Owsiak, Wojciechowska i Janda wzywają do działania. PAH i Caritas pomogą Jemeńczykom

Dwie polskie organizacje pomocowe rozpoczynają bezprecedensową akcję dla ogarniętego wojną domową Jemenu. Chodzi o Polską Akcję Humanitarną oraz Caritas Polska. Jest to pierwszy od wielu lat przypadek wspólnego działania dwóch wiodących polskich organizacji.

PAH i Caritas rozpoczęły zbiórkę pieniędzy zarówno dla Jemeńczyków, którzy żyją w kraju jak i o uchodźców, którzy są teraz w jednym z obozów w sąsiednim Dżibuti. - Jest tam ponad 1200 osób. Polegają oni przede wszystkim na tej doraźnej pomocy - mówił Polskiemu Radiu Rafał Chibowski z Polskiej Akcji Humanitarnej.

- Najważniejsza jest pomoc w odbudowaniu źródeł utrzymania, w zapewnieniu miejsca pracy. Dużą część społeczności tych uchodźców stanowią rybacy, dlatego będzie to głównie doposażanie tych rybaków w sprzęt, sieci, łodzie rybackie

- wyjaśniał Chibowski. - Nieczęsto się zdarza, że dwie polskie organizacje współdziałają w jednym konkretnym miejscu, co pokazuje rangę problemu - oceniał w komunikacie prasowym Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Już w listopadzie PAH zaczęła przygotowania do niesienia pomocy w Jemenie i Dżibuti, o czym pisaliśmy w Gazeta.pl. W grudniu organizacja w specjalnym spocie zachęcał do wsparcia pomocy dla Jemeńczyków. W nagraniu wystąpili m.in. Jerzy Owsiak, Martyna Wojciechowska, Krystyna Janda i Agnieszka Holland. - Są dzieci, które nie znają liter, nie znają liczb, nie znają ciszy. Znają tylko wojnę. Taka wojna trwa w Jemenie. Krzywdzi najsłabszych. Odbiera wodę, jedzenie, dom. Ratujmy ludzi z Jemenu. Razem mamy moc - mówili.

 

Spot wyprodukowała firma Papaya FIlms.

Miliony zagrożone głodem i chorobami

Wojna w Jemenie trwa od pięciu lat, odkąd wspierani przez Iran szyiccy rebelianci z grupy Huti odsunęli od władzy sunnicki rząd. W odpowiedzi, koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej rozpoczęła bombardowanie Jemenu, by przywrócić poprzednie władze.

Konflikt kosztował życie co najmniej kilka tysięcy osób i jeszcze bardziej zrujnował najbiedniejszy kraj regionu. - Te ostatnie trzy lata spowodowały utratę 600 tysięcy miejsc pracy. Ceny podstawowego koszyka żywności wzrosły dwukrotnie, to samo dotyczy paliwa. Te problemy narastają w obliczu tak dramatycznego wzrostu cen produktów”- podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem Krzysztof Iwiński z Caritas Polska. 

Według opublikowanego we wtorek badania organizacji Save the Children, od początku wojny nawet 85 tys. dzieci poniżej piątego roku życia mogło umrzeć z powodu głodu lub chorób. ONZ podaje, że 20 milionów ludzi w Jemenie nie ma dostępu do wystarczającej ilości żywności, a 10 milionów z nich nie jest pewnych, kiedy będą mogli zjeść kolejny posiłek.

Pieniądze dla ofiar wojny w Jemenie można wpłacać na konta obu organizacji. Szczegóły znajdują się na stronach internetowych PAH oraz Caritas.

Działania PAH można wspierać przelewem na konto: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Jemen” lub przez stronę PAH - SOS Jemen. Caritas można wesprzeć przelewem na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN lub wysyłając SMS na numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT).

Więcej o:
Komentarze (63)
PAH i Caritas pomogą w Jemenie. Owsiak i Janda zachęcają do wsparcia
Zaloguj się
 • phugoid

  Oceniono 16 razy 10

  a ciekawe za czyje pieniądze caritas kupił w pewnym mieście ma dolnym śląsku zamknięty szpital wraz z ogromnym parkiem, wyremontował go (za co?) i teraz świadczy tam, odpłatnie, usługi rehabilitacyjne dla suwerena

 • brytnej

  Oceniono 6 razy 6

  Dobrotliwa dynastia Saudów sfinansowała w Jemenie rozdzielanie głów i kończyn od tułowi oraz jelit od jamy brzusznej.

 • jerzysm42

  Oceniono 11 razy 5

  Nie wierzę Caritasowi. Nigdy się nie rozliczył ze zbiórek.
  Ich zadaniem jest zapewnienie sobie luksusowego żywota, wyposażanie pałaców biskupich, kupowanie złotych pastorałów, a jeśli coś zostanie, to jałmużna.

 • ptakomysz

  Oceniono 11 razy 5

  Pic na wodę.
  Wpakują forsę w te mordy luris Muchomora i inne czarne darmozjady.
  Grosza bym nie dał za wiarygodność tej czarnej firmy.
  Oni doją tylko dla siebie.
  W życiu nikomu nie pomogą.

 • piotras01

  Oceniono 4 razy 4

  Wojciechowska wzywa do działania. Ale która? No Martyna. Ale która ? :-)

 • hatteras

  Oceniono 6 razy 4

  A i le da Rydzyk i jego sekta????-Pytam sie powaznie.Czy ktos z Was slyszal aby ofiarowal cos biednemu?

 • ptakomysz

  Oceniono 7 razy 3

  Kiedy nasze kalekie dzieci strajkowały w sejmie tyle tygodni to ich nie było do pomocy.
  Oszukańcy i złodzieja toruńskiego spółka.

 • zd46

  Oceniono 10 razy 2

  PAH Pani J.Ochojskiej, jak najbardziej godna ZAUFANIA, ale"Caritas"?Oni jak nie zgarną swojej doli za którą wykupią następne apartamenty mieszkalne, na wynajem, to nie biorą się za nic. Kiedy "Caritas" tak zostanie rozliczony, jak J.Owsiak, DO ZŁOTÓWKI. "Caritas" utrzymywany jest z budżetu, jak cały polski kościół.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX