Do Rosji wracają T-34. Jeszcze niedawno służyły w armii Laosu. Słynne czołgi wciąż są sprawne

Laos zwrócił Rosji wysłużone T-34, słynne czołgi z okresu II wojny światowej. Socjalistyczna republika nie oddaje jednak złomu - wszystkie czołgi są sprawne, a jeszcze do niedawna korzystała z nich armia. Rosjanie już znaleźli dla T-34 nowe zadania.

Przekazane w latach 80. Laosowi przez ZSRR czołgi T-34 wróciły do Federacji Rosyjskiej. Co znamienne, wysłużone, bo czołgi produkowano w latach 1941-1958, pamiętające głównie II wojnę światową, dotąd są "na chodzie" i jeszcze niedawno normalnie były wykorzystywane przez armię socjalistycznej republiki Laosu.

Jak przekazało rosyjskie ministerstwo obrony, 30 czołgów już pokonało znaczną część drogi z dalekiej Azji i po przetransportowaniu ich pociągami dotarło do Władywostoku. Potem trafią do Naro-Fomińska w obwodzie moskiewskim.

T-34, znany w Polsce przede wszystkim za sprawą serialu "Czterej pancerni i pies", ponieważ tym modelem, "Rudym", poruszali się Szarik i spółka, nadal będzie wykorzystywany przez Rosjan.

Kierowane przez Siergieja Szojgu ministerstwo obrony zamierza wykorzystywać wciąż sprawne T-34 podczas parad w Dzień Zwycięstwa (obchodzone 9 maja z okazji zakończenia II wojny światowej w Europie). Część z czołgów ma natomiast trafić do muzeów. Niewykluczone jest też, że niektóre z T-34 będą "angażowane" do produkcji filmowych o wielkiej wojnie ojczyźnianej, jak Rosjanie nazywają znaczącą część II wojny światowej.

Rosyjski MON podkreśla, że choć w latach 1940-1946 wyprodukowano ponad 58 tys. czołgów T-34, to po 70 latach niewiele z modeli jest sprawnych.

Więcej o:
Komentarze (192)
Laos zwrócił Rosji czołgi T-34. Jeszcze niedawno służyły w armii. Rosyjski MON ma dla nich nowe zadania
Zaloguj się
 • tyfus_wolski

  Oceniono 57 razy 41

  Aż dziw bierze, że pan Glynsky jeszcze nie zamówił odpowiedniego scenariusza
  na remake czego klasycznego z "tamtych" lat - np. "Czterej Pancerni i PiS"

 • cmok_wawelski

  Oceniono 34 razy 20

  Pispolska Armia powinna byla kupic z Laosu na pniu dla Polspolitego Ruszenia Macierewicza.

 • ercu

  Oceniono 20 razy 18

  Gdyby macierewicz był ministrem MON ogłosiłby przetarg na dostawę tychże czołgów, bez niego jest smutno.

 • 1852m

  Oceniono 27 razy 15

  Gdyby szalony Antoni dalej nosił tekę ministra wojny kupił by cały transport wozów bojowych od Laosjan:)

 • kapitan.kirk

  Oceniono 23 razy 13

  <<< Co znamienne, wysłużone, bo czołgi produkowano w latach 1941-1958 >>>

  Ściślej mówiąc, w ZSRR produkowano je od 1940 (a w wersji takiej jak na zdjęciu, tj. z działem 85 mm, od końca 1943) do 1946, acz ostatnie serie przekazywano wojsku jeszcze w 1947. Na licencji budowano je następnie w Czechosłowacji (1951-1957) i w Polsce (1952-1956). Ciekawe byłoby sprawdzić, jakiej produkcji są akurat te laotańskie...
  Pzdr

 • m4fr

  Oceniono 15 razy 11

  Można się śmiać ale te czołgi nadal są na wyposażeniu armii Rosyjskiej. Nie mają elektroniki i są odporne na impuls elektromagnetyczny. Podobnie amerykanie mają jeszcze kilka tysięcy sprawnych czołgów z lat 60. Teoretycznie są w muzeach i złomowiskach ale większość ma sprawność bojową i żołnierze uczą się je obsługiwać.

 • vontomke

  Oceniono 31 razy 11

  U nas Macierewicz wymienił Leopardy na T-72. Tak żebyśmy mogli Rosji płacić nie tylko za węgiel, ale też za serwisowanie złomu, no i żeby łatwiej im kiedyś było wejść z "bratnią pomocą".

 • outsider44

  Oceniono 34 razy 10

  To świetnie. Rosja ma wreszcie sprawne czołgi! Przynajmniej nie staną nagle w czasie Parady Zwycięstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX