18-letnia Saudyjka odleciała z Bangkoku do Kanady. Dostanie status uchodźcy

Rahaf Mohammed al-Kunun, 18-letnia Saudyjka, która uciekła od swojej rodziny, otrzymała azyl w Kanadzie - poinformował szef tajskich służb imigracyjnych. Informację tę potwierdził premier Kanady Justin Trudeau.

Rahaf Mohammed al-Kunun uciekła 5 stycznia z Kuwejtu, gdzie spędzała wakacje z rodzicami. Przedostała się do Bangkoku, skąd chciała odlecieć do Australii. Na lotnisku jednak zatrzymali ją saudyjscy urzędnicy i zabrali jej paszport, uniemożliwiając dalszą podróż. 

Dziewczyna odmówiła powrotu do kraju. Twierdziła, że jej ojciec, jeden z prominentnych saudyjskich gubernatorów, a także jej brat, znęcali się nad nią fizycznie i psychicznie. Jak mówiła, nie mogła samodzielnie uczyć się i pracować. Obawiała się o swoje bezpieczeństwo, gdyby wróciła do Arabii Saudyjskiej. - Jestem pewna w 100 procentach, że zabiją mnie, gdy tylko wyjdę z saudyjskiego więzienia - powiedziała. W związku z tymi zeznaniami służby imigracyjne Tajlandii zdecydowały jednak, że 18-latka nie zostanie deportowana, a w sprawę zaangażował się Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Sama Saudyjka na bieżąco informowała o swojej sytuacji za pośrednictwem Twittera. Wystąpiła również o azyl polityczny do Kanady, Australii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Saudyjka jest w drodze do Kanady

W piątek szef tajskich służb imigracyjnych Surachate Hakparn poinformował, że 18-latka jest już w drodze do Kanady, która zdecydowała się pomóc dziewczynie. - 18-letnia Saudyjka Rahaf Mohammed Alkunun zostanie przyjęta przez Kanadę jako uchodźca - potwierdził kanadyjski szef rządu Justin Trudeau. - Kanada jednoznacznie będzie broniła praw człowieka i praw kobiet na całym świecie - dodał. 

W Arabii kobiety są traktowane jak dzieci

Arabia Saudyjska to jeden z najbardziej konserwatywnych krajów na świecie. Kobiety nie mogą tam podjąć wielu decyzji bez zgody "prawnego opiekuna" m.in. starać się o paszport czy wyjechać za granicę. Dopiero w 2018 roku otrzymały prawo do prowadzenia samochodu czy chodzenia na mecze. Nadal jednak wiele saudyjskich aktywistek siedzi w więzieniu - podkreślają organizacje broniące praw człowieka.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Komentarze (113)
18-letnia Saudyjka odleciała z Bangkoku do Kanady. Dostanie status uchodźcy
Zaloguj się
 • senioryta13

  Oceniono 42 razy 36

  ojciec i brat uciekinierki maja pretensje do wladz Tajlandii, ze nie odebrano jej telefonu.
  Odwazna dziewczyna, oby tylko nie zostalo zdemaskowane jej miejsce zamieszkania.

 • Jożin Bażin

  Oceniono 33 razy 29

  Brawo:-). O życie i wolność trzeba walczyć.
  Trzeba płynąć pod prąd, z prądem płyną tylko śmieci , jak powiedział Z.Herbert

 • iguassu

  Oceniono 29 razy 23

  Mądra dziewczyna. Życzę powodzenia.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 26 razy 20

  Powodzenia w wolnym świecie!

 • hatteras

  Oceniono 18 razy 18

  18 latka okazala madrosc zyciowa odrzucajac fanatyzm religijny........a kiedy wy przyglupy smolenskie zmadrzejecie?Ile lat ile miesiecy trzeba bedzie czekac ,az wam sztuczna mgla z waszych pancernych ,zakutych lbow wyparuje?
  Sekta Belzebuba -kiedy wy przejzycie na oczy?Idzcie lepiej do lasu i tam oddajcie poklon Stworcy,kupcie pare drzewek i posadzcie je w ofierze.

 • ewanwypior

  Oceniono 22 razy 16

  Ojciec i brat zrobią wszystko aby ją dopaść, to będzie celem ich życia, biedna dziewczyna

 • jozbieszczad

  Oceniono 22 razy 16

  W przeszłości ,ci którzy niezbyt ciepło wyrażali się o Arabii Saudyjskiej i panującym tam reżimie nieciekawie kończyli ,czasem nawet w walizkach .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX