Szef MSZ Iranu odpowiada na szczyt w Polsce zdjęciem. "Ci, którzy brali w tym udział, nie żyją"

Konferencja ws. Bliskiego Wschodu, która odbędzie się w Warszawie, została ostro skrytykowana przez szefa MSZ Iranu. Zdaniem Javada Zarifa to "antyirański cyrk", polityk przypomniał też zdjęcie sprzed lat i dorzucił do niego wymowny komentarz.

Na 13-14 lutego zaplanowano w Warszawie globalne spotkanie dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie, a jak doprecyzował Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, sporo rozmów dotyczyć ma Iranu. Szczyt organizują wspólnie Polska i Stany Zjednoczone, mają do nich dołączyć kolejne kraje - na razie polskie MSZ nie informowało jakie.

Doniesienia o szczycie dotarły do Iranu, a minister spraw zagranicznych tego kraju, Javad Zarif, ostro skomentował planowane spotkanie. Zamieścił kilka zdjęć, trzy z nich odnoszą się do relacji polsko-irańskich (pojawia się wspomnienie o pomocy, jakiej udzielił Iran uchodźcom z Polski w czasie II wojny światowej).

Jedno natomiast to zdjęcie z 13 marca 1996 roku, ze spotkania światowych przywódców podczas szczytu w Szarm el-Szejk w Egipcie. Pojawili się tam m.in. prezydent USA Bill Clinton, premier Izraela Szimon Peres, prezydent Rosji Borys Jelcyn, czy prezydent Egiptu Hosni Mubarak i prezydent Palestyny Jaser Arafat.

Jak napisał szef irańskiego MSZ w komentarzu do fotografii:

Przypomnienie dla gospodarzy/uczestników antyirańskiej konferencji; ci, którzy pojawili się na ostatnim amerykańskim antyirańskim show są albo martwi, zhańbieni, albo zmarginalizowani. A Iran jest silny jak nigdy

Zarif napisał też bezpośrednio do polskiego rządu:

Polski rząd nigdy nie zmyje tego wstydu: gdy Iran ratował Polaków w czasie II wojny światowej, Polska została gospodarzem desperackiego antyirańskiego cyrku

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Komentarze (586)
Szczyt ws. Bliskiego Wschodu w Warszawie. Szef MSZ Iranu Javad Zarif komentuje
Zaloguj się
 • jan.go

  Oceniono 117 razy 99

  No cóż Człowiek szczególne biedny nie powinien na siłę sobie wrogów szukać .

 • summer68

  Oceniono 91 razy 69

  Czytam sporo blogów podróżniczych. Na WSZYSTKICH, jeżeli jest mowa o Iranie, to tylko w bardzo pozytywnym kontekście, Zawsze podróżnicy wspominają o niezwykłej gościnności Persów. Obawiam się, że stosunek Irańczyków do Polaków po takim spotkaniu może się zmienić.
  Pytam, po ch... konfliktujemy się z tak odległym krajem?

 • hajnisz-h1

  Oceniono 79 razy 65

  Na szczycie ma przemawiać PAD. Lepiej, żeby czytał z kartki, bo znowu może narobić wstydu.

 • edi54

  Oceniono 85 razy 63

  Polska rządzą tępaki i amerykańscy wasale . Polski rząd zdążył juz wykupić w Warszawie wszystką wazelinę przed spotkaniem z Amerykanami. Irańczycy , przepraszam Was jako prosty człowiek, Polak.

 • ml2403

  Oceniono 76 razy 60

  Po raz kolejny Polska straciła okazje by się nie wychylać. My tam nie mamy żadnych interesów, a stajemy się pionkiem w grze USA, które oczywiście nie chcą organizować u siebie takich szczytów zaś my szczytujemy, że USA robi politykę na naszym grzbiecie. PiS gdy w UE, czyli naszym parlamencie odbywa się debata na temat Polski krzyczy o haniebnych postępkach, a tu gdy mamy być wykorzystani by rozmawiać o innych poza ich plecami uważamy to za sukces.

 • justas32

  Oceniono 75 razy 51

  To prawda - naród żebraków Europy lubuje się w gardzeniu słabszymi i biedniejszymi, a zwłaszcza wyznawcami innej religii ....

 • bolo2002

  Oceniono 59 razy 49

  Amerykanie udowodnili wielokrotnie,że interesuje ich tylko kasa-oszukali Polskę w Iraku, kiedy polskie firmy miały dostac kontrakty-dostali Amerykanie-wykorzystuja niemiłosiernie durny rzad PIS-owski, który po palcu lezie Amerykanom do dupy! Tramp wypiał sie na Europę Zach. i wogóle ja ignoruje! Teraz świat bedzie patrzył na durnych Polaczków-przy amerykańskiej krucjacie przeciwko Iranowi! Ale prymitywy= wmanewrowane w konflikt!!!!

 • brytnej

  Oceniono 60 razy 48

  Dość mocno zamordystyczy Iran jest be, ale skrajnie zamordystyczna Arabia Saudyjska cacy. Taka to logika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX