Iran wzywa na dywanik polskiego dyplomatę. "Powinniście się liczyć z odwetowym działaniem"

Charge d'affaires ambasady Polski w Teheranie został wezwany do irańskiego MSZ. Podczas rozmowy przekazano mu oficjalnie, że władze Iranu protestują przeciwko międzynarodowej konferencji na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, która ma się odbyć w Warszawie.

Jak poinformowała państwowa agencja irańska IRNA, polski dyplomata usłyszał, że podjęta przez rząd Polski decyzja o byciu gospodarzem szczytu została odebrana jako "akt wrogości wobec Iranu". Polska powinna się w związku z tym liczyć z działaniami odwetowymi. Jak dodaje agencja "polski charge d'affaires dostarczył wyjaśnień na temat konferencji i zapewnił, że nie ma ona antyirańskiego charakteru".

Konferencja ws. Bliskiego Wschodu, która odbędzie się w Warszawie, została ostro skrytykowana przez szefa MSZ Iranu niemal natychmiast po tym jak ogłoszono, że ma się odbyć. Javad Zarif zamieścił kilka zdjęć w śród nich fotografię z 13 marca 1996 roku, ze spotkania światowych przywódców podczas szczytu w Szarm el-Szejk w Egipcie. Pojawili się tam m.in. prezydent USA Bill Clinton, premier Izraela Szimon Peres, prezydent Rosji Borys Jelcyn, czy prezydent Egiptu Hosni Mubarak i prezydent Palestyny Jaser Arafat.

"Przypomnienie dla gospodarzy/uczestników antyirańskiej konferencji; ci, którzy pojawili się na ostatnim amerykańskim antyirańskim show są albo martwi, zhańbieni, albo zmarginalizowani. A Iran jest silny jak nigdy" - napisał Zarif. Dodał, że "polski rząd nigdy nie zmyje tego wstydu". 

Na 13-14 lutego zaplanowano w Warszawie globalne spotkanie dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie, a jak doprecyzował Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, sporo rozmów dotyczyć ma Iranu. Szczyt organizują wspólnie Polska i Stany Zjednoczone, mają do nich dołączyć kolejne kraje - na razie polskie MSZ nie informowało jakie.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Komentarze (419)
Iran wzywa na dywanik polskiego dyplomatę. Protest przeciw szczytowi nt. Bliskiego Wschodu
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 86 razy 60

  Jeszcze ze dwie tego typu konferencje i może Duduś zasłuży na taborecik przy biurku Trumpa. A nie jak ostatnio na stojaka.

 • lodzermensz1

  Oceniono 78 razy 58

  A wszystko po to, by przypodobać się Jankesom, licząc na Fort Trump.
  I bezczelni pisowscy propagandziści oskarżają PO i Sikorskiego o "robienie laski" Amerykanom. Misiaczki zakłamane - Sikorski miał refleksję i potrafił zdiagnozować sytuację. Potrafił się od niej zdystansować. Zresztą owo "robienie laski" było jedynie reakcją na kryzys ukraiński. Wcześniej polityka Tuska była skoncentrowana na Europę.
  Skala robienia laski przez wasze bóstwa jest nieporównywalna do niczego.

 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 78 razy 48

  Właśnie wpłaciłem 3000 zł na WOŚP. Pamiętajcie proszę żeby wesprzeć tą inicjatywę jak tylko możecie.

 • jurek4491

  Oceniono 66 razy 46

  Rządy PiS-u to V KOLUMNA amerykańskiego trampka żeby rozwalić UE od środka .

 • meimozuchikume

  Oceniono 53 razy 39

  Jesteśmy mocarstwem globalnym i nic nie może się dziać bez nas. No i słusznie, wrogów trzeba szukać daleko, blisko to już mamy. A wazeliny dla Wuja Sama też ci u nas dostatek.

 • c.t.k

  Oceniono 44 razy 34

  "O planowanym spotkaniu Mike Pompeo powiedział w rozmowie z amerykańską stacją Fox News. Z przekazanych przez sekretarza stanu USA informacji wynika, że konferencja miałaby się odbyć w Polsce w dniach 13-14 lutego."
  Czy aby napewno była to nasza suwerenna decyzja?

 • zbych21

  Oceniono 31 razy 27

  Teraz wiadomo skąd wziął się ten "sukces" i dlaczego to Polska organizuje ten szczyt. Nikt inny tego sukcesu nie chciał. Stajemy się wasalem USA. Ogólnie nic nie mam przeciw USA, warto z nimi trzymać i wiadomo, że nie będziemy z nimi rozmawiać jak równy z równym, ale trzeba by choć trochę się z nami liczyli.

 • mitexmitex

  Oceniono 36 razy 26

  Podobny Nierząd i podobnych pseudo-polityków mieliśmy też przed II wojną też wszędzie w Europie jak i w świecie narobili nam wrogów sami obłowieni w dobra narodowe uciekli a Polaków z ich smrodem pozostawili samych ci robią to samo i ile się da doją wypracowane przez naród dobra narodowe historia lubi się powtarzać i patrzeć kiedy tak jak wtedy my obudzimy się sami

 • andmas

  Oceniono 28 razy 22

  Nikt na świecie nie chciał mieć tej konferencji u siebie ... , Trump wybrał miejsce . Jakim to trzeba naiwnie głupim żeby zaufać Trumpowi .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX