Już 14 ofiar śmiertelnych protestów w Wenezueli. Tusk: Oby Europa zjednoczyła się we wsparciu

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych demonstracji antyrządowych w Wenezueli. Od początku ich trwania zginęło już 14 osób. - Mam nadzieję, że Europa zjednoczy się we wsparciu dla demokratycznych sił w Wenezueli - napisał na Twitterze Donald Tusk.

W środę na ulice Caracas wyszło kilkadziesiąt tysięcy Wenezuelczyków, domagających się ustąpienia prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu. Tego domaga się również opozycja na czele z Juanem Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli. Protesty mają bardzo gwałtowny charakter. W zamieszkach zginęło już 14 osób. 218 zostało zatrzymanych przez policję. 

Maduro zerwał stosunki ze Stanami Zjednoczonymi

Autoproklamację Guaido uznał m.in. Donald Trump. W odpowiedzi Nicolas Maduro, dotychczasowy prezydent Wenezueli, zerwał stosunku dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi. Jednocześnie zażądał w środę, aby USA wycofały z jego kraju swoich dyplomatów. Dał im na to 72 godziny. 

USA pozostawia dyplomatów w Wenezueli

Amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo oświadczył, że Stany Zjednoczone nie podporządkują się nakazowi wycofania dyplomatów z Wenezueli. Wyjaśnił, że USA nie uznają Nicolasa Maduro za prezydenta kraju i będą postępować zgodnie z poleceniami Juana Guaido, który chce utrzymania przez USA i inne kraje swoich placówek w Caracas. 

Armia odrzuca Guaido jako prezydenta

Nie tylko Stany Zjednoczone uznały przywództwo Guaido w Wenezueli. Zrobiły to również Kanada, Brazylia, Argentyna Peru oraz Chile. Został on jednak odrzucony przez wenezuelską armię.

"Rozpacz i nietolerancja podkopują pokój naszego narodu, a my, żołnierze ojczyzny, nie akceptujemy prezydenta narzuconego w cieniu mrocznych interesów lub samozwańczego wbrew prawu. Wojsko broni naszej konstytucji i jest gwarantem narodowej suwerenności" - napisał na Twitterze Vladimir Padarino, minister obrony Wenezueli.

Donald Tusk zabrał głos

Sytuację w Wenezueli skomentował na Twitterze Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Wyraził on nadzieję, że Europa okaże wsparcie walczącym o demokrację Wenezuelczykom. - Mam nadzieję, że Europa zjednoczy się we wsparciu dla demokratycznych sił w Wenezueli. W przeciwieństwie do Maduro, zarówno parlament, jak i Juan Guaido mają demokratyczny mandat ze strony obywateli - napisał polityk.

Maduro jest wspierany przez Rosję i Kubę

Nicolas Maduro jest prezydentem Wenezueli od 2013 roku, jednak 10 stycznia 2019 roku został zaprzysiężony na drugą kadencję. Polityk jest oskarżany o zrujnowanie gospodarki kraju i pogłębienie kryzysu. Ma on jednak wsparcie m.in. Chin, Rosji i Turcji. Rządu Maduro popierają również komunistyczna Kuba, Nikaragua i Boliwia.

Więcej o:
Komentarze (193)
Już 14 ofiar śmiertelnych protestów w Wenezueli. Tusk: Oby Europa zjednoczyła się we wsparciu
Zaloguj się
 • glean

  Oceniono 15 razy 9

  W całym artykule brakło jednej informacji - który z prezydentów ma demokratyczny mandat do sprawowania funkcji? Kiedy tam były wybory? Czy też nie było lub były sfałszowane? Prezydenta w Wenezueli powinni wybrać chyba Wenezuelczycy a nie armia Wenezueli albo Prezydent USA....

 • bmc3i

  Oceniono 23 razy 9

  Wenezuela ma najwieksze zloza ropy na swiecie. W wydobyciu ma 5 wolumen na świecie. A rządy kliki Chaveza i jego nastepcy zrobily z tego kraju 2 najbiedniejszy kraj na kontynencie amerykańskim.

 • plorg

  Oceniono 19 razy 7

  Wsparcie dyzmokratycznych sił w Wenezueli? Tusk bardzo źle życzy Wenezuelczykom.
  Zakwalifikowałbym to nawet do mowy nienawiści.

 • wlodzimierz.krzysztofik

  Oceniono 24 razy 6

  A potem okaże się, że w "ambasadzie USA" stacjonowała dywizja marines, którzy "przywrócili pokój" w Wenezueli. Za pół roku dowiemy się, że nowy rząd podpisał "korzystną" umowę z USA na eksploatację Wenezuelskich złóż ropy. Sto razy już to przerabialiśmy. Włącznie z wyrzucaniem niepokornych z helikoptera (Argentyna) i wpuszczaniem kobietom szczurów do narządów rodnych (Chile) oraz strzelaniem z samochodów do bezdomnych dzieci (Salwador). Tak wygląda "demokracja" w stylu USA.

 • oloros11

  Oceniono 9 razy 5

  bardzo interesujace jest obserwowanie polskich reakcji na zaopedu US dio kontrolowania wszystkiego w Polsce - kraju gdzie po 1989 kapital za bezcen zabral wszystko co tylko mozna z wyjatkiem takich syfow jak sluz=ba zdrowia na przyklad - a mimo tego wszyscy w Polsce na to psiocza ale jak te same kapitaly siegaja reke do wenezueli to u sie wszyscy cieszza !!! - to jest debilizm , zidiocenie jakas epidemia glupoty>?

 • seboc

  Oceniono 16 razy 4

  Stare numery CIA.
  Zaczeli w Iranie w 1953. Zacheceni sukcesem powtorzyli numer w Gwatemali (poszlo o banany) a potem to juz poszlo lawinowo.

 • dabera

  Oceniono 18 razy 4

  Jedne dyktatury nie przeszkadzają " swiatowej demokracji " inne tak. Dziwny jest ten swist

 • emigrant_1984

  Oceniono 5 razy 3

  Wenezuelą rządzili przez lata socjaliści. Pomimo ogromnych zasobów ropy kraj doświadcza kompletną katastrofę ekonomiczną. Jak to było ? Za komunizmu nawet piasku zabraknie na pustyni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX