Nieoczekiwany zwrot ws. szczytu w Warszawie? "WSJ" sugeruje, że możliwe jest jego odwołanie

"Wall Street Journal" twierdzi, że konferencja ws. Bliskiego Wschodu w Warszawie może być odwołana. Powód? Brakuje deklaracji czołowych polityków, że pojawią się w stolicy Polski. Na to nie może pozwolić sobie sekretarz stanu USA.

Ciekawy wątek ostatniego zamieszania z konferencją o Bliskim Wschodzie w Warszawie opisuje "Wall Street Journal". Współorganizowane przez Polskę i USA spotkanie jak na razie nie cieszy się zainteresowaniem czołowych polityków europejskich, nie będzie na nim obecna m.in. szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Jak podaje "WSJ", w takiej sytuacji pojawiły się spekulacje w kręgach dyplomatycznych, czy do konferencji w ogóle dojdzie. Dotąd nie było bowiem zdecydowanych deklaracji ze strony szefów MSZ zaproszonych państw, że pojawią się w Warszawie.

To sprawiło, że zaczęto gdybać, czy sekretarz stanu USA Mike Pompeo mógłby odwołać konferencję, nawet w ostatniej chwili, gdyby mieli pojawić się na niej wyłącznie urzędnicy lub dyplomaci zbyt niskiego szczebla. Gazeta podkreśla też, że choć do konferencji zostało niewiele czasu, na liście gości wciąż nie ma żadnego ze znanych europejskich polityków.

Konferencja w Warszawie i reakcja Iranu

Zaplanowana na 13-14 lutego konferencja w Warszawie dotycząca Bliskiego Wschodu wywołała sprzeciw Iranu. Wszystko przez deklaracje Pompeo, który zanim szczyt ogłosił polski MSZ, powiedział, że na konferencji będzie szczegółowo omawiana sytuacja w Iranie. Javad Zarif, szef MSZ Iranu, nazwał szczyt "antyirańskim cyrkiem" i skrytykował Polskę za jego współorganizację.

Polskie MSZ później zapewniało, że konferencja nie będzie dotyczyła wyłącznie Iranu, a minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz mówił:

Chodzi nam o pozytywne działania, o obniżanie pewnej konfrontacji, która istnieje w stosunkach Iranu z innym państwami. Iran jest tym problemem, nie możemy tego ukrywać, dla bezpieczeństwa międzynarodowego w związku z tym te rozmowy mogą być trudne

Konferencja w Warszawie o Bliskim Wschodzie i sprawa Iranu. To trzeba wiedzieć:

Więcej o:
Komentarze (293)
Konferencja ws. Bliskiego Wschodu w Warszawie. "WSJ": Szczyt może być odwołany
Zaloguj się
 • kotmiki

  Oceniono 56 razy 38

  zjedzie się 4 garnitur podsekretarzy czy nadsekretarzy a PiS odtrąbi wielki sukces

 • def11

  Oceniono 41 razy 31

  Kiedy Polska PiS przestanie być chłopcem do bicia i międzynarodowym pośmiewiskiem ?!

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 42 razy 30

  Okazało się, że są politycy na świecie, którzy nie robią laski Trumpowi a tym bardziej nie nastawiają tyłka, czego nie można powiedzieć o obecnej ekipie, rządzącej w Warszawie.

 • 41janina

  Oceniono 40 razy 30

  Wyszlo jak zawsze, ale smrod pozostanie. Natomiast PIS oglosi kolejny sukces naszej dyplomacji.

 • yoonac

  Oceniono 38 razy 26

  Jprdl parada absurdów. Jak by tu jeszcze ośmieszyć ten kraj?

 • naboru_watanabe

  Oceniono 33 razy 25

  Hipermocarstwo nadwiślańskie wkłada paluch między dzwi, a futrynę.

  Proszę wytłumaczcie jaki w tym Polska ma interes?

  Skoro polska dyplomacja praktycznie wyautowała się z poważnych spotkań - na własne zyczenie, to co pisowski (bo nie Polski) minister chciał uzyskać - ostatnią pozycję gry w ekstralidze jako podnóżki US-menów? Zostaje jeszcze Rada Bezpieczeństwa ONZ, inne zaproszenia sa już raczej kurtuazyjne i przy polskich dyplomatach nie rozmawia sie na poważne tematy.

  No chyba że doskonałe bilateralne stosunki z San Escobar.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX