Huawei zwolnił zatrzymanego przez ABW pracownika. "Oskarżenia bez związku z pracą firmy"

Firma Huawei zwolniła swojego pracownika, który został zatrzymany przez polskie służby. Jednocześnie Huawei informuje, że zarzuty wobec mężczyzny "nie mają związku z działalnością firmy".

Huawei przekazał, że pracownik, który został zatrzymany przez ABW, został zwolniony. Wczoraj poinformowano zatrzymaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego dwóch mężczyzn, Chińczyka Weijing'a W. i byłego funkcjonariusza ABW, podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi.

Huawei przekazał także, że to, o co jest oskarżony ich były pracownik nie ma związku z działalnością firmy. "Zgodnie z warunkami zatrudnienia w Huawei, podjęliśmy tę decyzję, ponieważ rzeczony incydent wystawił na szwank reputację Huawei" - czytamy w komunikacie. Firma zapewniła, ze stosuje się do wszystkich przepisów państw, w których działa i tego samego wymaga od swoich pracowników. 

Podejrzani - obywatele Polski i Chin - usłyszeli zarzuty dotyczące szpiegostwa przeciwko państwu polskiemu i zostali aresztowani na trzy miesiące. Drugi z zatrzymanych to Piotr D., były wysoki funkcjonariusz ABW. Agencja AFP przypomina, że w grudniu w Kanadzie zatrzymano pracownika Huawei, a Stany Zjednoczone podejmowały wobec firmy działania w związku z obawami o bezpieczeństwo informacji. 

Zatrzymani pod zarzutem szpiegostwa

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani we wtorek przez funkcjonariuszy ABW w wyniku nakazu zatrzymania wydanego przez Mazowiecki Wydział do spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Funkcjonariusze ABW wkroczyli równocześnie do domów obu podejrzanych. Oficerowie kontrwywiadu zabezpieczyli też dokumenty i dane elektroniczne w siedzibach firmy Huawei oraz firmie Orange, dla których pracował ostatnio Piotr D.

Wczoraj wieczorem Sąd Rejonowy w Warszawie wydał postanowienie o aresztowaniu Piotra D. i Weijinga W. Zatrzymanym postawiono zarzuty z artykułu 130. Kodeksu karnego dotyczącego szpiegostwa przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej. Z materiałów ABW wynika, że obaj działali na rzecz chińskich służb specjalnych. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Chińczyk posługiwał się również polskim imieniem Stanisław. Z informacji TVP Info wynika, że mężczyźni nie przyznają się do winy i odmawiają składania wyjaśnień. Jak ustalili dziennikarze TVP Info, zastępca ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce w związku z tą sprawą pojawił się w gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o umożliwienie chińskim służbom konsularnym kontaktu z aresztowanym obywatelem chińskim. Ponieważ dyrektora sprzedaży firmy Huawei nie chroni immunitet dyplomatyczny, pozostanie on, podobnie jak Polak, w areszcie co najmniej trzy miesiące. 

Afera Huawei. Chiński dziennik ostrzega Polskę

Sprawa zatrzymania w Polsce dyrektora sprzedaży chińskiego koncernu Huawei, którego podejrzewa się o szpiegostwo na rzecz Państwa Środka, trafiła na łamy portalu "Global Times", chińskiego rządowego dziennika.

W artykule zatytułowanym "Polska przegra, jeśli w kwestii Huawei pójdzie w ślady Stanów Zjednoczonych", komentatorzy wskazują, że chińscy analitycy apelują do polskiego rządu, aby ten nie wykonywał tych samych kroków co USA wobec chińskiego giganta.

- Jeśli Polska chce naruszyć relacje z Chinami w związku z koncernem Huawei, (...) będzie największym przegranym - oceniał na łamach "Global Times" Zhao Junije z Chińskiej Akademii Nauk.

Więcej o:
Komentarze (111)
Huawei zwolnił zatrzymanego przez ABW pracownika
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 25 razy 17

  Caryca Suski delegat PiS na zjazd Komunistycznej Partii Chin :-)
  Z przerażenia zakopał sztabkę złota w ogródku :-)

 • andrzejkot79

  Oceniono 10 razy 6

  To kiedy rusza komisja śledcza pod egidą Antka, postrachu wszystkich światowych mocarstw...

 • miaukota

  Oceniono 20 razy 6

  Zatrzymanie szpiega z wrażej dla USA firmy chińskiej tuż przed amerykańską konferencją w Polsce ? Z hukiem i z przytupem.
  Psipadek ? Zlecenie :)

 • albrecht_kalba

  Oceniono 7 razy 5

  Gdy Cię złapią nie będziesz mógł liczyć na kogokolwiek. Smutny los szpiega.

 • kruk6666

  Oceniono 8 razy 4

  Według zasady , krzycz "to nie moja rękia".

 • berek-oberek

  Oceniono 12 razy 4

  Ciekawe jak notowania KGHM-u na giełdzie zareagują na groźby chińskie, przypominam eksport miedzi do chin przynosi koło 1 mld zł rocznie.

 • hulajnoga123

  Oceniono 14 razy 4

  Dlaczego wymienia sie z imienia i nazwiska OBCEGO a kryje sie SWOJEGO ? Jesli to jest super agent polski James Bond ktory rozszyfrowal najwieksza afere dekady i jest podwojnym szpiegiem, to mamy nowa Stawke wieksza niz zycie. Obywatela Chin moze zagrac ktos z Hong Kongu a NASZEGO bohatera to tylko moglby Ziobro, tylko ON

 • flyer

  Oceniono 4 razy 2

  Sratatata - Huawei boi się, że wejdzie zakaz na jej produkty w administracji publicznej w całej UE. Bo gościa raczej nie zatrudnili dla ładnych oczu, a on sam też raczej nie zrezygnował ze służby zagranicznej bo miał focha - w Chinach to trochę inaczej wygląda niż w Europie.

 • banan125

  Oceniono 4 razy 2

  Huawei zwolnił w Polsce pracownika-szpiega, bo:
  1. dał się złapać
  2. musi szybko poprawić swoją reputację, żeby nie dostać kopa w Polsce
  3. ten "pracownik' ma dawno już zagwarantowane utrzymanie w Chinach ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX