Arabia Saudyjska: kobiety będą dostawały SMS-a o rozwodzie. Wcześniej często nie wiedziały wcale

Kobiety w Arabii Saudyjskiej będą mogły dowiedzieć się, że ich mąż właśnie się z nimi rozwiódł. Przewiduje to nowe prawo, które właśnie weszło w życie.

Arabia Saudyjska jest jednym z najbardziej konserwatywnych krajów na świecie. Prawa kobiet w tym kraju są bardzo ograniczone. Dotychczas wielokrotnie zdarzało się, że kobieta nie wiedziała, iż sąd postanowił o jej rozwodzie.

Teraz, jak informuje saudyjskie ministerstwo sprawiedliwości, Saudyjki będą mogły dowiedzieć się o zmianie statusu cywilnego, w tym o rozwodzie, m.in. za pomocą SMS-a.

Arabia Saudyjska: kobiety dowiedzą się o rozwodzie z SMS-a

Jak twierdzi minister sprawiedliwości Arabii Saudyjskiej, nowe przepisy sprawią, że rozwody w królestwie będą bardziej transparentne. Często zdarza się, że mężczyzna wnosi do sądu o rozwód, a sąd orzeka o nim bez obecności samej zainteresowanej. Teraz sądy będą musiały powiadomić kobietę o rozwodzie, choćby SMS-em. Dzięki temu, będzie mogła w porę zadbać o alimenty.

To kolejna, niewielka zmiana w sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej. W tym konserwatywnym, muzułmańskim królestwie dopiero od ubiegłego roku kobietom wolno prowadzić samochód. W ubiegłym roku w ramach liberalizacji przepisów otwarto też pierwsze kina w kraju, a kobiety mogą już chodzić na mecze piłkarskie w roli widzów.

Równocześnie jednak, wielu aktywistów z organizacji praw człowieka, jak i wiele kobiet, walczących o swoje prawa, wciąż siedzi w więzieniach. Kobiety w Arabii Saudyjskiej nadal nie mogą samodzielnie starać się o paszport czy wyjeżdżać za granicę lub otwierać kont bankowych.

Twarzą przemian w Arabii Saudyjskiej jest następca tronu Muhammad bin Salman. Cieniem na jego osobie kładzie się jednak morderstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w Stambule. To właśnie książę Muhammad bin Salman jest oskarżany o wydanie rozkazu zabicia niepokornego publicysty. Władze królestwa temu zaprzeczają.

Więcej o:
Komentarze (84)
Arabia Saudyjska. Kobiety będą dowiadywały się o rozwodzie za pomocą SMS-a
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 42 razy 28

  Tak dla przypomnienia w kontekście praw kobiet w Arabii Saudyjskiej. Niejakie Ordo Iuris maczało swoje brudne, katolickie łapki w projekcie ustawy, która dozwalała lanie kobiet. Byle nie za często.

 • sailor2016

  Oceniono 35 razy 23

  Nie ma co się nabijać z zacofanych Arabów skoro w katolickiej Polsce jest sporo takich co by podobne zwyczaje i prawo wprowadzili u nas. Choćby takie Ordo Iuris gdyby mogło wprowadziło by u nas katolski Taliban.

 • vontomke

  Oceniono 28 razy 20

  Mokry sen katoli

 • precz_z_komunia

  Oceniono 30 razy 20

  Tymczasem w Polsce katobolszewia z PiS chce zabronić rozwodów :-)

 • adas_tornado

  Oceniono 24 razy 16

  wychodzi na to ze islam jest bardziej toleracyjny od katolicyzmu, bo ten nie ma rozwodów, co wiecej jak przywali ale tylko raz to nawet nie przemoc...

 • ps11111ps

  Oceniono 14 razy 14

  Ale postęp! Może niedługo nawet sąd da im prawo wyboru paska, krórym mężowie będą je bili!

 • ant777

  Oceniono 11 razy 11

  Drugi sms będzie z informacją kto jest nowym właścicielem kobiety... To ułatwi życie kobietom w Arabii..

 • poklepywacz

  Oceniono 13 razy 11

  Ludzki pan... pytanie czy książę koszt SMSa będzie mógł chociaż odliczyć od podatku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX