Afera Huawei. Chiński dziennik ostrzega Polskę. Wspomina o odwecie gospodarczym i porażce

Dziennik "Global Times" na swojej stronie internetowej zamieścił tekst, w którym chińscy analitycy odnoszą się do afery Huawei w Polsce. Padają ostrzeżenia przed wybieraniem tej samej drogi co USA, a także groźby, że ChRL ma odpowiednie narzędzia, by w razie czego odpowiedzieć Polsce.

Sprawa zatrzymania w Polsce dyrektora sprzedaży chińskiego koncernu Huawei, którego podejrzewa się o szpiegostwo na rzecz Państwa Środka, trafiła na łamy portalu "Global Times", chińskiego rządowego dziennika.

W artykule zatytułowanym "Polska przegra, jeśli w kwestii Huawei pójdzie w ślady Stanów Zjednoczonych", komentatorzy wskazują, że chińscy analitycy apelują do polskiego rządu, aby ten nie wykonywał tych samych kroków co USA wobec chińskiego giganta.

- Jeśli Polska chce naruszyć relacje z Chinami w związku z koncernem Huawei, (...) będzie największym przegranym - oceniał na łamach "Global Times" Zhao Junije z Chińskiej Akademii Nauk. Dodał przy tym, że w razie interwencji Polski, Chińska Republika Ludowa może odpowiedzieć na takie działania.

"Polska nie powinna być zbyt blisko USA"

- Chiny mają przewagę w "radzeniu sobie z państwami", jak na przykład poprzez handel - mówił Zhao, a jego słowa interpretuje się jako ewentualny odwet gospodarczy w wykonaniu ChRL. Zhao ostrzegł też, że Polska "nie powinna być zbyt blisko" Stanów Zjednoczonych, w szczególności w sprawie Huawei.

Warto nadmienić, że "Global Times" to dziennik rządowy, który - trochę jak Russia Today / RT - realizuje propagandowe potrzeby rządu w Pekinie. Wcześniej agencja Reutera informowała, że Chiny wyrażały zaniepokojenie zatrzymaniem Weijinga W. w Polsce, natomiast chińskie MSZ apelowało, by był on "traktowany sprawiedliwie i zgodnie z prawem".

Afera Huawei w Polsce. Co należy wiedzieć:

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Komentarze (442)
Afera Huawei w Polsce. Chiński dziennik ostrzega: Polska przegra, możliwa odpowiedź gospodarcza
Zaloguj się
 • elfoot

  Oceniono 68 razy 54

  Polska ma również swoje media, "realizujące propagandowe potrzeby rządu". Rosja i Chiny nie są tu jakimś wyjątkiem.

 • marf987

  Oceniono 64 razy 48

  Chiny - "Global Times"
  Rosja - Russia Today / RT
  Polska - TVPis
  każdy reżim ma swoje media

 • justas32

  Oceniono 44 razy 36

  Nikt na świecie nie uwierzy że jacyś polscy szpiedzy mogą działać w Chinach - a listę polskich szpiegów "polski" rząd co kilka lat udostępnia w internecie ...

 • kler-killer

  Oceniono 44 razy 34

  EU - Wróg
  Rosja - Wróg
  Chiny - Wróg
  Iran - Wróg
  Niemcy - Wróg
  Francja - Wróg

  To tak na szybko, bez szukania

 • laik404

  Oceniono 48 razy 30

  Czuję nowe wiatry w polskim MSZ-cie.

  W tym tygodniu pokłóciliśmy się z Iranem. W następnym mamy szansę drzeć koty z Chinami.

  A w kolejnym tygodniu to z kim byśmy się złapali za klapy, panie Czaputowicz?

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 32 razy 28

  Chiny udostępnią tajną korespondencję Pięty, zdjęcia Glapińskiego z paniami, rentgena zębów Kaczyńskiego i odtworzą laptop Ziobry.

 • sailor2016

  Oceniono 36 razy 26

  Tak na marginesie to zatrzymanie obcego agenta jest największą porażką kontrwywiadu. Zaraz i tak ktoś zajmie jego miejsce. Sukcesem jest wykorzystanie takiej wiedzy dla swoich celów. Tylko, że my nie mamy służb bo rozwalił je ruski agent Macierenko.

 • jxl82

  Oceniono 35 razy 23

  Jarosław przegra tym razem w Chińczyka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX