mial gustowny czarny pasek na buzi a zamiast nazwiska tylko literke. Ach ten Zachod !!! bydlo, bydlo, bydlo.

 • kingstonny

  Oceniono 4 razy 2

  Ta Szkocja to dziki i okrutny kraj. Jak mozna pokazac buzke i podac nazwisko kogos takiego? Dopiero oskarzonego, do tego? W Polsce, kraju o prawdziwej kulturze, chlopiec by mial gustowny czarny pasek na buzi a zamiast nazwiska tylko literke. Ach ten Zachod !!! bydlo, bydlo, bydlo.

 • gj61

  Oceniono 12 razy 2

  Jak to jest.... dlaczego nie napisaliście Alex S.?

 • deuz

  Oceniono 12 razy 2

  Wyglada na to ze majac firme czy bedac jakims politykiem najlepiej nie zatrudniac kobiet do biura, bo w sume juz samo posiadanie penisa z góry skazuje cie ze jestes zboczonym molestatorem, chodz w sumie zawsze moze sie trafic jakis Biedron który by chcial byc dotykany a i tez wrazliwa ciotka moze sie zdenerwowac i oskarzyc cie o molestowanie!

 • astachanowicz

  Oceniono 6 razy 0

  W jęz. polskim nie używa się określenia "pierwszy minister", prime minister to premier, nawet Google Translate to wie...

 • jozbieszczad

  Oceniono 16 razy 0

  *****W ramach poszukiwania nowego zajęcia związał się z zależną od Kremla telewizją RT, znaną dawniej jako Russia Today, w której dostał swój program.

  No ,teraz wiadomo skąd "śledztwo" .

 • aby

  Oceniono 1 raz -1

  To szyta grubymi nićmi próba zdyskredytowania wciąż bardzo popularnego polityka.
  Salmond przewodził kampanii NSP, której kulminacją było referendum w sprawie niepodległości Szkocji w 2014 roku. Towarzyszyła temu ostra walka polityczna, w trakcie której tabloidy i ośrodki władzy broniące unii nie przebierały w środkach, by podważyć pomysł referendum i jego inicjatorów. Zarzuty dotyczą całej serii przestępstw seksualnych, których Salmond miał się dopuścić w roku 2013. Gdyby tak było, na pewno wiedziało by o tym jego otoczenie, krążyły by plotki, itp (w UK to rzecz naturalna, to taki kod kulturowy), które przeciekłyby do mediów społecznościowych i prasy. Jednak, i to jest fakt, takie pogłoski się wtedy nie pojawiły, i to mimo tego, ze istniało na nie wyjątkowe zapotrzebowanie. Dlatego obecna sprawa karna z 13 zarzutami wygląda na szytą grubymi nićmi wygląda na uderzenia Salmonda za kontrakt z RT i że stoją za tym siły realizujące globalny i totalny plan dyskredytacji i kryminalizacji mediów innych niż licencjonowane przez amerykańskie centrale.

 • proteusz33

  Oceniono 7 razy -3

  Te napaści musiały mieć miejsce co najmniej pół wieku temu.To taki wniosek z jego wyglądu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX