Polski konsul wydalony z Norwegii. Sławomir Kowalski ma 3 tygodnie na powrót do Polski

Władze Norwegii zdecydowały o wydaleniu polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Norweskie media powołują się na rzecznika tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych i informują, że zażądano od polskiego MSZ, by konsul został odwołany z placówki w Oslo i odesłany do kraju.

Norweskie władze chcą, by polskie MSZ odwołało Sławomira Kowalskiego z placówki w Oslo jak najszybciej.

Polski konsul wydalony z Norwegii

Per Bardalen Wiggen napisał w oświadczeniu dla prasy, że powodem takiego żądania norweskich władz jest postępowanie Sławomira Kowalskiego w kilku sprawach wchodzących w zakres jego obowiązków konsularnych, w tym jego zachowanie wobec funkcjonariuszy państwowych, które nie spełnia wymogów stawianych dyplomatom.

To wydarzenie nie wpłynie na nasze dobre stosunki z Polską i polskimi władzami - dodał rzecznik norweskiego MSZ.

Jak piszą norweskie media, powołując się na Chrześcijańską Koalicję Norwegii (KNN), Sławomir Kowalski jest znany ze swojego zaangażowania w walkę o prawa polskich rodzin, które czuły się pokrzywdzone przez działania norweskiego Barneverknet - urzędu, którego zadaniem jest dbanie o dobro dzieci - podaje IAR.

Norweski resort dyplomacji nie potwierdził, że powodem wydalenia polskiego konsula jest jego zaangażowanie w prowadzenie spraw związanych z Barneverknet.

Media w Norwegii podają, że Sławomir Kowalski był konsulem w Oslo od 5 lat. O tym, że ma zostać wydalony, miano go powiadomić 18 stycznia. Dostał 3 tygodnie na opuszczenie Norwegii.

Dwa lata temu Sławomir Kowalski otrzymał tytuł "Konsula Roku". Nagroda ta jest przyznawana corocznie przez polskiego ministra spraw zagranicznych konsulom wyróżniającym się wiedzą merytoryczną, zaangażowaniem w pełnienie funkcji konsularnych i szczególnymi osiągnięciami. MSZ poinformował wówczas, że nagroda jest "ukłonem wobec wszystkich, którzy walczą o polskie dzieci i godność polskiej rodziny za granicą".

Więcej o:
Komentarze (565)
Polski konsul wydalony z Norwegii. Sławomir Kowalski ma 3 tygodnie na powrót do Polski
Zaloguj się
 • popis.pasozyty

  Oceniono 206 razy 126

  Jego nagroda, dwa lata temu była przyzna na przez polskiego ministra spraw zagranicznych.
  Jeśli docenił go san escobar to nic dziwnego, że z cywilizowanego kraju go na kopach chca wygnać.

 • blechtrommel

  Oceniono 187 razy 103

  PiSowski konsul roku wyrzucony? Ktoś jest zaskoczony kolejnym napięciem międzynarodowym wywołanym przez dyplomatołków? Z kim Polska nie ma jeszcze konfliktu, czy jest taki kraj w Europie?

 • wojszalik

  Oceniono 76 razy 56

  Teraz kolej na kłótnie z Norwegią.
  Niedługo zabraknie państw do zatargów.

 • tatulekonline

  Oceniono 66 razy 52

  Żeby ta Norwegia chociaż w UE była, to bym wiedział, że to sprawka Niemców. A tak to nie bardzo wiadomo co to znowu za zewnętrzny wróg nas atakuje ;-)

 • tegepe

  Oceniono 88 razy 42

  Ciekawe, dlaczego ten dyplomatołek siedzi w Norwegii już pięć lat, podczas gdy zwyczajowo rotacja pracowników ambasad nie przekracza 4 lat.

 • justas32

  Oceniono 95 razy 35

  Dzielnie walczył z lewactwem - ale go nie docenili. Tak jak całego naszego rządu ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX