Holandia: wstrzymano ekstradycję 11 Polaków. Sąd ma wątpliwości co do "rzetelności procesów"

Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej (IRK) w Amsterdamie odmówiła przekazania Polsce 11 obywateli podejrzanych o przestępstwa. Jak czytamy w komunikacie instytucji, izba jest "zaniepokojona kwestią niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości".

Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej w Amsterdamie (IRK) z siedzibą w Amsterdamie poinformowała, że na obecnym etapie nie może przeanalizować wniosków o przekazanie Polsce 11 osób podejrzanych o przestępstwa.

Jak czytamy w oświadczeniu instytucji, IRK jest "zaniepokojona" kwestią niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości i "jego konsekwencji dla prawa do rzetelnego procesu".

Izba zadała wcześniej polskim sądom szereg pytań w związku ze swoimi wątpliwościami, ale stwierdziła, że odpowiedzi "nie są kompletne". Dlatego też zamierza wystosować kolejne pytania. "Rozpatrzenie polskich wniosków o przekazanie ma potrwać około dwóch miesięcy" - informuje IRK.

- Wcześniej realizacja Europejskich Nakazów Aresztowania między Polską a innymi krajami członkowskimi UE to była rutyna, automat. A dziś zaczynają się "schody". To pokazuje, jak głęboko rządzący - poprzez swoje "reformy" - podważyli zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości

- komentuje w rozmowie z Onet.pl prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia".

Wątpliwości europejskich sądów

To nie pierwsza sytuacja, w której europejskie sądy zadają pytania związane z reformą sądownictwa w Polsce. W listopadzie irlandzki Sąd Najwyższy zadecydował o ekstradycji 31-letniego Polaka Artura C., pomimo stwierdzenia "ogólnych i systemowych" naruszeń niezawisłości polskiego sądownictwa.

Artur C. został aresztowany w 2017 roku w Irlandii na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania za handel narkotykami. Obrońcy Polaka sprzeciwiali się ekstradycji, podnosząc, że w polskim systemie prawnym zaszły "systemowe zmiany", które mogą uniemożliwić sprawiedliwy proces.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w lipcu stwierdził, że irlandzki sąd, do którego strona polska zwróciła się o ekstradycję, powinien ją wstrzymać, gdyby miał wątpliwości, czy aresztowany będzie miał w Polsce uczciwy proces.

Podobne zastrzeżenia do strony irlandzkiej zgłaszał również sąd w Hiszpanii.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na 19 marca przyszłego roku wyznaczył termin rozprawy w sprawie kolejnych pytań prejudycjalnych przedstawionych przez Sąd Najwyższy. Trybunał w Luksemburgu zajmie się pytaniami, które dotyczą m.in. zdolności Krajowej Rady Sądownictwa do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Więcej o:
Komentarze (225)
Holandia: wstrzymano ekstradycję 11 Polaków. Sąd ma wątpliwości co do "rzetelności procesów"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 59 razy 43

  Zero tak zreformował" sądy że bandziorów nie chcą nam wydawać , brawo pis

 • obeznany

  Oceniono 56 razy 38

  Z prymusa Unii Europejskiej do republiki bananowej w rekordowym tempie.

  Dobra órwa zmiana.

 • ggchmiel

  Oceniono 27 razy 17

  Jeszcze ze dwa pomysły ustaw tandemu Ziobro i Jaki a nawet do nowego ZSRR tworzonego z Białorusią nie będą nas chcieli przyjąć pomimo usilnych starań p. premiera...

 • odysej2012

  Oceniono 20 razy 16

  Polacy wybrali Partie, ktorej jedyny decydent nie zna slow hymnu. To wlasnie oni sa winni dzisiejszemu stanowi panstwa.

 • olewca

  Oceniono 16 razy 10

  Dzieki pisowi, kazdy bandyta bedzie z tej furtki kozystal.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX