Jest odpowiedź Iranu. Odwołano Tydzień Filmu Polskiego. Przywrócenie "zależy od zachowania Warszawy"

Tydzień Filmu Polskiego w Iranie został odwołany. Jak poinformowano, decyzję podjęto w związku ze współorganizacją przez Polskę bliskowschodniej konferencji, której tematem ma być między innymi polityka wobec Iranu.

Wcześniej irańscy dyplomaci zażądali wyjaśnień od polskiej ambasady. Przekazali też oficjalny protest przeciwko współpracy Warszawy ze Stanami Zjednoczonymi przy - jak napisano - organizacji w Warszawie antyirańskiego spotkania w lutym tego roku.

Zarówno rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, jak i szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zapewnili już, że konferencja nie jest skierowana przeciwko Iranowi, a główny jej temat to budowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Festiwal polskich filmów w Iranie odwołany

Ministerstwo Kultury Iranu zdecydowało, że w świetle tych wydarzeń, Tydzień Filmu Polskiego w iranie zostanie odwołany. Hossein Entezami, szef irańskiej organizacji "Cinema" napisał na Twitterze, że "Iran przyjmował z otwartymi ramionami przedstawicieli różnych narodów i grup etnicznych, którzy znaleźli się w trudnym położeniu, szczególnie Polaków", odnosząc się do czasów drugiej wojny światowej.

"Jednak goście, którzy nie szanują gospodarzy, nie mogą liczyć na to, że będą mile widziani" - napisał Entezami.

Dodał, że teraz kwestia organizacji Tygodnia Filmu Polskiego "zależy od odpowiedniego zachowania Warszawy". Impreza dorocznie odbywała się w końcu stycznia lub na początku lutego.

Polskie filmy miały być wyświetlane w czterech irańskich miastach, między innymi Teheranie i Esfahanie. W ubiegłym roku imprezę organizowała polska ambasada i Muzeum Sztuki Współczesnej w Teheranie.

Szczyt w Warszawie ws. Bliskiego Wschodu

W piątek amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo poinformował, że w Warszawie w dniach 13-14 lutego odbędzie się konferencja ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem roli Iranu w regionie.

Informację o współorganizacji przez Polskę konferencji potwierdził polski MSZ.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Komentarze (267)
Konferencja ws. Bliskiego Wschodu w Warszawie. Iran odwołuje Tydzień Filmu Polskiego
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 53 razy 39

  Persowie zapisali piękną kartę,jeżeli chodzi o nasze dzieci ewakuowane z armią Andersa.
  Odwdzięczamy się tradycyjnie,po polsku
  Irakijczycy dali nam pracę w ciężkich,komuszych czasach-sprzedaliśmy ich Amerykanom,Tak samo postąpiliśmy z Libijczykami.
  Żadni z nas sojusznicy.
  Kocham Polskę,ale jesteśmy strasznymi ch...,a tłumaczymi sobie,że aniołami

 • kuba161048

  Oceniono 63 razy 39

  Z wszystkimi przy granicy Polski jesteśmy już skłóceni w Europie prawie z wszystkimi ( 27:1 ) teraz idziemy w Świat to jest dobra zmiana .

 • andree111111

  Oceniono 43 razy 31

  Żałosne polskie władze liżące tyłek amerykańskim idiotom. Iran zawsze nam sprzyjał a my im się tak odwdzięczamy. Persowie to dumny naród a my jesteśmy żałosnymi ch...mi.

 • pas964

  Oceniono 41 razy 27

  Czy my zawsze musimy organizować jakieś gó...ane imprezy z których żadnego pożytku nie ma nikt w Polsce ? Vide ostatnio kongres klimatyczny. Jedynym sensownym spotkaniem było spotkanie natowskie. Chociaż w tych okolicznościach (Macierewicz) nic nie mogliśmy uzyskać.

 • jurek4491

  Oceniono 41 razy 23

  Rząd PiS-u to amerykańska V KOLUMNA do rozsadzenia UE od środka i zadzierania z kim tylko się da .
  Co to ma oznaczać że amerykański trampek wyznacza miejsce konferencji a całe nasze społeczeństwo oczy otwiera ze zdziwienia - czyż byśmy byli stanem Stanów , jeżeli tak to PiS nie na kolanach tylko LEŻY i przytakuje że się zgadza bez żadnych warunków wstępnych .

 • kzet69

  Oceniono 25 razy 19

  Polityka zagraniczna pislandii przypomina słonia pędzącego w pijanym widzie przez skład porcelany i zataczającego się od ściany do ściany, to się musi skończyć źle...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX