Polak oskarżony o zdradę. Za wspieranie separatystów z Papui Zachodniej grozi mu 20 lat

39-letni Polak Jakub Skrzypski został oskarżony przez władze Indonezji o zdradę - informuje korespondentka hongkońskiego dziennika "South China Morning Post".

Mężczyzna miał oferować pomoc w zakupie broni organizacji separatystycznej dążącej do odłączenia Papui Zachodniej od Indonezji. Grozi mu 20 lat więzienia.

Według informacji przekazanych przez "South China Morning Post" Skrzypski miał dołączyć do separatystycznej Narodowej Armii Wyzwolenia Papui, a także oferować jej pomoc w zakupie broni. Indonezyjska prokuratura twierdzi, że jest w posiadaniu materiałów dokumentujących spotkania Skrzypskiego z liderami separatystów. Wśród jego rzeczy odnaleziono też materiały mające dokumentować ruch separatystyczny w Papui Zachodniej.

Polak zaprzecza oskarżeniom i prowadzi w areszcie strajk głodowy. Dziennik cytuje wypowiedź znającej sprawę osoby, która uważa, że Polak jest jedynie "żądnym adrenaliny turystą", a aresztowano go ze względu na kontakty ze środowiskami proniepodległościowymi w Zachodniej Papui.

Więcej o:
Komentarze (50)
Polak oskarżony przez włądze Indonezji o zdradę. Grozi mu długie więzienie
Zaloguj się
 • e-kacperek

  Oceniono 33 razy 31

  Gdyby był obywatelem Indonezji to byłaby zdrada. Jak Polak może zdradzić Indonezję?

 • romangrzybek

  Oceniono 18 razy 16

  Zawsze myślałem że zdradzić można wyłącznie własny kraj . Jak polski "turysta" jaki by nie był może zdradzić Indonezję?

 • naturelovers

  Oceniono 14 razy 12

  Indonezja okopuje Papuę Zachodnią od kilkudziesięciu lat. Ich służby specjalne bestialsko mordują nie tylko przywódców niepodległościowych, ale także wszelkich charyzmatycznych liderów, którzy mogliby zjednoczyć Papuasów. Z uwagi na złoża, w tym złoto, bez presji z zewnątrz nigdy się nie wycofają. Dlatego wszelkie inicjatywy nagłaśniające temat są tak bardzo cenne.

 • eti.gda

  Oceniono 18 razy 12

  Dlaczego Polacy tak chętnie pchają paluchy między drzwi? Waluś w RPA, teraz jakiś Skrzypski u Papuasów...

 • 0roman0

  Oceniono 19 razy 11

  Polak to Polak i zadaniem Prezydenta oraz Rządu jest jego (i każdego) ratowanie. Powinniśmy wysłać w tamten rejon przynajmniej jeden lotniskowiec i 2-3 łodzie podwodne. Plus okręty wspomagające. Niech wiedzą że nami się nie zaczyna.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 23 razy 11

  Ci w Papui walczą z dyktatem islamu.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 15 razy 11

  O wolność waszą i naszą...?

 • emeni

  Oceniono 11 razy 9

  Dlaczego zaraz "separatystów" a nie "mniejszości walczącej o prawo do stanowienia o sobie"?

 • kingstonny

  Oceniono 10 razy 8

  Jestem w szoku!!! Polska gazeta pokazala zdjecie i podala nazwisko POLAKA majacego problem z lokalnym prawem? A gdzie ochrona danych osobowych? Czyzby ten Polak byl "trzeciego sortu"?

  A moze podpadl Jarkowi, kto wie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX