Wystąpienie Donalda Trumpa. Prezydent USA proponuje Demokratom kompromis

Donald Trump proponuje układ, który zakończy częściowy paraliż administracji federalnej. Prezydent USA oferuje Demokratom ustępstwa w sprawie statusu uchodźców i części nielegalnych imigrantów w zamian za fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Pierwsze reakcje Demokratów są nieprzychylne.

W telewizyjnym wystąpieniu Donald Trump przekonywał, że na południowej granicy USA jest kryzys humanitarny i że konieczne jest jej uszczelnienie. Mówił, że nielegalna imigracja przynosi szkody Ameryce. "Nasz system imigracyjny powinien być przedmiotem dumy, a nie wstydu” - podkreślił.

Prezydent zaproponował przeznaczenie ośmiuset milionów dolarów na pomoc humanitarną, taką samą kwotę na wykrywanie narkotyków oraz zwiększenie liczby funkcjonariuszy straży granicznej i sędziów imigracyjnych. Donald Trump chce także zbudowania na granicy amerykańsko-meksykańskiej czterystu kilometrów stalowej bariery, która będzie kosztować pięć miliardów siedemset milionów dolarów.

- Jeśli zbudujemy tego rodzaju barierę na południowej granicy, przestępczość i problem narkotyków może zostać znacznie zredukowany. Stalowa bariera pomoże nam zatrzymać nielegalna imigrację - mówił.

Prezydent zaoferował Demokratom poparcie tak zwanej Ustawy Pomostowej, która przedłużyłaby o 3 lata ochroną przed deportacją siedmiuset tysięcy imigrantów, którzy jako dzieci zostali przywiezieni do Stanów Zjednoczonych przez rodziców. Osoby te mogłyby także otrzymać pozwolenia na pracę.

Donald Trump zaproponował też przedłużenie możliwości pozostania w USA trzystu tysiącom uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi.

Liderka Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi odrzuciła propozycję prezydenta i przedstawiła własną propozycje kompromisu. Zamiast pięciu miliardów siedmiuset milionów dolarów na budowę muru na granicy, zaoferowała miliard dolarów na rozbudowę i remonty infrastruktury na przejściach granicznych oraz na zatrudnienie dodatkowych sędziów sądów imigracyjnych, co usprawniłoby proces rozpatrywania spraw nielegalnych imigrantów.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia dokończymy na Gazeta.pl brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja #JedenDzieńDłużej będzie trwała przez cały dzień. Opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. Więcej i link do wpłat na rzecz Orkiestry znajdziecie tutaj.

Zachęcamy też do licytowania podarunków przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Hübner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, książki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina.

Więcej o:
Komentarze (161)
Wystąpienie Donalda Trumpa. Prezydent USA proponuje Demokratom kompromis
Zaloguj się
 • fryderykus

  Oceniono 17 razy 11

  u nas też mieli budować bariere na granicy ale niby przeciwko dzikom

 • senioryta13

  Oceniono 13 razy 5

  najdziwniejsze jest to, ze Polacy sa przeciwko murowi na granicy, a sami stawiaja sobie zelazne ploty wokol swoich posesji, chyba tylko po to aby pies sasiada kur im nie wyzarl : )
  nowe osiedla rowniez sa ogrodzone, o czym wiec tu dyskutujecie ?
  sami mozecie, innym nie wolno ?

 • cmok_wawelski

  Oceniono 15 razy 5

  Ten wywolany przez niego samego kryzys ekploduje mu prosto w ten zapomaranczowiony od lozka do opalania glupi pysk, kiedy milionowi pracownikow federalnych skonczy sie cierpliwisc i zapasy gotowki i zablokuja n.p. lotniska gdzie kontroluja loty czy pasazerow. Od miesiaca pracuja bez wyplat.

 • mazzini890

  Oceniono 17 razy 5

  Opozycja w USA wie że z Trumpem można walczyć jego metodami i to robi.Zaczną tak też Chiny.Jakby Don był mądry albo takich słuchał tworzyłby program kompensacji tych "szkód". A tak macha szabelką i wreszcie ktoś oddał mu cios. Może nauczy go to elastyczności, albo republikanie otrzeźwieją.

 • smiki48

  Oceniono 20 razy 4

  jakoś Demokraci nie kwapili się do ułatwienia pobytu w USA swoim sojusznikom czyli Polakom, natomiast chcą objąć ochroną ludzi, którzy nie jeżdżą z amerykanami na wywołane przez nich wojny. Przez 8 lat Obama pokazywał środkowy palec Polakom, jednocześnie podlizywał się meksykanom. Ciekawe dlaczego? Brał jakąś dolę?

 • cmok_wawelski

  Oceniono 14 razy 4

  >'Prezydent USA proponuje Demokratom kompromis'

  Nie zaproponiowal nic nowego. Chce muru z Meksykiem i miliardy na ten cel na poczatek mim o braku jakiegokolwiek kosztorysu takiego projektu (fachowcy oceniaja realny koszt takiego idiotyzmu na nawet 100 mld. USD) oraz braku uzasadnienia takiej 'piramidy an swoja czesc' - jego i wyznawcow demagogii o jakoby zagrozeniu ze strony Meksykanow.
  De facto polowa nielegalnych imigrantow zostaje po zakonczeniu wizy a przylecieli samolotami a w ogole wielszosc z nielegalnych to... Kanadyjczycy, ktorzy przyjezdzaja legalnie a zostaja dluzej i pracuja bo w USA o wiele latwiej o dobra prace niz w Kanadzie i zarobki sa wyzsze, choc bez swiadczen (ktore Kanadyjczycy maja swoje wiec nie potrzebuja amerykanskich). Jest im tez o wiele latwiej niz sniadym z Meksyku "wmiaszac sie w tlum" co przy dzialaniach nielegalnych jest wazne.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 11 razy 3

  Mial ponoc zaplacic Meksyk. Moze i zaplacilby ale Trump zapomnial im wyslac fakture.
  Ksiegowa Meksyku nigdy nie zaakceptuje przelewu bez wczesniejszej faktury! On jakoby taki bizmesmen i najwiekszy budowniczy USA jakiego swiat jeszcze ponoc nie widzial tego nie wie???
  Albo moze i nie mogl wyslac, bo przeciez niczego dla nich nie zbudowal. Nawet marnego Trump Tower czy Trump Casino w Tijuanie.

  Ale przypomnijmy sobie Mur Berlinski. kawalki ktorego dzisiaj sa w wielu muzeach. A powod? Dzisiaj zachwycamy sie Banskym a przypomnijmy sobie jak pieknie obmalowany byl ten mur (ale od strony zachodniej).
  Wiec meksykanscy artysci czekaja a farby im zasychaja ze zgryzoty.

 • senioryta13

  Oceniono 11 razy 3

  gazetka nie napisala , ze imigranci mogliby skladac wniosek o emigracje w ambasadach amerykanskich w swoim kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX