Niemiecki polityk chce założyć nową partię. W logo znalazł się sekretny symbol nazistów

Niemiecki prawicowy polityk André Poggenburg opuścił swoją dotychczasową partię Alternatywa dla Niemiec, żeby założyć swoją własną organizację polityczną. W jej logo znalazł się sekretny symbol nazistów - kwiat chabru.

André Poggenburg, niemiecki polityk, do niedawna związany z konserwatywną i eurosceptyczną partią Alternatywa dla Niemiec (AFD), opuścił ją w tym tygodniu, krytykując jej rzekomy zwrot w stronę poglądów lewicowych. Zapowiedział jednocześnie założenie przez niego nowej organizacji politycznej o nazwie Aufbruch der deutschen Patrioten - Przebudzenie Niemieckich Patriotów.

W logo nowej partii pojawia się sekretny symbol nazistów

W mediach społecznościowych pojawiły się już profile nowej partii. W jej logo został wykorzystany kwiat chabru.

Jak zauważyło CNN, symbol ten był wcześniej wykorzystywany przez nazistów. W latach 30. w Austrii członkowie nielegalnej wtedy partii nazistowskiej nosili kwiat chabru jako symbol, który pozwalał im rozpoznawać się wzajemnie. Był to również ulubiony kwiat Wilhelma II Hohenzollerna, ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus, przez co w XIX wieku stał się symbolem pangermanizmu (nacjonalistyczny nurt polityczny z Niemczech na przełomie XIX i XX wieku - przyp. red.). 

Kwiat chabru był również wiązany z niemieckim nacjonalizmem za sprawą Georga von Schönerera, niemieckiego polityka, o poglądach skrajnie nacjonalistycznych i antysemickich, który - jak się uważa - miał wpływ na poglądy Adolfa Hitlera. 

Poggenburg: nie chcemy odchodzić od dotychczasowej polityki AFD

W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" Poggenburg zapowiedział, że nie zamierza odchodzić od dotychczasowej polityki Alternatywy dla Niemiec. Jak zaznaczył, chciałby kontynuować politykę jego poprzedniej partii sprzed dwóch lat. Podkreślił również, że zupełnie nie odpowiada mu wyraźnie zauważalny zwrot w lewą stronę.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Komentarze (127)
Niemiecki polityk chce założyć nową partię. W logo znalazł się sekretny symbol nazistów
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 15 razy 15

  W artykule został wymieniony polityk Georg Ritter von Schönerer. Podkreślić trzeba, że był to polityk nie niemiecki tylko austro-węgierski. Był posłem. W roku 1888 wtargnął do redakcji gazety Neues Wiener Tagblatt i zrobił tam hatakumbę. Pobił autora artykułu, który przedwcześnie ogłosił śmierć cesarza Wilhelma I. Sąd skazał Schönerera na kilka miesięcy zaostrzonego więzienia, odebranie tytułu szlacheckiego (Ritter był tytułem dożywotnim bez prawa dziedziczenia) oraz - uwaga! - na utratę mandatu poselskiego oraz czynnego i biernego prawa wyborczego. Co by nie mówić o c.k. wymiarze sprawiedliwości, to istniał bat na awanturniczych posłów.

 • brytnej

  Oceniono 29 razy 15

  "Zwrot w lewą stronę" polega na tym, że wycofali jawnych nazioli takich jak on i "Bernd" Höcke z pierwszego planu, żeby za bardzo nie drażnić.

 • koenzymq10

  Oceniono 27 razy 13

  No tego się ruska agentura nie spodziewała. No taki numer. A tak solidnie budowali AfD i dopiero co zaczęli zbierać owoce. A tu taki klops.

 • szczurzec1

  Oceniono 19 razy 11

  Chabry, szarotki, dębowe liście - niedługo strach będzie jakąkolwiek roślinę gdzieś umieścić, bo się skojarzy...

 • 1111pln

  Oceniono 16 razy 10

  Kolejna Partia Przyjaciół RoSSji...

 • zigzaur

  Oceniono 11 razy 9

  Znana niemiecka biesiadna piosenka Kornblumenblau. W niemieckim slangu "blau" oznacza stan upojenia alkoholowego, zatem "niebieski jak chaber" oznacza "narąbany jak messerschmitt".

 • 1111pln

  Oceniono 14 razy 8

  Znowu katzapska webbrygada aktywna... broni swego ziomala w Niemczech.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX