Dwóch prezydentów Wenezueli, kocioł trwa. Maduro zrywa stosunki z USA i wyrzuca dyplomatów

Przewrót w Wenezueli przenosi się na międzynarodową arenę. Rosja i Turcja popierają prezydenta Nicolasa Maduro. USA, Kanada czy Brazylia - "tymczasowego prezydenta" Juana Guaido. Jednocześnie Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne ze Stanami i dał amerykańskim dyplomatom 72 godziny na opuszczenie kraju. W odwecie Waszyngton podjął podobną decyzję.

Lider wenezuelskiej opozycji Juan Guaido ogłosił się "tymczasowym prezydentem" tego kraju podczas masowych protestów Wenezuelczyków przeciwko Nicolasowi Maduro. To wydarzenie zapoczątkowało ogromny efekt domina: Guaido został uznany przez USA, Kanadę czy Brazylię jako prezydent tego kraju.

Z kolei Rosja, Boliwia czy Turcja wyraziły poparcie dla krytykowanego i nazywanego uzurpatorem Maduro, który zaraz po deklaracji Guaido przystąpił do kontrataku.

Prezydent Wenezueli odpowiada USA. Zrywa stosunki

Nicolas Maduro od razu skrytykował decyzję administracji Donalda Trumpa, a do zgromadzonych przed pałacem prezydenckim popleczników zwrócił się tymi słowami:

Przed ludźmi i narodami całego świata i jako konstytucyjny prezydent... Zdecydowałem o zerwaniu stosunków dyplomatycznych i politycznych z imperialistycznym rządem Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Maduro dał amerykańskim dyplomatom 72 godziny na opuszczenie Wenezueli - w takim czasie też dojdzie do zamknięcia ambasady USA w Caracas.

Maduro zaapelował też do sił zbrojnych Wenezueli, by pozostały zdyscyplinowane i lojalne, zapewniając, że uda mu się przezwyciężyć kryzys. Na razie, w związku z dynamiczną sytuacją, pojawiają się tylko szczątkowe informacje na temat starć w Caracas i innych wenezuelskich miastach. Ma dochodzić do walk między demonstrantami a policją czy zwolennikami Maduro. Na niektórych nagraniach widać już też wozy opancerzone na ulicach.

Powstał nawet swoisty dwugłos: Maduro zrywa stosunki z USA, gdy "tymczasowy prezydent" Guaido zapewnia na Twitterze, że do niczego takiego nie doszło. Co więcej, w odwecie za decyzję Maduro, Stany Zjednoczone również wydalają dyplomatów z nadania prezydenta i chcą rozmawiać z przedstawicielami Guaido. 

Aktualna lista (na godz. 22 czasu polskiego) państw, które popierają Maduro lub Guaido:

Więcej o:
Komentarze (227)
Wenezuela. Nicolas Maduro odpowiada Stanom Zjednoczonym i zapewnia, że jest prawowitym prezydentem
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 43 razy 25

  Adrian w Polsce też mógłby się ogłosić w końcu prezydentem :-)

 • woland7

  Oceniono 28 razy 22

  Może wysłać im tego całego premiera technicznego. Gliński mu jest. Wieczny kandydat, może tam będzie trzecim prezydentem?

 • tomasz.rze

  Oceniono 28 razy 14

  "Maduro zaapelował też do sił zbrojnych Wenezueli, by pozostały zdyscyplinowane i lojalne".
  Apel to ładny gest, ale niestety...
  I Sekretarz PZPR tez apelował do wojska w Polsce, aby pozostało wierne partii.

 • zaginiony_palik

  Oceniono 10 razy 8

  a kościół za którym jest?

 • chi-neng

  Oceniono 22 razy 8

  Polski dyktator rządzi Polską z nory.
  Albo z „tylnego siedzenia”; jak ktoś woli.

 • misyu1

  Oceniono 29 razy 7

  miejmy nadzieję, że fala antyruskich wystąpień dotrze do Polski utrapionej postmoczarowskim reżimem parapatriotycznym

 • aria.pura

  Oceniono 10 razy 6

  Byli już w historii antypapieże, doczekaliśmy się i antyprezydenta.

 • senioryta13

  Oceniono 24 razy 6

  a gdzie Europa , na zadnej liscie jej nie ma, jak zwykle chowa glowe w piasek i czeka, nie wychyla sie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX