Zabytkowy Douglas rozbił się w Ohio tuż po starcie. Minął domy o włos

Dwóch pilotów zginęło w katastrofie samolotu DC-3 w USA. 75-letnia maszyna prawdopodobnie miała problem z jednym z dwóch silników. Niedługo po oderwaniu się od ziemi skręciła i zawadziła o słupy oraz drzewa, spadając obok lokalnej drogi i domów.

Do katastrofy doszło na niewielkim lotnisku w hrabstwie Wayne w stanie Ohio, kilkadziesiąt kilometrów od Cleveland. Maszyna należała do małej firmy specjalizującej się w nietypowych zleceniach transportowych. Pod koniec 2018 roku wróciła z trwającego 18 miesięcy pobytu w Afryce, gdzie przewoziła ludzi i ładunki na zlecenie jednej z amerykańskich organizacji kościelnych.

 

Według świadków, jeszcze podczas startu samolot miał problemy z jednym silnikiem. Maszyna nie wzniosła się po oderwaniu od ziemi i zaczęła skręcać, zahaczając kolejno o słupy z kablami a potem drzewa. Samolot ostatecznie spadł na ziemię po przeleceniu kilkuset metrów, mijając w małej odległości kilka domów stojących przy lokalnej drodze. Fragmenty maszyny trafiły jeden z nich, ale nikomu na ziemi nic się nie stało.

Ten konkretny Douglas DC-3 został zbudowany w 1942 roku na potrzeby amerykańskiego wojska. Przeszedł kilka remontów i modernizacji. Zamontowano między innymi nowocześniejsze silniki. Maszyna posiadała odpowiednie certyfikaty i była dopuszczona do lotów.

Na świecie lata jeszcze wiele DC-3, które budowano tysiącami w czasie II wojny światowej. Są uznawane za udaną i bardzo wytrzymałą konstrukcję, nadającą się do używania nawet w prymitywnych warunkach.

Zdjęcie rozbitego samolotu wykonane w 2018 rokuZdjęcie rozbitego samolotu wykonane w 2018 roku Fot. Priority Air CharterWięcej o:
Komentarze (41)
DC-3 rozbił się w USA. Katastrofa zabytkowego samolotu
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 15 razy 11

  WACEK BERCZYŃSKI wyjaśni im przyczynę KATASTROFY.
  To znany na całym ŚWIECIE FACHOWIEC.
  Na pierwszy ogląd -- to wina PUTINA.

 • wolwolski

  Oceniono 12 razy 10

  Wina Tuska? A na poważnie. Dlaczego opozycja nie rozliczy rządu z pracy podkomisji smoleńskiej? Pamiętam słynne, leperowskie : Balcerowicz musi odejść. Zapytanie : Co nowego w sprawie smoleńskiego zamachu i ile kosztuje dotąd praca podkomisji, winno być żelaznym punktem posiedzeń sejmu i Senatu.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 9 razy 7

  W Polsce ruska wersja była nazywana 'Lidką'.
  (Lisunov Li-2)
  W Europie istnieje już tylko jedna szt. latających (po remoncie) - zarejestrowana na Węgrzech HA-LIX zbudowana w 1949 w Taszkiencie. Zdjęcia satelitarne pokazują relatywnie sporo ich w Koreii Płn.

 • losiu4

  Oceniono 13 razy 5

  kawał solidnej maszyny. Nawet w ZSRR się na niego skuszono i produkowano na licencji

  Pozdrawiam

  Losiu

 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy 3

  Może to jednak był C-47, skoro zbudowany dla wojska?
  Nie żebym się czepiał, to wersja DC 3.

 • 1moco2

  Oceniono 6 razy 2

  Faktycznie, nadawał się tam gdzie warunki były prymitywne. Dlatego był produkowany licencyjnie w ZSRR jako Li-2.

 • ja5569

  0

  Dla zasady nie latam zabytkowymi Douglasami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX